U svim delovima sveta i različitim kulturama kada govorimo o posle porođajnom periodu jedno je isto - fokusiranje na uspostavljanje veze između mame i bebe.
Kina
Mesec dana nakon porođaja, mame u Kini imaju ograničenja koja se odnose na hranu, piće i stvari koje mogu da rade.
Sirovo voće i meso su zabranjeni kao i hladna voda. Mame se hrane supama i čorbama koje pomažu da se stvara veća količina mleka. Takođe, u prvom mesecu nije im dozvoljeno ni kupanje.
U ovom periodu mame su pidžamicama, toplim čarapama i odmaraju se, kako bi se njihovo telo vratilo u normalu i ojačalo.
Francuska
U Francuskoj majke kada izađu iz bolnice nisu prepuštene same sebi.
Medicinske sestre svaki dan obavljaju rutinske pozive i podsećaju ih za lekove, brinu da li su sve krvne analize obavljene... Takođe, novopečene mame imaju fizikalnu terapiju koja im pomaže da se mišići karličnog dela vrate u stanje pre porođaja.
Indija
Indija ima dugu tradiciju kada je postporođajno "zatočeništvo" u pitanju. To zvuči jako grubo, međutim evo o čemu se radi.
U periodu od 40 do 60 dana majka i beba su obavezne da budu u kući zbog opasnosti od infekcija i bolesti. Tokom ovog perioda majka je na hranljivoj dijeti i jede isključivo lako svarljivu hranu kako bi održala toplotu tela konstantnom.
Korišćenje sapuna je zabranjeno, pa se majke služe biljnim preparatima za negu. I poslednja, i verovatno najbolja stvar - dobijaju svakodnevne masaže celog tela različitim uljima kako bi oporavile i ojačale telo posle porođaja.
foto: Shutterstock
Nigerija
Nigerija ima simboličnu tradiciju kada je prvo bebino kupanje u pitanju i iako se čini da je usmereno ka bebi, ustvari je za mamu.
Baka tradicionalno prvi put kupa bebu i to se radi kako bi majka shvatila da nije sama i da će imati pomoć oko novog člana porodice od čitave zajednice žena spremnih da uskoče kada je pomoć potrebna.
Nemačka
Kada žena u Nemačkoj ostane u drugom stanju od ginekologa dobije knjižicu na prvom pregledu.
Ovu knjižicu žena čuva i nosi na svaki sledeći pregled čak i kada se porodi. Ovo je jako važno kako bi doktori mogli da prate napredak trudnoće i da budu upućeni u neke eventualne opasnosti.
Latinska Amerika
U zemljama Latinske Amerike "karantin" je obavezan, samo što ovde traje šest nedelja.
Majke se uzdržavaju od seksa, određene hrane i ne obavljaju ništa od teških poslova. Čitava poenta "karantina" jeste da se majka posveti dojenju, čuvanju i zbližavanju sa bebom.
Tokom ovog perioda ostatak porodice je tu da pomogne sa ostalom decom ako ih roditelji imaju, kuvaju i spremaju kuću.
Finska
Finska ima jednu tradiciju o kojoj se u poslednjih nekoliko godina najviše priča. Svaka beba u Finskoj na poklon dobija "kutiju za bebe".
Kutija ima maleni dušek i može da se koristi kao krevetac za bebu. Uz dušek, u kutiji se nalazi i niz drugih potrepština za novorođenče: odeća, skafander sa kapicom, pelene, slikovnica, kozmetika za bebe...
Nju Džersi i Alabama su vođene ovim primerom usvojile isti zakon i tako smanjile stopu smrtnosti novorođenčadi.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna