Dečja i porodična terapeutkinja Elen Kramp kaže da joj roditelji često dolaze tražeći pomoć zbog dece koja su "eksplozivna" i "van kontrole". Kako kaže, neretko nije u pitanju bes, već nesposobnost dece da se suoče sa frustracijom.

Ona je objasnila zašto je frustracija i važna i zašto je važno da roditelji dozvole deci da se suoče sa različitim nivoima frustracija.

Kampova ističe da živimo u svetu kada nam je manje-više sve dostupno, sve na dohvat ruke, a deci ispunjavamo ne samo sve potrebe, već i gotovo sve želje.

"Uživamo u tome da deci pružamo stvari i iskustva koja im predstavljaju zadovoljstvo. Kada se sve podvuče, to je način na koji pokazujemo ljubav. Međutim, kada ispunimo svaku dečju želju i potrebu, uskraćujemo im priliku da razviju važnu životnu veštinu. Oduzimamo im mogućnost da se prilagode. Kada dođu u situaciju da neka njihova želja nije ispunjena, oni ne umeju da se tome prilagode i nastave dalje. Kada se suoče sa velikom frustracijom, mogu da reaguju na različite načine koji im ne pomažu jer nemaju priliku da vežbaju na manjim frustracijama kako da se ponašaju", kaže terapeutkinja za thriveforchange.com.

Ona podseća da i Gordon Nojfeld i Gabor Mate u knjizi "Hold on to your kids" pričaju o emocionalnom procesu frustracije i njenom značaju. Kada pustimo frustraciju da "ide" svojim tokom, ona se pretvara u osećaj uzaludnosti, pa u tugu, i to je zapravo dobro, to je ljudski način da se priladimo i naučimo da se nosimo sa onim što ne možemo da kontrolišemo.

Međutim, kada dete koje nije naučeno na frustracije "zaglavi" u njoj, ono ne ume da je prihvati, već reaguje besom i agresijom. Najčešće su besna deca ona koja su "zaglavljena", tvrdi terapeutkinja, navodeći da su zaglavljeni u frustracijama kojima ne umeju da se prilagode.

Ona podseća da će se deca tokom života susresti sa brojnim frustracijama, te da je posao i želja roditelja da ih nauče da se adaptiraju i snađu u svemu tome. A kako to da uspeju?

"Dozvolite deci da osećaju male frustracije za koje ste sigurni da mogu da ih podnesu. Recite ponekad ne, tek da biste rekli ne. Kada dete nauči da se nosi sa tim malim, podnošljivim frustracijama, to ih uči dubljim emocionalnim procesima koji će im pomoći kada iskuse neku veću frustraciju", poručuje terapeutkinja Kramp.

BONUS VIDEO:

Mamin trik za tantrume TikTok/jusssliv