Vodenjak može da pukne pre porođaja, tokom porođaja, ali i beba čak može da se rodi u njemu. Sve zavisi od toga kakva je opna vodenjaka, koliko je tvrda. Međutim, nije retko ni da vas prime u porodilište i spremaju za porođaj, a onda lekar odluči da je vreme da vam manuelno probuši vodenjak, i time ubrza porođaj.

Ukoliko kontrakcije traju dugo i lekari smatraju da bi porođaj mogao da se ubrza, predložiće vam bušenje vodenjaka. Po pravilu, trebalo bi prvo trudnica da pristane na tu proceduru, pa tek onda da se obavi.

Iako ova procedura može da ubrza porođaj, stručnjaci se slažu da postoje i rizici nakon bušenja vodenjaka:

  • Prolaps pupčane vrpce - bebin pupčanik se spusti pored glave u vaginu i na taj način se prekida cirkulacija detetu, što dovodi do hitnog carskog reza.Rizik od infekcije - čestim vaginalnim pregledima može da se poveća rizik od infekcije. Ako u roku od 12 sati od pucanja ili bušenja vodenjaka žena ne rodi, dobiće antibiotike.
  • Fetalni distres - loši otkucaji srca deteta mogu da se dogode usled pritiska na pupčanu vrpcu ili posteljicu. Taj pad srčanog uzrokovan je pritiskom zbog bebine pozicije, a ona se teže može "popraviti" kad beba nije u neoštećenom vodenjaku.
  • Ruptura vene - ako kroz membranu prolazi vena i prilikom bušenja vodenjaka se probuši, beba će jako brzo izgubiti veliki volumen krvi što je još jedna hitna situacija.
  • Bolnije kontrakcije - uobičajena nuspojava rupture vodenjaka je značajno povećanje intenziteta boli te su žene sklonije tome da traže epiduralnu ili drugu anesteziju.
  • Carski rez - veća je verovatnoća da će se porođaj završiti carskim rezom, što zbog gore navedenih komplikacija, što zbog ograničenog vremena za koje se, po proceduri, porođaj mora završiti.
porođaj-lekari-carski rez.jpg
Shutterstock Carski rez

Kako se radi bušenje vodenjaka?

Lekar će velikom medicinskom iglom probušiti vaš vodenjak, a ovaj snimak pokazuje kako to tačno izgleda:

Kako se radi bušenje vodenjaka Tiktok/midwifemama

(Yumama)