Buduće mame uglavnom uživaju u pokretima bebe koje osećaju u stomaku, ali ruku na srce, njihovi pokreti ponekad mogu i da zabole ili da budu malo neprijatni. Takođe, interesantno je da bebe umeju posebno da se aktiviraju u stomaku onda kada mama želi malo da odmori ili odspava.
Ako se i vi ponekad zapitate zašto vas beba tako jako udari u stomaku i šta to znači, pročitajte nekoliko zanimljivosti.
- Česti udarci su znak da je beba zdrava i da se dobro razvija.
- Udarac može biti i znak da beba reaguje na neke spoljašnje nadražaje, naročito na zvuk.
- Možete primetiti pojačanu aktivnost kada se najedete jer je tada i beba zadovoljna i sita.
- Možete osetiti više bebinih udaraca kada ležite na levom boku jer u toj pozi do vašeg mališana u stomaku stiže malo više krvi, zbog čega automatski postaje aktivniji.
- Bebini pokreti u stomaku počinju mnogo pre nego što ih osetite. Mališani u maminom stomaku počinju da prave prve pokrete već sa devet nedelja, ali tada imaju dovoljno mesta u stomaku, tako da se uopšte ne osete.
- Ukoliko je beba bila aktivna, a onda primetite da se značajno manje pokreće, obavezno idite kod lekara jer to može da ukaže na neki problem.
- Buduće mame najveću brigu osećaju pred kraj trudnoće, pa ih često zabrine kada ne osećaju bebu u meri kao ranije. Međutim, aktivnost bebe se uglavnom smanjuje posle 36. nedelje trudnoće jer više nema toliko mesta za pomeranje u stomaku. Svakako, ako ste zabrinuti, najbolje je da odete kod lekara.
BONUS VIDEO:
(Yumama/N. Z.)
Zašto trudnicama trnu ruke, prsti, noge, leđa? Uglavnom je uzrok bezazlen, a evo kada ipak morate kod lekara
Jedna navika trudnica krivac je za gojaznost kod dece: Znamo da je loša, ali nikad je ne biste povezali sa tim
9 poruka za mame koje čekaju drugo dete: Prvenac može da postane zahtevan, ali jedna stvar će vas oduševiti
Trudnica je osetila čudan simptom i obratila se ChatGPT-u: Jedno pitanje je spaslo život njoj i bebi
Koje nedelje trudnoće su "najkritičnije": U ovim periodima je najveći rizik od komplikacija