Roditelji su čuli za IQ (količnik inteligencije), kao i za emocionalnu inteligenciju, a da li ste znali šta je CQ? U ovom svetu koji se brzo menja, dostupne mogućnosti i veštine koje se traže takođe su se promenile. Roditelji žele da pripremaju svoju decu od malih nogu za budućnost, za uspeh, za život. Svi su sglasni da se ovo ne može "nabubati" napamet, već da je važno da se se razviju veštine kritičkog i kreativnog mišljenja.

Koeficijent inteligencije (IQ)
Koeficijent inteligencije je mera sposobnosti rasuđivanja deteta zasnovana na sposobnosti mozga da kritički razmišlja o problemima i rešava ih koristeći logiku. To govori više o tome koliko dobro neko razume stvari nego o količini koliko znate. Koeficijent inteligencije se može podeliti na tri dela - sposobnost pojedinca za analitičko razmišljanje, kritičko mišljenje i logičko rezonovanje.

Prvo, kao deo analitičkog razmišljanja, osoba je u stanju da razume veću temu tako što je rastavlja na manje delove. Drugo, nakon razumevanja teme, analizirate date informacije i procenjujete ih kako biste u okviru kritičkog mišljenja formirali objektivan zaključak. Na kraju, pod logičkim rasuđivanjem, trebalo bi da budete opremljeni sposobnošću da identifikujete obrasce i proverite njihove međusobne veze.

EQ (emocionalna inteligencija)
Emocionalna inteligencija predstavlja njihovu interpersonalnu, kao i intrapersonalnu inteligenciju. Visok EQ znači da osoba ima efikasne komunikacijske veštine, veštine donošenja odluka i sposobnost da radi u timu. Viša emocionalna inteligencija znači da su deca sposobna da razumeju, koriste i upravljaju emocijama na pozitivan način. Posedovanje većeg EQ omogućava efikasnu komunikaciju, empatiju sa drugima, prevazilaženje izazova i smirivanje sukoba.

CQ (koeficijent radoznalosti/kreativnosti)
Iako visok koeficijent inteligencije može biti važan za uspeh u obrazovanju, visok koeficijent kreativnosti ili radoznalosti odražava sposobnost pojedinca da se nosi sa nepoznatim problemom ili situacijom i dođe do novog rešenja. Ona odražava kreativnu inteligenciju osobe, koja je kombinacija kreativnosti, inovativnosti, intuicije, percepcije i intelektualne radoznalosti.

CQ označava koeficijent radoznalosti i zabrinutost zbog gladnog uma. Ljudi sa višim CK su radoznaliji i otvoreniji za nova iskustva. Vole nove stvarin i rutina im brzo dosadi. Oni imaju tendenciju da generišu mnoge originalne ideje. Iako CQ nije tako duboko proučavan kao EQ i IQ, ali postoje neki dokazi koji ukazuju na to da je jednako važan kada je u pitanju upravljanje složenošću na dva glavna načina, piše Harvard Business Review. Prvo, pojedinci sa višim CQ su generalno tolerantniji na dvosmislenost. Ovaj nijansirani, sofisticirani, suptilni stil razmišljanja definiše samu suštinu složenosti. Drugo, CQ vodi ka višim nivoima intelektualnog ulaganja i sticanja znanja tokom vremena, posebno u formalnim domenima obrazovanja, kao što su nauka i umetnost. Znanje i stručnost, slično kao iskustvo, pretvaraju složene situacije u poznate, tako da je CQ vrhunski alat za stvaranje jednostavnih rešenja za složene probleme.

BONUS VIDEO: 

Recept za čorbu od povrća malog šefa TikTok/ best_chefme

(Yumama/T.A.S.)