Uskoro počinje Uskršnji post, koji je najstroži, ali i kojeg će se pridržavati brojne porodice. Post je isključivo stvar ličnog izbora, ali možda će vas zanimati šta dijetetičarka misli o tome, da li deca treba da poste.
Dijetetičarka i terapeutkinja Elena Tikomirova najpre se osvrnula na to što se neki ljudi posta pridržavaju sa željom da smršaju. "Post nije dijeta i to svakako nije režim ishrane za mršavljenje. Takva ishrana nije prikladna za dugoročnu ishranu, a po mom mišljenju, nije priklad ni za dečji organizam koji se razvija", rekla je ona za deti.mail.ru.
Manjak proteina i gvožđa
Stručnjakinja ističe da je protein veoma važan za dečje telo, te da meso, riba, jaja i mlečni proizvodi u tom kontekstu ne mogu da budu zamenjeni biljnim namirnicama.
"Čak i tokom 40 dana posta, kod deteta mogu da se razviju anemija i metabolički poremećaji. Pored toga, za proizvodnju polnih hormona u telu su potrebne životinjske masti. Manjak masti životinjskog porekla kod tinejdžera može da dovede do hormonskog disbalansa, pa čak i amenoreje. I gvožđe se takođe unosi u organizam uglavnom preko mesa".
Prejedanje i zavisnost od ugljenih hidrata
Dijetetičarka i terapeutkinja objašnjava da protini životinjskog porekla pomažu da duže budemo siti, te da ako se izbace iz ishrane, deca će imati stalnu potrebu da nešto jedu, te će svoju glad pokušavati da zasite brzo ugljenim hidratima.
"Za mesec dana, ta potreba za stalnim žvakanjem lako može da postane navika koje je teško rešiti se, kao i navike da se glad brzo rešava ugljenim hidratima".
Višak kalorija i hemikalije
Tikomirova kaže da roditelji često kupuju dijetetske ili niskomasne proizvode umesto punomasnih. Oni ne sadrže životinjske masti, ali sadrže biljna ulja. "Pored činjenice da imaju dvaput više kalorija nego puter, i njihovi zdravstveni benefiti su upitni. Da bi poboljšali ukus nekih dijetalnih proizvoda, mnogi proizvođači dodaju u njih hemikalije".
Šta kaže sveštenik
Otac Maksim Obuhov, protojerej Ruske pravoslavne crkve i član Patrijaršijske komisije za pitanja porodice kaže da je "koncept dece veoma fleksibilan".
"Deca su od rođenja do 18. godina, tako da i post treba da bude u skladu sa njihovim godinama", kaže on, pa dodaje:
"Važno je da ne preterujemo u zahtevima prema deci – pustite ih da poste koliko mogu. Nemojte da dovodite dete u situaciju da želi krišom nešto da pojede. Dakle, važna je umerenost. Starija deca, naravno, usvajaju ponašanje svojih roditelja. Ako oni poste, neće biti problem ni deci. Naravno, mlađoj deci su potrebni mlečni proizvodi i riba, ova hrana im je potrebna za normalan razvoj. Oni stariji od 12 godina bi tokom posta trebalo da jedu u skladu sa svojim zdravljem, uzrastom i verom. Roditelji treba da se pobrinu da dete dobro jede i unosi proteine. Ne treba ih ni na šta siliti, već je važno da im se objasni. Moj savet je da ih ne prisiljavate, već da se potrudite da u njima probudite želju da poste", zaključio je protojerej otac Maksim.
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.