Kod ove bolesti dojka je topla, crvena s primetnim otokom. Najčešći faktor rizika su nasledni geni, ali postoje i drugi rizični faktori, kao što su: prekomerna težina, odsustvo rađanja ili rađanje u starijim godinama, ali i rani početak menstrualnog ciklusa. Najrizičnije doba kada žene obolevaju od ovog karcinoma su od 30 do 60 godina života. Kod žena koje su u prošlosti imale karcinom maternice, jajnika ili debelog creva, takođe postoji veći rizik od pojave karcinoma dojke.
Najčešće žene same uočavaju pojavu kvržica, koje su tvrde, čvrste, nepravilnih rubova, ali bezbolne. Moguće su i promjene u boji kože dojke, veličini i obliku dojke, te pojava iscetka iz bradavice. Iscedak je obično žuta, gnojava tekućina ili krv. Primetne su i naglašene vene po dojkama, crvenilo i promene na bradavicama, kao što je uvučenost bradavica ili naboranost i ljuštenje.
Stručnjaci upozoravaju da, kada je reč o raku dojke, treba raditi redovne preglede i samopreglede i ističu da se maligna oboljenja u velikoj meri mogu sprečiti promenom načina života što podrazumeva zdravu ishranu, fizičku aktivnost, prestanak pušenja, izbegavanje uzimanja nepotrebnih lekova i sprovođenjem nacionalnih programa ranog otkrivanja. U našoj zemlji usvojen je Nacionalni program gde će žene na kućnu adresu dobijati pozive da se jave na pregled.
- Rak dojke je najčešće maligno oboljenje kod žena i jedno je od najčešćih malignih oboljenja uopšte - svaka tri minuta se kod jedne žene dijagnostikuje rak dojke, a svaka osma žena će tokom života oboleti od raka dojke. Rano otkrivanje mesečnim samopregledom, a naročito mamografskim pregledom jednom godišnje posle 40-te godine života pružaju najbolje šanse za preživljavanje. Ako se rak dojke otkrije u ranom stadijumu, petogodišnji period preživljavanja je oko 90 odsto jer se, zbog kasnog otkrivanja raka dojke u oko 50 odsto slučajeva dojka mora amputirati - objašnjava dr Ana Jovićević Bekić iz Instuta za onkologiju i radiologiju Srbije.
Samopregled, klinički pregled i mamografija su danas najbolji put za rano otkrivanje raka dojke. Mamografski se rak dojke može otkriti u stadijumu kada još ne proizvodi kliničke znake i simptome.
- Mamografija traje nekoliko minuta i koristi minimalne doze zračenja. Počev od 45.godine života, mamografija se jednom u dve godine preporučuje svim ženama bez obzira na stepen rizika. Ženama sa visokim rizikom se mamografija preporučuje i ranije, u intervalima od jedne do dve godine između 40 i 50 godina života. Devojkama iznad 20 godina i ženama bez visokog rizika mlađim od 50 godina se preporučuju samopregled, klinički pregled bar jednom godišnje i ultrazvučni pregled dojke jer je hormonski aktivno tkivo dojke veoma gusto i nepogodno za mamografsko snimanje - ističe dr Jovićević Bekić.
Zato se svakoj ženi posle 20. godine savetuje da vrši samopreglede dojki, odnosno prema određenom redosledu i na određen način pipajući pojedine segmente dojki, o čemu se veoma lako edukuje preko popularnih brošura ili od strane svog izabranog lekara. Ovakve preglede treba obavljati desetog dana menstrualnog ciklusa, a značajno je da se mesečno obavljaju u isti dan.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna