Žene se uglavnom tokom trudnoće pripremaju za sam porođaj, informišu se o nekim važnim stvarima koje podrazumevaju negu bebe, ali mnoge ne znaju šta ih tačno očekuje nakon porođaja.
Na primer, većina žena se nekontrolisano trese nakon porođaja, što je osećaj koji bi mogao da vas uplaši ako ne znate da može da se javi. Pročitajte zašto se dešava ovo drhtanje i kako možete da umirite svoje telo.
Ispovest jedne mame
Porođaj je intenzivno iskustvo koje zahteva mnogo energije i truda, a nivo adrenalina za to vreme značajno raste. Slušanje uputstava medicinske ekipe koja pomaže da beba bezbedno dođe na svet, strah, uzbuđenje, želja da se što pre završi i da se sretnemo sa ljubavlju našeg života – sve nas to ispunjava neverovatnom energijom. A kada se beba rodi i naše telo počne da se opušta, možemo doživeti drhtanje celog tela.
Mnoge žene se uplaše kada prvi put dožive ovo, ne shvatajući u potpunosti šta se dešava sa njihovim telom. Ali budite sigurni, to je potpuno prirodan proces, koji je iskusila i opisala mama dvoje dece Džori Varni za Scary mommy.
"Moja prva trudnoća je bila neverovatno teška. Bio sam jedan od onih 'srećnica' koje su imale jaku mučninu i povraćanje od samog početka do porođaja. Tog nedeljnog jutra, nakon devet dana od predviđenog termina porođaja, otišla sam u bolnicu jer mi je za sledeće jutro bila zakazana indukcija, ali moja ćerka je odlučila da se rodi pod svojim uslovima. Sada kada znam njenu ličnost, razumem i zašto", započela je svoju priču mama Džori.
"Poslednji put kada sam povratila u trudnoći bilo je tačno na parkingu bolnice, a nekoliko sati kasnije ona se pojavila. Bila sam tako srećna što sam je konačno imala pored sebe i što je trudnoća završena. Znam, mnoge žene vole da budu trudne, ali ja jednostavno nisam jedna od njih. Znam da je to čudno i volim svoju decu više od svega na svetu, ali kada bih mogla da ih naručim preko interneta, uradila bih to", našalila se ona i dodala:
"Kao da devet meseci neprekidnog povraćanja nije bilo dovoljno, iščašila sam rebro dok sam povraćala. Kako je to moglo da se desi, verovatno se pitate. Ne znam, ali jeste, i nije bilo zabavno. Beba mi je slomila trtičnu kost dok sam je rađala, a i dalje me boli kada sedim na tvrdoj podlozi - sedam godina nakon porođaja. Znam da se žalim, ali mislim da imam pravo na to, jer je bol bio nepodnošljiv. Trudnoća mi jednostavno ne odgovara i sa tim sam se pomirila. Zato mi je laknulo kada mi se konačno rodila ćerka. Bila je savršena i bila sam sigurna da je nepodnošljivost trudnoće prošla. Nažalost, to nije bio slučaj".
Drhtavica nakon porođaja
"Odmah nakon što sam rodila svoju prelepu bebu, desilo se – počela sam da se tresem. Ne mislim na drhtanje od uzbuđenja, već na nekontrolisano drhtanje celog tela i cvokotanje zuba. Nisam mogao ništa da učinim da ublažim stanje, jer me je to zateklo i silno uplašilo. Medicinska sestra je pokrila moje telo ćebadima, što je bio izuzetno lep gest, ali ni to nije pomoglo. Čak mi je i glas drhtao dok sam govorila. Želela sam da ubedim svog muža da sam uprkos ovoj situaciji dobro, da se osećam dobro. Osećala sam se kao da se smrzavam, a svaki mišić u telu me je boleo. Inače, sve je bilo u redu, rodila sam zdravu i lepu devojčicu. Ali i dalje mi telo nije dalo da se odmorim - šta se dešava? Zašto sam se toliko tresla?".
Zašto se javlja drhtavica
Objašnjenje zašto nastaje drhtavica posle porođaja i kako da pomognemo sebi u tom trenutku, dala je babica Klavdija Slapar za portal bibaleze.si.
"Posle porođaja, drhtavica se često javlja kao posledica iznenadnih hormonalnih promena, na koje utiče kako rađanje posteljice i pad hormona nadbubrežne žlezde (naročito adrenalina), tako i zbog reakcije tela na napor koji smo uložili u porođaj i nagle promene hemodinamičkog stanja tela. To je normalna pojava koja se najčešće javlja najkasnije dva sata posle porođaja".
Slapar objašnjava da, ukoliko vas to drhtanje tela uplaši, možete da pokušate da pomognete sebi fokusiranjem na disanje.
"Zamislite da svakim udisajem unosite opuštanje i poverenje u svoje telo, a sa svakim izdisajem vas napuštaju strah i osećaj da nemate kontrolu nad svojim telom".
Babica je upozorila da ukoliko se drhtavica javi kasnije i praćena je povišenom telesnom temperaturom, onda je to znak upale u organizmu i neophodno je da se obratite lekaru.
BONUS VIDEO:
Znojite li se u trudnoći više nego inače? Evo koji su uzroci i šta možete da preduzmete
Najčešće zablude o trudnoći: Mnoge žene i dalje veruju u neistine koje mogu da im naškode
Jedan simptom trudnoće povezan s pametnijim bebama: Nije prijatan, ali donosi nekoliko prednosti
Žensko ime koje moderne mame obožavaju: Ima 7 slova i čak 3 različita značenja
Trudna je 17 godina, ima desetoro dece: Ljudi oduševljeni kako izgleda, ali jedno joj zameraju