Deca najviše uče gledajući svoje roditelje, zbog čega je važno da imamo na umu da je mnogo važnije ono što radimo, nego ono što govorimo.

Mame i tate ponekad nisu ni svesne da svojim ponašanjem i navikama mogu značajno da utiču na samopouzdanje i samopoštovanje svojih mališana, a mi vam otkrivamo 10 navika koje mogu da pomognu da deca izrastu u pozitivne odrasle ljude.

1. Volite svoj telo

Ako se ne osećate dobro u svom telu, vaše detetu će biti teško da se dobro oseća u svom.

2. Pazite kako govorite o svom telu

Koliko puta kažete "jao, što sam debela" ili "što sam se ugojila"? Ako tako govorite o svom telu pred detetom, ono će vrlo brzo početi sve to da oponaša i da isto govori o svom izgledu.

3. Zapamtite da debljina nije osećanje

Kada kažete "osećam se tako debelo" nesvesno učite svoje dete da pomoću tela opiše svoja osećanja. Poremećaji u ishrani i loša slika o telu se razvijaju kada se osećanja potiskuju i previše naglaska se stavlja na telo, umesto da se dopuste prava osećanja – tuga, sreća, ljutnja...

4. Mršavost ne znači nužno i zdravlje

Bez obzira na to koliko imate kilograma, vaše životne navike su te koje mnogo više određuju zdravlje. Svako može da bude mršav ako se izgladnjuje i drže stroge dijete, ali mršavost ne znači nužno i zdravlje. Potrudite se da svoje dete naučite da se zdravi hrano, da ima redovnu fizičku aktivnost, kako bi bilo zdravo.

5. Ne budite policija za hranu

Umesto da detetu stalno govorite da nešto ne može ili ne sme da jede i ponašate se kao policija za hranu, potrudite se da mu nadohvat ruke uvek bude zdrava hrana, odnosno ono što želite da jede. Previše stavljanja fokusa na hranu nije dobro jer opterećuje dete.

6. Otarasite se brze hrane

Da biste se zdravo hranili – najpre vi, a samim tim i dete – jako je važno da u svom okruženju nemate pune ormariće brze hrane, grickalica. Uostalom, ako imate, recimo, čips u ormariću, očekivano je da će dete pre pojesti to nego šargarepu.

7. Uključite dete u neki sport

To je jedan od najboljih načina da detetu usadite pozitivan stav o telu. Mališani kroz bavljenje sportom stiču samopouzdanje jer ih sport uči da vole svoje telo zbog onoga što ono može, a ne zbog toga kako izgleda.

8. Izdvojite vreme za zdrave porodične aktivnosti

Deca su u velikoj meri proizvod svog okruženja, zato imajte na umu da svoje dete učite zdravim navikama time što redovno imate neke zdrave porodične aktivnosti. Svaki put kada imaju pozitivne emocije u vezi sa nekim zdravim aktivnostima, povećavaju se šanse da to usvoje kao svoje dugoročne, zdrave navike, piše YourTango.

9. Napravite sigurnu zonu za izražavanje osećanja

Važno je da se deca osećaju bezbedno u vašem prisustvu i da imaju slobodu da sa vama razgovaraju o svemu. Mališani često zadržavaju za sebe neka svoje osećanja i misle da nešto nije u redu sa njima, što doprinosi tome da sumnjaju u sebe i svoju vrednost. Zato česta i otvorena komunikacija omogućava deci da nauče iz negativnih osećanja i iskustava i da ih ne internalizuju negativno, odnosno da to ne dožive kao znak da sa njima nešto nije u redu.

10. Ne budite negativni

Znajte da svaki vaš negativan komentar ostavlja trag i na vašem detetu, zato izbegavajte negativne misli i reči po svaku cenu. Potrudite se da budete pozitivni jer će i dete to naučiti od vas i biće mnogo srećnije.

BONUS VIDEO:

Stručnjak za mentalno zdravlje ovo ne radi sa decom TikTok/ michellecharriere_