Infekcija oka, konjunktivitis, često se javlja kod male dece. Obično je veoma zarazna, zbog čega se neretko dešava da se proširi na cele grupe u vrtićima ili da se prenosi između dece u parkićima. Ali, i starija deca i odrasli takođe mogu da dobiju konjunktivitis.

Konjunktivitis je zapravo zapaljenje konjunktive, odnosno beonjače i unutrašnjeg kapka oka. Iako najčešće nije u pitanju opasna infekcija, može da izgleda prilično loše, te neretko zabrine roditelje.

Ipak, ako primetite simptome konjunktivisa kod deteta, važno je da ga odvedete kod lekara jer u nekim slučajevima ovo zapaljenje prolazi samo od sebe, a ponekad je potrebno lečenje.

Kako se dobija konjunktivitis

Infektivni konjunktivitis (koji je zarazan) može da bude uzrokovan raznim bakterijama i virusima koji dovode do prehlada i drugih infekcija, poput infekcije uha, sinusa, bola u grlu... Ponekad može da bude uzrokovan i istim vrstama bakterija koje dovode do hlamidije i gonoreje, polno prenosivih bolesti.

Neke vrste konjunktivitisa nisu zarazne:

  • Alergijski konjunktivitis, koji se češće javlja kod dece koja imaju alergije, poput polenske groznice. Okidači su trava, polen ambrozije, životinjska perut, grinje...
  • Iritantni konjunktivitis, koji je izazvan bilo čime što iritira oko, poput zagađenog vazduha ili hlora u bazenima

Konjunktivitis kod novorođenčadi

Novorođenčad imaju nešto veći rizik od konjunktivitisa, koji kod njih može da dovede do zdravstvenih problema ukoliko se ne leči. Na primer, ukoliko trudnica ima polno prenosivu bolest, tokom porođaja bakterije ili virusi mogu u porođajnom kanalu da dođu u kontakt sa očima bebe, izazivajući konjunktivitis.

Da bi se to sprečilo, lekari ponekad stavljaju kapi u oči beba odmah po rođenju.

Simptomi konjunktivitisa

Pored uobičajeog crvenila ili rozikaste boje koja se javlja na oku, deca često mogu da imaju i osećaj kao da im je pesak upao u oko. Neretko se javlja i iscedak iz oka, kao i bol i otok konjunktive. Kod nekih mališana se primećuje i otok kapka, kao i osetljivost na svetlost.

Konjunktivitis može da se javi na jednom ili na oba oka.

Kada je u pitanju alergijski konjunktivitis, svrab i suzenje očiju su česti simptomi, piše kidshealth.org.

Prenošenje konjunktivitisa

Konjunktivitis je zarazan ako je uzrokovan bakterijama ili virusima. Kada su uzrok bakterije, ova vrsta konjunktivitisa je zarazna čim se simptomi pojave i sve dok ima iscetka iz oka – ili do 24 sata nakon započinjanja lečenja antibioticima.

Kod konjunktivitisa izazvanog virusom, ovo zapaljenje je zarazno pre pojave simptoma i sve dok simptomi traju.

Alergijski i iritantni konjunktivitis nisu zarazni.

Dete može da dobije konjunktivitis dodirujući osobu koja ga ima ili nešto što je ta osoba dodirivala, poput korišćenje maramice. Leti se ovo zapaljenje može proširiti među decom kroz kontaminiranu vodu na bazenima ili preko peškira, a prenosi se i kašljanjem i kijanjem.

Lečenje

Konjunktivitis uzrokovan virusom obično prolazi sam od sebe, bez ikakvog lečenja, a kod onog uzrokovanog bakterijama koriste se anbitiotske kapi ili mast za oči.

Ako je u pitanju alergijski konjunktivitis, doktor može da propiše neki antialergijski lek.

Kada je u pitanju ublažavanje simptoma, hladne ili tople obloge na očima mogu malo da ublaže neprijatan osećaj u očima. Ivice inficiranog oka nežno očistite toplom vodom i tupferom, kako biste uklonili zakorele ostatke iscetka i sprečili da se po buđenju slepe kapci.

Kada morate kod lekara

Ako konjunktivitis ne prolazi nakon dva-tri dana od započinjanja lečenja ili nakon nedelju dana bez lečenja, odvedite dete kod lekara.

Ukoliko primetite da na oku mališana raste otok, crvenilo na kapcima i oko očiju, a uz to se javlja i povišena temperatura, idite kod lekara. Ovi simptomi mogu da ukažu da se infekcija širi izvan konjunktive i da je potrebno lečenje.

BONUS VIDEO:

NOVE INFEKCIJE VREBAJU DECU U ŠKOLAMA! Pedijatar UPOZORAVA ako primetite OVO smesta vodite dete kod lekara (KURIR TELEVIZIJA) Kurir televizija