Postoji toliko stvari koje deca treba da nauče od svojih roditelja, i to od onih najbanalnijih, preko nekih stvarno važnih. Mame i tate daju se od sebe da svoje naslednike nauče raznim korisnim veštinama, a mi vam otkrivamo kojih pet stvari bi svaki roditelj trebalo da nauči svoje dete, prema mišljenju psihologa.

1. Da kuva

Sasvim je normalno što decu već od malih nogu zanima šta se to krčka u kuhinji i šta se nalazi u svim tim policama i radnim delovima. Oni spremanje obroka doživljavaju kao igru, što je sjajno jer interesovanje deteta možete da iskoristite i naučite ga da nešto spremi samo – a za početak, da vam pomaže.

Kuvanje, kažu psiholozi, pomaže u razvoju veština komunikacije i izražvanju ljubavi. To je čin koji pokazuje nesebičnost, a donosi i zadovoljstvo i ojačava međuljudske odnose, piše curioctopus.it.

Ova veština biće mališanima veoma korisna kada budu morali sami da pripremaju hranu za sebe.

2. Da se ne stidi da pokaže emocije

Svaki roditelj voli svoje dete, u to nema sumnje, ali je važno da mu ljubav pokazujete na različite načine. Zapravo, potrebno je da mu pokažete da nema potrebe da se stidi svojih osećanja, kakva kog da su ona i da može slobodno da ih iskaže.

Obratite pažnju i na to kako se ponašate prema drugima – ako ste hladni, niste druželjubivi i sumnjičavi ste prema svemu i svima oko sebe, dete upija te informacije i može lako da postane zatvoreno i povučeno u sebe.

3. Da razume i ceni vrednost novca

Ne dozvolite da vas dete doživljava kao automat za novac, već ga naučite da ceni i razume vrednost novca, da zna da se on zarađuje.

Psiholozi kažu da već posle treće godine života treba mališanima objašnjavati šta je novac, odakle dolazi u porodicu, zašto ne možete da kupite sve igračke u prodavnici i slično.

Roditelji treba da uče decu da se novac zarađuje na pošten način i da im objasne kako se to radi, kakvu to nezavisnost daje i kako će posao koji jednog dana budu radili i njima donositi novac.

4. Da bude nezavisno

Nezavisnost ne treba predstavljati detetu kao kaznu ili nešto negativno. Važno je da se dete ponekad igra sama, baš kao što je važno i da se igra sa drugarima.

Roditelji, smatraju psiholozi, treba da objasne deci koje su prednosti nezavisne igre i kako mališan može sam da se zabavi, a ne da se uvek oslanja na nekoga. Nezavisna igra podstiče kod dece kreativnost i samosvest, a ima i veliki uticaj u kasnijem životu jer ih uči smirenosti i štiti od jednog od najvećih strahova – straha od usamljenosti.

5. Da se ne stidi sebe

Kada su deca mala, nemaju problem da se ponašaju sasvim prirodno, niti brinu o tome šta neko misli o njima niti da li treba da udovolje nekome. Međutim, stvari se menjaju i već u pubertetu pokazivanje individualnosti postaje veliki problem. Naravno, mnogo toga zavisi i od karaktera deteta, ali uvek možete da ga podržite u tome da bude ono što jeste i da ne odustaje od svojih snova.

Na taj način, dete će zadržati smelost da donosi manje "popularne" izbore i neće se plašiti neprihvatanja od strane svojih najbližih.

BONUS VIDEO:

Kineski mališani uče da kuvaju u vrtići TikTok/scene_of_asia