Kako san utiče na stanje deteta

Deci, kao i odraslima, treba san da bi se oporavila. Ovo je važan proces ne samo sa fiziološke tačke gledišta, već i sa stanovišta mentalnog zdravlja. Tokom spavanja, informacije akumulirane tokom dana se obrađuju, uključujući razne utiske koje dete dobija u ogromnim količinama. Veruje se da snovi mogu odražavati najznačajnija iskustva.

Ako dete ne spava dovoljno, to često dovodi do smanjenja koncentracije, pogoršanja pamćenja i brzine obrade informacija. Mogu se pojaviti i promene raspoloženja, razdražljivost, plačljivost.

Koliko sati treba deci da spavaju?

Svako doba ima svoje standarde spavanja; što je dete starije, to mu je manje vremena potrebno da se oporavi. Novorođenčadima je potrebno oko 17 sati sna. U dobi od 6 meseci - oko 14 sati, u 12 meseci - oko 13. Mlađim školarcima je potrebno 10-11 sati, ali za tinejdžere su pogodni standardi spavanja odraslih - 8-9 sati.

Mora se imati na umu da su ovo prosečni pokazatelji, za svaku osobu njegova lična norma može se malo razlikovati od opšte prihvaćene.

Kako pravilno pripremiti dete za spavanje

Da biste olakšali proces uspavljivanja, važno je da počnete da se pripremate unapred. Pre svega, za 1-1,5 sati morate prigušiti svetla, zatvoriti zavese, razgovarati tiše, igrati tihe igre, ukloniti sve igračke. Do večeri se u nervnom sistemu akumulira opšta napetost, deca nisu uvek u stanju da se sami nose sa tim - spolja to može izgledati kao neposlušnost. U takvim slučajevima važno je da roditelji stvore bezbedno, mirno okruženje za dete.

Ako vaša beba ima značajnih poteškoća da zaspi, večernje šetnje mirnim tempom, topla kupka pre spavanja i ljuljanje takođe mogu pomoći, lagana večera. Ne zaboravite na jednostavne, monotone rituale spremanja za spavanje: pranje, presvlačenje, čitanje omiljene knjige noću.

Kako telefoni utiču na san deteta

Deca obično rade nešto veoma zanimljivo na svojim telefonima. Ako dete istovremeno igra igre koje od njega zahtevaju značajnu spretnost, brzinu i pažnju, onda će telo proizvoditi hormone odgovorne za opštu aktivaciju, a ne za opuštanje. Takođe je važno uzeti u obzir da je ključ za kvalitetan san melatonin, hormon koji reguliše cirkadijalne ritmove („biološki sat“, odgovoran za cikličnu, ritmičku regulaciju procesa koji se dešavaju u telu). Njegova proizvodnja u velikoj meri zavisi od nivoa osvetljenja - što je više svetla, to će ga manje biti u telu - tako da svetao ekran pametnog telefona / tableta ne doprinosi uspavljivanju.

Da li je moguće uključiti pozadinske zvukove dok moje dete spava? Da li vam treba noćno svetlo?

U nekim slučajevima, neka vrsta „bele buke“ u vidu tihe, mirne muzike ili zvukova prirode može da ubrza proces uspavljivanja dece sa osetljivim snom . A najbolje je da koristite noćna svetla u procesu pripreme za spavanje i da ih isključite kada zaspite, ili ih postavite dalje od kreveta. Ovo je takođe povezano sa stvaranjem najpovoljnijih uslova za proizvodnju melatonina.

Šta učiniti ako se vaše dete plaši da spava samo

Važno je razumeti razloge. U predškolskom uzrastu strah od mraka je sasvim normalan, ali ako mirni razgovori ne pomažu, a dete uporno odbija da spava samo, onda je vredno konsultovati psihologa. U slučajevima ozbiljnih poremećaja sna potrebno je potražiti savet neurologa i psihijatra.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

Jasna Drenovac

BONUS VIDEO

trik za spavanje TikTok/__allysonnn/screenshot