Ne postoji roditelj na ovom svetu koji na samom početku svog roditeljstva nije napravio neke greške. Dakle, ne brinite, kad postanete roditelj sigurno ćete nešto pogrešiti. Ma koliko se pripremali pre dolaska bebe, ma koliko saveta i uputstava čuli, ma koliko iskustava prikupili, uvek će se provući neka greška – ako je uopšte tako možemo zvati – i to je sasvim u redu.

Ako ništa drugo, možda će vas baš te greške pripremiti na drugo dete, odnosno možda ćete baš iz tih grešaka izvući važne lekcije i nešto iz njih naučiti. Tako to obično i ide, pa nemojte da brinete oko toga, jer niste ni prvi ni poslednji roditelj koji greši.
Ovo je 10 grešaka koje gotovo svaki novi roditelj pravi i iz njih uči:

1. Gala proslave rođendana

Da, prvi rođendan je velika i važna stvar i treba ga obeležiti, naravno. Ali, gledajte na to ovako: ako već sad dignete lestvicu visoko, svaki idući rođendan biće novi izazov i svi će očekivati nešto više. Ne dete, jer dete se svog prvog rođendana neće sećati, nego svi gosti rođendana, odnosno bliski ljudi. Nakon velike, filmske proslave, biće teško za drugi rođendan pozvati nekoliko ljudi na kafu i kolače. A troškovi života nisu sve niži…

2. Odbijanje pomoći

Kad postanete roditelj prvi put, sve je komplikovanije jer je – prvi put. A onda vas svi pitaju "treba li ti pomoć?" S razlogom vas pitaju, posebno oni koji imaju iskustva. Prijateljica vas pita treba li da vam skuva nešto nešto, sestra bi da pričuva bebu dok se odmorite, mama pita treba li malo da pospremi stan. Ali, vi smatrate da treba sve da uradite sami, pa odbijate svu pomoć. To je greška koju svaki roditelj napravi i osvesti kasnije. Prihvatite pomoć!

3. Kupovanje previše dečje odeće

Kako, ali kako ne kupiti svu tu preslatku odeću?! Postoji li iko ko je imun na te mini komade odeće koji su sve sličniji našoj garderobi?! Kako ne kupiti – sve?! Pa sve one trakice za kosu, pa sve one kapice, papučice… Eh, da. Ni ne okrenete se, a već je u korpi previše toga. Tu ne postoji recept, pogrešićete sigurno, ali dobra je stvar što tu odeću ipak neko može da nasledi.

4. Stres zbog manjih nezgoda

Nezgode se događaju, deca se prosto povrede, a neka ih mi slučajno povredimo. Kasnije padaju, udaraju delovima tela o razne ivice, poseku se, razbiju… Svaki put kad se to dogodi, osećate se kao da ste baš vi krivi za to, kao da ste najgori roditelj na svetu. Imajte na umu jednu stvar – dete će preživeti sve te male povrede i ne, ne možete da ga zaštitite od svega na ovom svetu. Možete da date sve od sebe i štitite dete od najopasnijih stvari, naravno, ali niko nije svemoguć.

5. Izbor "pogrešnog" pedijatra

Odabir pravog pedijatra – koji odgovara i detetu i roditeljima – može da vam sačuva puno živaca. Važno je tu verovati svojim instinktima, pa ako vam se ne sviđaju saveti pedijatra, nemojte da sumnjate u sebe, nego promenite lekara – ipak se radi o zdravlju vašeg deteta.

6. Opsednutost čistoćom

Deca su neuredna, i to je sasvim u redu! Ne dopustite da vam prekomerna potreba za redom i urednošću uništava zabavu i određuje način na koji ćete da provodite vreme sa decom. Dakle, ako dete želi nešto da nauči, to će u mnogim situacijama značiti – nered. Nered se pospremi, očisti, a malo nereda nikom neće naškoditi – a uspomene ostaju.

7. Prisilan prestanak dojenja

Vidite da dete želi još da doji, ali shvatate da je vama već dosta, pa i previše, i silno želite da prestanete da dojite, a osim toga, smatrate da će to rešiti mnoge probleme (nespavanja, plakanja…). Naravno da se može dete odviknuti od dojenja – neko lakše, neko teže. Ali to i nije baš idealan rastanak od dojenja. Dajte vremena sebi i detetu. Znajte da će dojenje u nekom trenutku i samo od sebe prestati, pa ako ne postoji neki medicinski razlog ili nešto slično, nemojte da forsirate prestanak.

8. Odlaganje uvođenja namirnica

Iako se nekada smatralo da uvođenje nekih namirnica treba što više odložiti, odnosno što kasnije dati detetu, danas se zna da osim određenih za koje još uvek važi ta preporuka, mnoge namirnice deca mogu probati dosta rano. Što kasnije čekamo s nekim namirnicama, to će ih biti teže uvesti, odnosno to će ih dete teže prihvatiti.

9. Shvatanje tuđih komentara lično

Kasnije ćete to i te kako naučiti i usvojiti: nemojte da marite za tuđe zlobne, neprimerene, ružne komentare. Čak ni od – ili možda posebno od – rodbine. Nećete se slagati sa svima, nemate isto mišljenje kao i svi, imate pravo na svoje mišljenje i to je sasvim u redu. Birajte bitke i zanemarite nepristojne komentare. Nije se rodio ko je svakom ugodio – to je jedna velika istina. Uvek će se naći neko ko ima nešto da kaže o načinu na koji odgajate dete. Ignorišite.

10. Birajte svoje bitke

Malopre smo spomenuli upravo to u kontekstu ignorisanja komentara. Ali, ovo je pravilo koje je vrlo važno na svakom području roditeljstva. Baka je kupila detetu još jednu plišanu igračku? Zahvalite joj i sklonite igračku. Uvek će biti takvih situacija, ali one oko kojih se ne isplati trošiti živce je daleko bolje ignorisati, preći preko njih i zaboraviti. I ne zamerati, jer je i to beskorisno trošenje energije.

BONUS VIDEO:

Znak da ste dobar roditelj  TikTok/20vc_tok

(miss7mama.24sata.hr/Yumama/Nataša Zlatković)