Pre nego što postanete roditelji, imate neku predstavu o tome kako sve to izgleda, a onda kada dobijete bebu, shvatite da je sve što ste mislili bilo pogrešno. Dok ne uzmete ssvoje dete u ruke, neke stvari vam deluju neshvatljivo – na primer, zašto mama ne može da spava čak ni kada beba spava.

Naročito na početku, roditelji, a posebno mame, opterećene su svime, navikavaju se na novi život, brinu da li je dete sito, presvučeno, zašto plače, da li dovoljno spava... I zbog tolike brige ponekad ne mogu da spavaju, čak ni kada beba spava.

Mama po imenu Amanda na Instagramu je objavila video u kojem je, na pomalo šaljiv način, pokazala kako izgleda postporođajna anksioznost, koja njoj ne da da mirno spava.

"Muž me pita: ’Zašto si tako umorna, beba je spavala celu noć?’", napisala je Amanda u videu, a zatim pokazala zašto je umorna. Na snimku se vidi kako se mama trgne iz sna da bi proverila monitor za praćenje bebe, a zatim opet ustaje kako bi proverila bebu koja mirno spava u krevecu.

Brojne mame su u komentarima potvrdile da im je potpuno poznata ova situacija, pa su tako pisale da im je najgori "fantomski plač", odnosno kada im se samo učini da beba plače, iako ona mirno spava. Neke su priznale i da redovno uveličavaju sliku na monitoru za praćenje bebe kako bi proverili da li dete diše, kao i da "i dalje ovako spavam posle tri godine".

Neke žene su istakle da nisu znale da je u pitanju postporođajna anksioznost, već su "mislile da je to normalno".

Postporođajna anksioznost uglavnom je posledica nedovoljno sna u kombinaciji sa hormonskim promenama. Ovako izražena zabirnutost trebalo bi da se vremenom smanji, a ukoliko ne prolazi i preterano utiče na vašu svakodnevicu, najbolje bi bilo da se obratite stručnjaku.

BONUS VIDEO:

Trik da beba prespava noć TikTok/babysleeptea

(Yumama/N. Z.)