Melatonin je hormon koji se prirodno proizvodi u mozgu i povezan je sa ciklusom spavanja i buđenja. Prirodnom oslobađanju ovog hormona koji utiče na san doprinosi tama, dok se melatonin manje proizvodi kada smo izloženi dnevnom svetlu.

Ovaj hormon može se uneti i u formi suplementa, i u tom slučaju je dovoljna sasvim mala doza da podstakne telo da i samo proizvodi melatonin, te tako pomogne u spavanju.

Mnogi roditelji čija deca ne spavaju dobro okreću se ovim suplementima kao rešenju, ali evo šta je važno da znate o tome.

Istraživanja o melatoninu

Istraživanja su pokazala da je generalno melatonin bezbedan za kratkoročnu upotrebu kod odraslih i adolescenata, dok nije sasvim jasno da li su ovi suplementi bezbedni i za mlađu decu, piše mayoclinichealthsystem.org.

Nuspojave upotrebe melatonina

Ovaj suplement može da pomogne deci da zaspe, ali im ne pomaže da ostanu u snu. Poteškoće deteta da zaspi ili da ostane u snu mogu da budu znak nekog problema u telu, uključujući:

  • Manjak gvožđa može da bude uzrok nemira tokom sna.
  • Uvećani krajnici mogu da uzrokuju hrkanje ili opstruktivnu apneju spavača.
  • Kod dece koja imaju košmare melatonin može da učini snove još živopisnijim, te da im na taj način pogorša spavanje.

Dakle, sve to su razlozi zašto nije dobro da roditelji na svoju ruku daju deci melatonin, već je potrebno da se obrate lekaru ukoliko mališan ima probleme sa snom, te da se utvrde uzroci i da li je ovaj suplement uopšte potreban u konkretnom slučaju.

Korišćenje melatonina se obično koristi kod dece koja imaju neka neurološka stanja poput poremećaja iz spektra autizma, poremećaja pažnje ili hiperaktivnosti.

Prevelika doza melatonina može da dovede do gastrointestinalnih problema ili iritabilnosti, ali takođe može i da ometa prirodnu sposobnost tela da proizvodi ovaj hormon koji je važan za san.

Procena navika u spavanju

Upotreba melatonina je obično preporučljiva samo kao kratkotrajna pomoć, a ukoliko dete dugo ima probleme sa spavanjem, onda je preporuka da se procene navike u spavanju i okruženju, kako bi se otkrio pravi uzrok.

Evo šta treba da uzmete u obzir i pokušate da promenite ukoliko dete ima problema sa spavanjem:

Ograničite vreme pred ekranima

Gledanje u ekrane i svetlost koju ovi uređaji emituju poručuje mozgu da je vreme da bude budan. Gledanje TV-a, korišćenje telefona, tableta pred spavanje ne dozvoljava mozgu mališana da se opusti i pripremi za spavanje. Preporuka je da dete ne koristi uređaje barem pola sata do sat vremena pre spavanja.

Uspostavite rutinu

Dosledno pridržavanje rutine i odlazak u krevet na vreme mogu da pomognu u prirodnom oslobađanju melatonina. Kupanje, čitanje ili opuštanje u tišini mogu da pomognu telu da se pripremi za spavanje.

Prilagodite prostor

Tamna, tiha soba je idealna za spavanje, što znači da bi svetlo trebalo da bude prigušeno, uređaji da budu isključeni ili da ne budu u spavaćoj sobi.

Ciljajte na osam do deset sna

Puno obaveza može lako da poremeti mališane i njihov raspored, te da im ometa san. Zato se potrudite da raspored spavanja mališana tokom nedelje bude dosledan, odnosno da ima približno isti ritam spavanja i buđenja.

BONUS VIDEO:

Kako umiriti dete pred spavanje TikTok/courtneyenglish.ot