Alergija na polen može prilično da zakomplikuje život mališana na proleće i leto. Nije prijatno svakodnevno curenje iz nosa, poteškoće s disanjem, suzenje očiju i slično. Alergolog-imunolog dr Nikita Golovin je za gazeta-ru podelio savete roditeljima kako da pomognu ovim mališanima i ublaže im ove tegobe.

Alergija na polen se javlja kod 30-40% ljudi, kod kojih polen izaziva curenje iz nosa, začepljenost nosa, kašalj, svrab očiju, suzenje očiju, kijanje, a u teškim slučajevima otežano disanje i astmu. Alergija nije bolest, već imunološka reakcija.

Kako biste umanjili šanse da do pojave tegoba uopšte dođe, doktor savetuje da putem veb stranica i aplikacija pratite nivoe polena i da izbegavate boravak napolju kada je koncentracija visoka.

Važno je da zatvorite prozore ujutru i uveče, kao i da koristite klima uređaj sa filterom. Redovno čišćenje bez agresivnih hemikalija pomaže u uklanjanju nataloženog polena.

Pranje odeće i posteljine u vrućoj vodi uklanja alergene, a hipoalergena dijeta može da smanji stres na telo. Suplementi kao što su vitamini C, D i cink mogu da pomognu u jačanju imunog sistema, ali zahtevaju konsultaciju sa lekarom.

Ako ove mere ne pomažu, lekar može da propiše antihistaminike, hormonske sprejove ili kapi. Filteri za nos smanjuju ulazak polena u respiratorni trakt, ali ne utiču na simptome konjunktivitisa. Alergen-specifična imunoterapija (ASIT) pomaže telu da se prilagodi alergenu davanjem malih doza pre sezone polena.

Dr Golovin je naglasio da samo lekar može da prepiše tačnu dijagnozu i lečenje. Samolečenje je opasno jer može da dovede do pogoršanja stanja, potrebno je da se poštuju preporuke specijaliste i da se redovno odlazi na kontrolne preglede.

BONUS VIDEO:

KAKO DA SE IZBORIMO SA ALERGIJAMA U OVOM PERIODU? Izvor: KAKO DA SE IZBORIMO SA ALERGIJAMA U OVOM PERIODU?