Uloga majke jeste jedna od najlepših na svetu, ali ruku na srce, i veoma je teška. Žene prolaze kroz trudnoću i brojne promene, psihičke i fizičke, zatim kroz porođaj, a onda sledi odgajanje mališana.
Neke mame nakon rođenja deteta se suočavaju i sa postporođajnom depresijom koja im sve dodatno otežava, ali same ili uz pomoć bliskih ljudi i stručnjaka i to uspevaju da ostave iza sebe. Suočene sa brojnim roditeljskim dilemama, nekako se nadaju da će sve biti lakše kako deca rastu, ali kako za kidspot.com.au piše mama Džindžer Gorman – ne postaje.
"Volim svoju decu iskreno, ali ne volim majčinstvo. Teško je svaki dan. Mislila sam da će se mentalna iscrpljenost smanjivati kako deca rastu, ali nije tako. Nedavno sam priznala prijatlejici koja ima stariju decu da ’nisam spremna da budem majka 14-godišnje devojčice’. Ona se nasmejala i odgovorila mi: ’Da. Ništa ne može da te pripremi za ovo. Deca postaju veća, a i njihovi problemi postaju veći".
Džindžer podseća da kada su deca mala, roditelji brinu o stvarima poput hranjenja i nicanja zubića, a kako odrastaju, suočavaju se sa drugim, ozbiljnijim "pretnjama" poput samopovređivanja, suicidnih misli, zloupotrebe droga, vršnjačkog nasilja... Ona ističe da je sve više mladih koji imaju mentalne probleme, naročito nakon kovida.
Pored toga što se suočavaju sa brojnim dilemama, ova novinarka i mama ističe da je problem što društvo zapravo i ne dozvoljava ženama da kažu koliko je roditeljstvo teško ili čak da u njemu ne uživaju.
Zašto je ženama teško majčinstvo
Ona postavlja jednostavno pitanje – ako je potrebno da žene rađaju decu, zašto im se onda sve u vezi sa odgajanjem dece otežava?
U svom tekstu pominje i influenserku Pejdž Tarner, inače majku četvoro dece, koja je nedavno ukazala na licemerje društva u kojem se žene ohrabruju da rađaju decu, ali im se ne daje ni osnovna podrška. Posebno je ukazala na to da majke nemaju fleksibilno radno vreme ili neke druge pogodnosti na poslu.
"Rodi još dece, ali ne očekuj pomoć u njihovom odgajanju. Ti si ovo želela. Rodi još dece, ali nemoj da se žališ. Ti si ovo izabrala. Rodi još dece, ali kada ih rodiš, prepuštena si sama sebi", rekla je Pejdž.
Džindžer se nadovezuje navodeći da je lako osuđivati žene koje se kaju što su rodile decu, ali da je zapravo pravi problem u tome što ih je društvo izneverilo. "Da li bi se one pokajale što su rodile decu kada se ne bi suočavale sa toliko izazova?", pita ona.
Ova majka navodi i da veliku ulogu u svemu tome ima nejednakost polova, usled koje je briga o kući i porodici i dalje u najvećoj meri na ženama – a uz to je većina njih ima i posao.
Na kraju, poručuje da, da bi žene rađale decu bez kajanja, potrebna im je podrška društva, a ne da budu prepuštene same sebi.
BONUS VIDEO: