Jedna mama je podelila nedavno primenjenu novu večernju rutinu koja se zove „čas isključivanja“ i koja je imala toliko koristi za njenu 7-godišnju ćerku. Ukratko, sat isključenja je deo vremena pre spavanja da biste zajedno kao porodica radili opuštajuće aktivnosti.

“Kada se večera završi i svi su istuširani i obučeni u pidžame, vraćamo se u trpezariju da igramo igrice i slušamo poglavlje naše naglas čitane knjige. Ova rutina je pozitivno uticala i na san i na ponašanje i svakako je preporučujem porodicama sa decom školskog uzrasta.

Šta je sat isključenja?

Sat isključenja se odvija u toku sata pre nego što dete ode na spavanje i sastoji se od jednostavnih aktivnosti koje pomažu vašem detetu da se smiri. “Prvi put sam čula za sat isključenja od konsultanta za spavanje. „Tokom ovog vremena volimo da podstičemo decu da 'isključe napajanje', što znači da počinju da isključuju svoj um i telo dok se spremaju za spavanje,” kaže Lauren Kolins, sertifikovani pedijatrijski konsultant za spavanje. „Doslednost ove rutine omogućava telu da očekuje da će san uskoro nastupiti i pomaže mu da dostigne idealno stanje odmora, poboljšavajući ne samo način na koji će da zaspi, već i ukupan kvalitet sna.”

Kako je naš sat isključenja pomogao

“Ovu rutinu smo započeli otprilike u vreme kada se završavao letnji raspust i naša ćerka se vraćala u školu. Tokom leta san je postao malo poremećen, između putovanja, lenjih jutara i sunca koje je zašlo dosta vremena pre našeg zvaničnog odlaska na spavanje.

Nakon što smo počeli da dosledno primenjujemo sat isključenja, primetila sam da se lampa moje ćerke gasi u razumnije vreme, i nisam morala da je izvlačim iz kreveta ujutru.”

Prema Kolinsu, ovo ima potpunog smisla. „Učešćem u aktivnostima koje promovišu odmor i opuštanje, vaše dete može da se probije kroz tu tenziju koja može da učini odlazak na spavanje stresnim“, kaže ona. „To je takođe korisno jer pomaže mozgu da uđe u stanje opuštanja tako što šalje signale vašem telu da je vreme za odmor. Imati dete koje dobro spava uvek je dobrodošlo olakšanje za roditelje, ali je i najbolje za decu. Deci školskog uzrasta potrebno je 9 do 12 sati sna preko noći.

„Deca koja imaju kvalitetan san su budnija tokom dana“, kaže Pier Mimi Poinset, pedijatar. "Oni su spremniji da uče i pažljiviji su."

Spavanje je zaista važno. Nedovoljno spavanje može dovesti do brojnih problema, uključujući umor tokom dana, razdražljivost, hiperaktivnost i neraspoloženje. Hronična deprivacija sna može čak povećati rizik od razvoja problema kao što su gojaznost, problemi mentalnog zdravlja i česte povrede.

Druge prednosti sata isključivanja

Preporučuje se sat isključivanja kako bi se detetu pomoglo da brže zaspi i čvrsto spava ali ova mama istiće i druge prednosti: “primetili smo nekoliko dodatnih pogodnosti za sprovođenje ove rutine kod kuće.”

Vreme porodičnog povezivanja

“Kada smo započeli sat isključivanja struje, rutina mog deteta pred spavanje, kao što je bila jednostavna priča praćena slatkom uspavankom, nije se mnogo promenila od kada je ona bila mala beba. Ali, kao starije dete, počeli smo da shvatamo da je količina kvalitetnog vremena koje smo provodili sa njom bila mnogo manja tokom dana. Bila je u školi, učestvovala u aktivnostima ili se igrala u parku sa svojim drugaricama.

Sada razumem da je moj posao da se pobrinem da napunimo njenu šolju tako što provodimo fokusirano vreme zajedno, iako je srećna i angažovana u drugim aktivnostima. Moj mali društveni leptir još uvek treba da se opusti od stimulacije dana, sa smanjivanjem tenzije za porodično povezivanje.”

Bolje ponašanje

“Sat isključenja je pozitivno uticao na opšte raspoloženje i ponašanje moje ćerke. Postala je prijatnija tokom dana i bolje se nosi sa malim frustracijama. Ovo pripisujem i boljem snu i povećanju kvalitetnog vremena sa porodicom.”

Poboljšane matematičke veštine

“Većina igara koje igramo ima matematički element i vidimo da se te veštine prenose u školu. Čak i ako igra nema nikakve matematičke činjenice, obično postoji neka vrsta logičke strategije koja okreće te moždane zupčanike.”

Svesnost

“Igranje porodičnih igrica nam je takođe pomoglo da postanemo prisutniji jedni drugima. Ove igre zahtevaju da svi budu fokusirani na akciju i svesni šta se dešava sa svakim okretom. Primetila sam kako moja ćerka ulazi u stanje svesnosti dok sedimo oko stola sa kartama ili nešto drugo igramo.”

Da li bi trebalo da probate sat isključenja?

Znaćete da vaše dete dobro spava ako se ujutru lako probudi, spremno za dan. Ako ne, odvajanje vremena za spuštanje energije svake večeri može biti od velike pomoći. „Ako primetite pospanost ili razdražljivost u bilo koje vreme tokom dana, vaše dete možda neće dobiti odmor koji mu je potreban“, kaže dr Poinset. „Takođe smatrajte da je nedostatak sna mogući krivac ako se žale na glavobolje ili imaju simptome slične ADHD-u u školi, kao što su hiperaktivnost ili slaba pažnja.3

Sat isključenja je idealan za decu školskog uzrasta, kojima je zaista potrebno malo opuštanja nakon veoma stimulativnog dana. „Kada deca pođu u školu, važno im je da se što bolje naspvaju kako bi mogli bolje da uče, da imaju energiju za igru i druženje, i jednostavno da budu najbolji u sebi“, kaže Kolins.

Kako implementirati sat isključenja u svojoj kući

Ako želite da započnete sat isključenja u svom domu, možete početi tako što ćete blokirati isto slobodno vreme svakog dana za to. Ovo može zahtevati neko planiranje unazad; odbrojavajte od vremena za spavanje vaše dece, a zatim postavite večeru i večernje higijenske rutine dovoljno rano da ovo vreme bude dostupno.

Zatim izaberite neke aktivnosti. Počeli smo tako što smo bili krajnje jednostavni i igrali smo se veče pre nego što smo pročitali poglavlje naše knjige. Odatle smo se razgranali u druge igre, kao što su dame, domino, karte. Ne morate ni da igrate kartaške igre. Možete odabrati druge skromne aktivnosti bez ekrana u kojima vaša porodica uživa.

Saveti za uspeh

Postoji nekoliko stvari koje možete da uradite da biste bili sigurni da vaš sat isključivanja efikasno pomaže vašoj deci da bolje spavaju.

Prvo, uverite se da su vaše aktivnosti mirne. Oni i dalje mogu biti zabavni, ali bi trebalo da smanje ukupnu energiju, a ne da se povećaju. „Ako vaše dete voli da se rva i grubo igra, a onda je toliko naporno da ga je teško naterati da mirno sedi i sluša, trebalo bi da izbegavate te vrste aktivnosti tokom sata isključenja“, kaže Kolins. Predlaže da zajedno čitamo, slušamo audio knjige, crtamo, igramo se sa plastelinom ili čak idemo u šetnju posle večere.

Međutim, vreme ispred ekrana se ne preporučuje. Sat isključenja treba da bude potpuno bez ekrana. „Ekrani emituju plavo svetlo koje može da ometa proizvodnju melatonina u telu, hormona koji izaziva san“, kaže dr Poinset.

Doslednost je važna kada je u pitanju sat isključenja. Neće imati isti efekat ako je to nešto što sprovodite u nekim danima, a ne u drugim. Ako život postane prezauzet i jednostavno nemate pun sat, pokušajte da napravite skraćenu verziju. „Tih dana bih i dalje ograničio vreme ispred ekrana sat vremena pre spavanja, a zatim bih vodio jednostavnu rutinu odlaska na spavanje koja je poznata vašem detetu“, kaže Kolins.

Sat isključenja je bio koristan dodatak u našoj porodici. Počevši od malog i pridržavajući se jednostavne rutine, olakšali smo implementaciju, a mi smo definitivno požnjeli prednosti.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Digitalna demencija kod dece TikTok/stricek_dusko