Kada rodite bebu, normalno je da na početku pratite svaki njen pokret, pa i treptaj, gotovo se za sve moguće pitajući da li je to normalno i da li tako treba. Mnogi pokreti i zvuci zabrinu novopečene roditelje, a jedan od njih koji može da deluje pomalo čudno je i drhtanje brade.

Uzroci drhtanja brade

Svi roditelji žele da im se dete zdravo i normalno razvija, pa niko ne može da ih krivi što imaju toliko pitanja i nedoumica oko koječega u prvim mesecima sa bebom.

Ono što treba da znate je da neurološki sistem deteta u prvim mesecima prolazi kroz velike promene. Mališani uče kako da pokreću svoje telo nakon što su nekoliko meseci proveli sklupčani u maminom stomaku, i polako ali sigurno bruse svoje veštine kontrole mišića i koordinacije.

To je ujedno i razlog zašto bebin mozak može da oslobađa više impulsa nego što je potrebno, usled čega se povremeno jave neki trzaji ili spazmi. Ne treba mnogo da se iznenadite ako primetite da se bebi malo trese brada, čak i kada ne plače, piše flo.health.

Često su ovi impulsi izazvani hormonom norepinefrinom, koji telo oslobađa kao reakciju na stres. Kako se smanjuje nivo ovog hormona, tako će se i ređe dešavati da bebi drhti brada.

Ako ste primetili i spazam odnosno grčenje mišića brade kada mališan spava, znajte da ni to nije neuobičajeno i dešava se u REM fazi sna. To je faza u kojoj se odvija senzomotorni razvoj, odnosno kada mozak deteta obrađuje sve ono što je do tada naučio, dok istovremeno radi na jačaju neuronskih veza.

I dojenje može da bude razlog za drhtanje brade kod beba. Iako je to prirodan i naizgled jednostavan proces, dojenje zapravo zahteva složene pokrete mišića u jeziku, vilici, grlu, usnama i licu. Za bebu je u prvim nedeljama sve to naporno i moguće je da brada podrhtava i usled umora tih mišića.

Drugi mogući uzroci za mišićni spazam brade mogu da budu:

  1. Manjak vitamina D
  2. Hipoglikemija (nizak nivo šećera u krvi)
  3. Hipotermija (usled naglog pada telesne temperature)

Ako sumnjate da bi nešto od ove tri stvari moglo da se krije iza drhtanja brade vaše bebe, najbolje je da se obratite pedijatru.

Imajte na umu da je drhtanje brade odnosno mišićni spazam obično potpuno bezazlen, i u najvećem broju slučajeva je zapravo signal da je beba na ivici da počne da plače.

Smatra se da je drhtanje brade normalno ukoliko sledeće stvari funkcionišu uredno:

  • Mišićni refleksi tokom hranjenja, bilo formulom ili majčinim mlekom
  • Zaštitni mišićni refleksi koji se javljaju kada je beba nečim iznenađena
  • Disanje i spavanje su regularni

Izraženiji tremor kod beba, kada spazam zahvata veće mišićne grupe ili delove tela i koji traje po nekoliko sekundi, ne treba ignorisati jer mogu da ukažu na neka neurološka stanja.

BONUS VIDEO:

5 stvari koje treba da znaju mame devojčica TikTok/ tinyheartseducation