Deca stalno moraju da uče nove veštine, bilo da je to zakopčavanje dugmića, rajsferšlusa, čitanje, pisanje, brojevi... Sve to su situacije u kojima im dobro dođe istrajnost, što je svakako osobina koja im pomaže da i kada odrastu ne odustaju i lakše ostvaruju svoje ciljeve.
"Uspeh ne postižu najpametniji, već oni koji su uporni, koji imaju samokontrolu, samopouzdanje i ambicije", kaže psiholog Anđela Dakvort, profesorka na Univerzitetu u Pensilvaniji.
Evo nekih strategija koje mogu da vam pomognu da kod deteta razvijete ove osobine:
1. Hvalite trud, ne rezultate
Deca postaju manje uporna kada hvalite njihovu inteligenciju („Baš si pametan“), a mnogo ih više motiviše kada ih hvalite zbog truda koji ulažu („Baš si se potrudio“, „Bila si baš koncentrisana da to obaviš“).
Na to su ukazali i rezultati studije je sprovela psiholog Karol Dvek sa Stenford univerziteta. Stalno isticanje inteligencije deteta može da stvori strah od neuspeha kod mališana, kao i manjak želje da ponovo rizikuje.
2. Podstaknite ga da razmišlja o svom napretku
Dete mora da razume da njegovi urođeni talenti i sposobnosti nisu nešto što ne može da se promeni, već treba da zna da su potrebni stalan rad i vežba da bi napredovalo.
Pokažite mu sopstvenim primerom kako da ne odustaje, kako da prevazilazi prepreke i da se ne obeshrabri prvim neuspehom, već da nastavi napred uprkos svemu, piše lifehacker.com.
3. Pričajte o svojim greškama
Dete će se bolje osećati ako zna da je i vama teško da nešto uradite, da i vi grešite, imate prepreke. Otvoreno sa njim razgovarajte o tome, neka zna da su greške sastavni deo života, a ne „kraj sveta“.
4. Birajte zaduženja koja nisu preteška
Jako je važno da dete oseća da je dobro u nečemu. S tim u vezi, dobro je da za njega birate zaduženja i zadatke koji su blago ispred njegovog nivoa znanja i veština, kako bi napredovalo, ali ne preteški toliko da ga obeshrabre.
5. Imajte pozitivan stav prema sebi
Deca, kao i mnogi odrasli, počinju da krive sebe kada nešto ne ide kako oni žele. Mališani zato često kažu sebi "ne mogu to da uradim" ili "ja ništa ne znam". Potrudite se da detetu usadite stavove da je u redu grešiti, da niko nije savršen i da je potrebno da vežba da bi u nečemu bilo bolje sledeći put.
Ponavljajte to naglas i kada vama nešto ne ide, videćete kako će ih dete vremenom usvojiti.
6. Pustite ga da oseti bes i frustraciju
Glavni moto dečjeg psihologa Mišel Borbe je: "Ne sprečavajte dete da oseti negativne emocije".
Ne treba i ne možete da ga zaštitite od svih negativnih emocija koje će u životu osetiti. Izazovi i prevazilaženje poteškošća su važni koraci u procesu učenja, a ako vi umesto deteta rešavate sve njegove probleme, ono će postati zavisno od vas.
Zato, nemojte da se plašite da pustite dete da malo bude tužno, ljuto, uznemireno, tako gradi svoju otpornost.
7. Slavite male uspehe
Uvek pohvalite dete za male pobede i uspehe, to će mu poboljšati samopouzdanje i samopoštovanje. Kada uspe da samo veže pertle, uradi domaći, raskloni igračke bez da mu vi to i kažete, pohvalite ga, to će mu biti vetar u leđa da se i dalje trudi.
BONUS VIDEO:
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna