Tokom pregleda u prvom trimestru, određena je starost trudnoće i termin porođaja. Iz razgovora (anamneza - uzimanje podataka) je utvrđeno i da li je trudnoća rizična. Izmereni su vam pritisak (AT) i telesna masa (TM), utvrđena je vaša krvna grupa (KG) i Rh faktor, preporučene su laboratorijske analize: kolposkopija, Papa test, vaginalni i cervikalni bris, kao i test na HIV. Urađen je 4D ultrazvučni pregled (genetski sonogram prvog trimestra), zatim Dabl test (biomarkeri iz krvi), utvrđena je vrednost nuhalne brazde (NT) ploda (izmerena na ultrazvučnom pregledu)...
Saveti za drugi trimestar
Sada se verovatno dobro osećate, ali i dalje vodite računa o ishrani - između ostalog, znate da nije potrebno da jedete za dvoje, zbog toga što beba uzima koliko joj je potrebno, čak i onda kada imate problema sa apetitom. Šetajte što više na svežem vazduhu, posetite stomatologa, informišite se o psihofizičkim pripremama i školi za roditeljstvo. Ukoliko ste bili pušač, nadamo se da ste ostavili cigarete. Sada vas očekuju novi termini za vađenje krvi, kontrolu urina i urinokulturu (ako je sve u redu, radi se jednom u toku trudnoće).
Kada je vreme za novi UZ pregled?
Što se tiče ultrazvuka, ako je sve bilo u redu na prethodnom pregledu, uz dobar rezultat Dabl testa, sačekajte da prođe pet, šest nedelja. Tada obavite sledeći ultrazvučni pregled - genetski sonogram drugog trimestra, koji se radi od 15. do 20. nedelje trudnoće. Pored ostalog, on ima za cilj da nam "ne promakne" Daunov sindrom kod ploda. Inače, naročito je važan za trudnice koje nisu uradile genetski sonogram prvog trimestra (od 11. do 14. nedelje).
Pregled se sastoji iz četiri segmenta:
1. Ultrazvučni markeri za Daunov sindrom
Gleda se nosna kost (NK), što se jasno vidi u tri dimenzije. Takođe se gleda vratna brazda (VB), zatim natkolenice i nadlaktice, pa bubrežne čašice, kao i ostali znaci za proveru bebinih hromozoma.
2. Anatomija ploda u tri dimenzije
Sve što smo gledali ranije, sada se pomatra još detaljnije, jer je i beba veća. Da nije tako, bilo bi dovoljno da se uradi samo jedan ultrazvučni pregled u toku trudnoće. Ne želimo da vas plašimo, ali zbog eventualnih razvojnih anomalija, neophodno je da se beba svaki put detaljno pogleda, kao da je prvi put.
3. Fetalna ehokardiografija - ultrazvučni pregled srca
Pregled je vrlo kompleksan, i kada je sve u redu, traje svega 15-ak minuta.
4. Segment pregleda u 3D i 4D opciji
Pokazuje kako izgleda i šta radi vaša beba. Naime, to nije više "vanzemaljac", nego plod od oko 200 grama koji sada "pravi predstavu" (pomera ručice i nožice, maše, smeje se...). Koliko je 4D ultrazvuk omogućio prisniji kontakt roditelja i nerođene bebe, najbolje ilustruje izjava jedne buduće majke: 2Doktore, mogu li da dođem ranije? Dugo mi je da čekam pet, šest nedelja. Navukla sam se na ovaj 4D".
Rh nepodudarnost
Ako ste trudnica koja je Rh negativna, a partner Rh pozitivan - znači da postoji Rh inkopatibilija (nepodudarnost), kada je potrebno da se kontroliše titar RhD antitela. Šta je, sad, to?!
Ne "razbijajte" glavu! Dovoljno je da poslušate svog ginekologa, koji će se pobrinuti da se redovno određuje titar antitela, kako nalaže protokol.
Zašto se radi amniocenteza?
Uočavanje nekog od ultrazvučnih znakova Daunovog sindroma na plodu, ili loš rezultat Tripl testa je razlog da se uzme plodova voda na analizu hromozoma - amniocenteza (CVS). Pošto je rizična po trudnoću, radi se samo u slučajevima lošeg ultrazvučnog nalaza i loših testova iz krvi na Daunov sindrom. Inače, amniocenteza se u Poliklinici "Analife" radi od 16. do 22. nedelje trudnoće, a rezultat se dobija za osam do deset dana.
Ultrazvučni pregledi u prvom i drugom trimestru, kao i testovi iz krvi trudnice na Daunov sindrom (Dabl i Tripl test) - koji se rade do 20. nedelje, jedini su način na koji ovaj poremećaj može da se otkrije bez ugrožavanja trudnoće.
Ima li potrebe za postavljanje serklaža?
Posle 20. nedelje, gube se ultrazvučni znaci Daunovog sindroma na plodu, zbog čega je potrebno da se pregledi obave na vreme.
Takođe, u ovim nedeljama trudnoće je potrebno da se, zbog procene stanja spoljašnjeg i unutrašnjeg materičnog ušća, uradi i klinički pregled (pod spekulumom) i bimanuelni pregled (prstima) - kako bi se znalo da li je neophodno da se primeni serklaž ("podvezivanje" grlića materice) ili ne.
Nadamo se da vam je sada jasnije da uopšte nije svejedno kada se obavlja pregled, kao i na koje sve detalje lekar obraća posebnu pažnju.
Dr Ana Miholjčić
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna