Kao i u skoro svemu u životu, postoje prednosti i nedostaci  duvanja zapušenog nosa kod dece. Marise Garshick, dermatolog sa sertifikatom odbora iz Njujorka kaže: „Preterano izduvavanje nosa može dovesti do iritativnog kontaktnog dermatitisa zbog snažnog trljanja, kontakta sa sluzi i trenja usled upotrebe maramica, što narušava zaštitnu barijeru kože." Ova erozija kožne barijere može ostaviti celo područje nosa crvenim, ljuskavim i osetljivom na dodir, kako prenosi Realsimple portal.

Naravno, s obzirom da je sezona gripa i znatno je hladnije napolju ili vrlo promenljivo, curenje iz nosa kod dece je veoma uobičajeno, tako da je skoro pa nemoguće izbeći upotrebu maramica. Dobra vest je da postoje načini da sprečite da nosić mališana postane previše povređen - kao i laki tretmani koji mogu pomoći u smirivanju crvenila i bolova za nekoliko dana.

Nanesite masti i balzame

Pošto izduvavanje nosa može imati efekat uklanjanja kože – što znači da uklanjate sve prirodne masnoće koje je održavaju hidratizovanom – glavna stvar koju želite da uradite je da ojačate i podržite svoju kožnu barijeru hidriranom. Dr Garšik preporučuje korišćenje proizvoda bogatih sastojcima koji blokiraju vodu iz sluzi nosa, poput hijaluronske kiseline, glicerina i pantenola, kao i okluzivnih agenasa kao što su vazelin, te masnije dečije kreme za ojede.

„Masti koje koriste vazelin da obezbede zaštitnu barijeru ne samo da zadržavaju vlagu, već i štite kožu od spoljašnjih iritacija“, objašnjava ona. Pored toga, ona preporučuje izbegavanje bilo kakvih oštrih sredstava za čišćenje na bazi sapuna i hemijskih pilinga, i umesto toga da se držite nežnih formula koje pomažu u hranjenju i obnavljanju kože.

Kada je reč o tretiranju nosa koji je već u lošijem stanju, profesionalci kažu da je najbolje da pojednostavite svoju rutinu i pojačate korišćenje hidratantnih proizvoda koji pomažu da se ubrza zarastanje. Nanesite malo aloe vere gela da umirite iritiranu kožu nakon svakog brisanja nosa.

Probajte antibakterijski krem

„Pošto imamo mnogo bakterija u našim nozdrvama, ponekad dodavanje topikalnih sredstava sa antibakterijskim svojstvima može pomoći u lečenju bolnog nosa“, kaže Robert Finnei, dermatolog sa sertifikatom odbora u Njujorku. U zavisnosti od ozbiljnosti vaše situacije, on preporučuje da posetite stručnjaka kako biste utvrdili da li vam je potrebna krema ili mast na recept.

Pokrenite ovlaživač

Velike su šanse ako vam je spoljašnji deo nosa odran, unutra je takođe. Pošto ne možete tačno da navlažite unutrašnjost svojih nozdrva, ključ leži u poboljšanju okolnih uslova u kojima udišete. Kada ima manje vlage u vazduhu, nosu je lakše da se brže osuši. Rešenje može biti ovlaživač da biste vratili malo vlage u prostoriju - ovo će podržati prirodnu barijeru vlage kože umesto da je skine.

Obratite pažnju na maramice

Na kraju, ali ne i najmanje važno, duvajte detetu nos pažljivo i pametno. Poslednja stvar koju želite da uradite sa bolnim crvenim nosom mališana je da na njemu natrljate grubu maramicu ili još gore, toalet papir. Isprobajte meke maramice koja imaju losion umetnut u njih, ukoliko detetu prijaju, nikada grubo ne stežite nos kada ga dete izduvava, niti brišite sa mnogo pritiska. S druge strane, vodite računa da se nosić što više uvek istrese, da biste smanjili broj ponavljanja i pokušajte da uklonite svaki ostatak vlažnosti na koži, tapkanjem i blagim brisanjem. Redovno menjajte maramice, ne brišite već vlažnom i objasnite ceo postupak detetu, ukoliko se briše samo.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Kako spavaju deca u Austriji TikTok/ kaitlinklimmer