Kada god se dete razboli, to je stres za roditelje i oni prate svaku promenu u stanju mališana, kako bi na vreme reagovali ako se situacija zakomplikuje.
Jedan od simptoma koji se kod mališana najčešće javlja je curenje iz nosa, a posebno se roditelji zabrinu kada primete da sekret iz nosa menja boju i postaje žut ili zelen. Prva pomisao obično im bude da je virusna infekcija prešla u bakterijsku, a da li je to zaista tačno objasnila je pedijatar dr Marija Telegina.
"Tokom zimske sezone jedna od glavnih dijagnoza kod dece je akutni nazofaringitis ili jednostavno curenje iz nosa, koje se najčešće javlja zbog virusa. Curenje iz nosa kod akutne respiratorne infekcije ima svoje faze progresije i sazrevanja. Sekret u nosu i otok su normalna reakcija imunog sistema. Tečni sekret je potreban za čišćenje i ispiranje virusa i mrtvih ćelija mikroflore koja živi u nosu sluzokože. Po pravilu, sekret je tečan u prvih tri do pet dana infekcije, a nakon toga na scenu stupa bakterijska flora, leukociti, limfociti, koji takođe priskaču u pomoć u borbi protiv virusa, zbog čega sekret dobija boju između četvrtog i sedmog dana bolesti", rekla je ona za parents.ru.
Doktorka ističe da se roditelji najčešće zabrinu kada vide zeleni sekret iz nosa mališana, ali da on zapravo ne ukazuje na bakterijsku infekciju.
"To je veoma česta zabluda. Zapravo bi zeleni sekret trebalo da vas obraduje jer to znači da se bolest bliži kraju i da će se dete uskoro oporaviti", kaže dr Telegina.
Pedijatar objašnjava da zelenu boju sekretu daje enzim mijeloperoksidaza, koji se nalazi u leukocitima. Zeleni sekret je obično i gušći, pa se teže izbacuje iz nosa, ali to je sve prirodni tok nazofaringitisa. Doktorka ističe da u tom slučaju nije potrebno lečenje antibioticima, te da je dovoljno ispiranje nosa kako se sluznica ne bi isušila.
Ukoliko zeleni sekret iz nosa traje duže od deset do 14 dana, dobija oštar, neprijatan miris, detetu raste temperatura, pojavljuju se glavobolje, zdrave se pogoršava ili zeleni sekret izlazi samo iz jedne nozdrve, obavezno se javite lekaru jer je možda potrebna antibakterijska terapija.
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.