Da li ste primetili da kada se beba probudi, ili nakon epizode plakanja, rukice, nogice, trup i glava počinju da joj drhte? To deluje kao obična drhtavica, samo je snažnije, a pritom nije zbog hladnoće.

Roditelje to, sasvim logično, zabrine, pomisle da detetu nije dobro i da ima konvulzije. Zapravo je u pitanju tremor novorođenčeta, koji prestaje kada nežno dodirnete bebu ili joj privučete pažnju osmehom ili nekim predmetom, i to uglavnom nije neurološki problem.

Da biste bili sigurni, najbolje je da ovaj trenutak opišete pedijatru, ali u najvećem broju slučajeva, to nije razlog za brigu.

Nezreo nervni sistem

Tremor se kod novorođenčadi dešava uglavnom u prva dva-tri meseca života. Uzrok tome je prevelika uzbuđenost nervnog i mišićnog sistema, koji je posebno osetljiv na promene stanja svesti – na primer, kada se beba naglo probudi iz dubokog sna ili nakon intenzivnog plakanja. U tim situacijama, tremor se javlja zbog što je motorni korteks, deo nervnog sistema koji je zadužen za koordinaciju voljnih pokreta, još uvek nezreo i ne može da kontroliše spontane i nevoljne pokrete, piše nostrofiglio.it.

Postoje dve vrste tremora kod beba:

Pravi tremor su zapravo simetrični pokreti opuštanja i kontrakcija tela.

Klonični tremor se sastoji od brze inicijalne faze, koja je zatim praćena nešto sporijim tremorom.

Drugi uzroci tremora kod beba

Prema rečima stručnjaka, tremor se češće javlja kod beba ukoliko je bio težak porođaj, ali i kod onih čije su majke imale gestacijski dijabetes, te su deca bila izložena hipoglikemiji. Neke studije su pokazale vezu između ovog stanja i manjka vitamina D kod bebe.

Ono što je najvažnije, tremor kod beba je bezopasan i trebalo bi da prođe za nekoliko meseci. Ukoliko se tremor javi posle prvog meseca života, traje nekoliko trenutaka i obično se javlja prilikom buđenja ili kada dete tone u san, najverovatnije nemate razloga za brigu.

Takođe, dobar znak je ako se beba umiri tj. tremor prestane kada zagrlite ili dodirnete dete, nečim joj privučete pažnju, ako se ova drhtavica dešava jednom ili dvaput dnevno i dete ne pravi nikakve neuobičajene pokrete očima tokom tremora.

Šta treba da vas zabrine

Razlog za brigu može da bude ako se tremor javi veoma rano, u prvom mesecu bebinog života, dešava se nekoliko puta dnevno i svaka epizoda traje duže od 30 sekundi. U tom slučaju, tremor može da ukaže na nešto ozbiljnije.

Česti i produženi tremori mogu da se dese, recimo, ukoliko postoji neki tiroidni poremećaj, hipoglikemija ili neurološki problemi. To, naravno, ne mora da bude slučaj, ali ako primetite ove simptome, obavezno se obratite lekaru kako bi se što pre utvrdilo da li postoji problem.

Kako da prepoznate neurološke probleme kod novorođenčeta

Neki simptomi neuroloških problema kod beba se pojavljuju ranije, neki kasnije.

Hipotonija ili hipertonija je jedan od očiglednih znakova, a uzrokuje i probleme sa dojenjem. Kada su problemi previše opušteni (hipotonija) beba nema dovoljno snage da izvlači i guta mleko, a može da ima i probleme sa podizanjem rukica ili glave.

Ako dete ne podiže glavicu, ne prati predmete pogledom, ne osmehuje se, to može da ukaže na neurološke probleme. Takođe, kod nešto starijih beba i odsustvo puzanja ili kretanja takođe može da ukaže na neurološke probleme.

BONUS VIDEO:

Febrilne konvulzije kod dece TikTok/doctor_yoshi