Kada počnu hladiji dani, glava, uši, ruke i stopala vašeg deteta su najskloniji hladnoći. Da biste bili sigurni da će ostati ugrejani, pogotovu kada su male bebe i deca u pitanju, neophodno je da imate adekvatne rukavice. Izabrati rukavice koje su tople, a ne pretople, lako se oblače, dete ih ne skida i želi da ih nosi, po potrebi su vodootporne- je pravi izazov a oblačenje loših rukavica nervoznom detetu je česta noćna mora svih roditelja.

Na šta obratiti pažnju pri odabiru

Pronalaženje dobrih rukavica koji zaista ostaju na dečijim rukama i drže male prste toplim i suvim je uvek teško. Trebalo bi da odaberete one koje su u skladu sa potrebama mališana, da mu ih obavezno probate pri kupovini- da ga ne stežu, lako se skidaju i oblače, da su za odgovarajuću temperaturu i da dete može slobodno da koristi ručice u njima. Naravno, bitno je i da dete prosto želi i voli da ih nosi, jer inače mogu biti i najbolje, ako ih odbija, ništa neće vredeti.

Večito pitanje: Sa jednim prstom ili svim

Za mlađu decu (bebe, malu decu, decu predškolskog uzrasta) uvek su bolje one sa jednim prstom. Logično lakše su za oblačenje i skidanje i čini se da je deci toplije kada su prsti ovako zaštićeniji. Pogotovu baš maloj deci, ručice su često vlažne, a termoregulacija slabija, pa im se prstići jako brzo smrznu i ukoče, pogotovu ako samo sede u kolicima napolju.

Kako vaša deca postaju starija, čini se da izbor rukavica sa svim prstima postaju stvar ličnog izbora. Neka starija deca više vole njih. Ponekad izbor zavisi od aktivnosti. Na primer, rukavice sa svim prstima su bolje za skijanje (kada samo treba da drže ski štap), ali tople rukavice su poželjnije za aktivnosti koje zahtevaju dosta koordinacije prstiju i finih motoričkih veština, kao što je pravljenje snežnih grudvi.

Karakteristike koje su bitne

Kada kupujete zimske rukavice sigurno ćete naići na razne termine i opise. Neki mogu biti očigledni, a drugima je možda malo teže znati šta znače. Evo kratkog pregleda svih uobičajenih termina koje ćete videti da opisuju dečije rukavice i rukavice.

Kombinovane– Ovo je rukavica sa prstima i sa poklopcem za prste. Deo rukavice je obično tanji i nije izolovan. Poklopac rukavica se preklapa preko prstiju radi dodatne izolacije, što ga čini odličnom opcijom za različite vrste vremena.

Obložene flisom – Rukavice obložene flisom pružaju mekanu i udobnu unutrašnjost. Flis daje laganu izolaciju koja dodaje toplotu, ali ne čini rukavice debelim.

Rukavice za planinarenje – Ove rukavice imaju za cilj da obezbede vodootpornu prozračnu zaštitu zimiu snežnom vlažnom okruženju. Rukavice su obično lagane, fleksibilne, izdržljive, brzo se suše i tanje su. Često se postavljaju preko rukavica srednje debljine.

Skijaške rukavice – Napravljene za skijanje, Obično su deblje, sa više izolacije nego obične zimske rukavice. Skijaške rukavice se često prave od materijala koji prijanja, kao što je poliuretan ili koža, na unutrašnjoj strani (dlanu) rukavice za pomoć pri hvatanju skijaških štapova. Dobro služe na hladnom vlažnom vremenu i obično su vodootporne sa oblogom koja odvodi vlagu.

Sintetički materijali – Sintetički materijali su veštački materijali kao što su najlon, poliester, poliuretan, neopren i spandeks. Oni su lagani i izdržljivi čine rukavice koje su jeftine, vodootporne, prozračne i izolovane.

Vodootporne – Neke rukavice sadrže vodootporne prozračne membrane koje ih čine delimično ili potpuno suvim. Vodootporne rukavice štite od kiše i snega. Ironično, ovo možda neće biti dovoljno da vaše ruke budu tople i suve, jer ako materijal nije dovoljno prozračan, vlaga se može nakupiti unutar rukavica od telesne toplote, što može učiniti da ruke vaše dece budu vlažne i hladne.

Pročitajte i kako birati jaknu za kišu, u tekstu: DA LI ĆEŠ OSTATI SUV U OVOJ KABANICI

(Yumama)

BONUS VIDEO

METEOROLOG OTKRIO KAD NAS ČEKA ZIMA JAČA OD PRETHODNIH! Mi to zovemo zakonitost ponovljivosti, a ona se dešava na svake 22 godine Kurir TV