Prva tri meseca bebinog života su važan period. Mama se navikava na ulogu, a beba se prilagođava novim uslovima života. Ponekad je novopečenim roditeljima teško da shvate kako da se ponašaju sa svojim detetom, šta je ispravno i šta može da traumatizuje bebu. Pored toga, postoji mnogo mitova i stereotipa koji vas sprečavaju da donesete pravu odluku.

Polina Kacman Grin, specijalista za kognitivni i fizički razvoj odojčadi, za portal wday.ru, govorila je o ključnim greškama koje mladi roditelji ne bi trebalo da prave.

1. Ne stvarajte sterilne uslove u stanu
Nema potrebe da perete podove nekoliko puta dnevno i brišete svaku trunku prašine. Zapamtite da se dete mora razvijati u atmosferi u kojoj postoji dovoljan broj mikroba da razvije imunitet.

2. Ne odgajajte bebu od rođenja
"Nemoj ga nositi u naručju / ne ljuljaj ga, inače će se naviknuti." Jeste li čuli ovo? Zapamtite: prva tri meseca (period trudnoće) nije vreme za brigu o "navikama" deteta! Beba je donedavno bila u vašem trudničkomstomaku u tesnom prostoru u neposrednoj blizini vas, a odjednom se našla bukvalno na drugoj planeti, gde mu je sve nepoznato, sve je drugačije. Sada mu trebate samo vi i vaša briga!

Zašto morate da nosite bebu na rukama?
Prvo, vezanost za mamu stvara osećaj sigurnosti ako brzo reaguje. Drugo, što češće majka prilazi bebi mlađoj od godinu dana i uspostavlja kontakt sa njom, to će čovek imati više poverenja u odraslom dobu! I na kraju, potreba bebe za majčinom ljubavlju je prirodna kao i osećaj gladi.

3. Ne ostavljajte bebu da plače
Beba nije igračka na navijanje, već veoma složen organizam. Ima svoje potrebe sa kojima ne može sam da izađe na kraj. Plakanje je jedini način na koji dete može da komunicira sa vama. Ako beba plače, pomozite mu, odgovorite na njegov zahtev.

Kako pomoći u ispunjavanju potreba:

  • nanositi na dojku onoliko često koliko bebi treba
  • dozvolite da se dopuni refleks sisanja
  • pomozite bebi da zaspi: probajte različite načine spavanja, pazite na znake umora
  • za bol i nelagodnost: podignite ga, dajte pokret, toplinu, dodir, isprobajte različite poze
  • reagujte ako je bebi neprijatno

Ako bebu ostavite samu sa vama i njenim potrebama, budite spremni da će u budućnosti ovo stresno iskustvo uticati na njegov razvoj, san, ishranu i ponašanje.

4. Ne stvarajte rutinu od samog rođenja
Svaki put kada pokušate da prilagodite bebinu rutinu tabelama/normama/grafovima, primetićete da to ne funkcioniše. Zašto? Bioritmovi bebe još nisu uspostavljeni, ona ne zna šta su dan i noć, njeni snovi su prilično haotični, a to je norma. Detetu je potrebno vreme da se prilagodi novom svetu za njega i prepozna dan i noć.

Drugo, verovatno je da čak i ako uspete da normalizujete režim za 3 meseca, nakon nekoliko nedelja ćete imati nalet rasta, tokom kojeg će ponovo zalutati. Do ovog trenutka ćete već pregoreti, a biće vrlo malo snage da ponovo izgradite režim. 3,5-4 meseca je idealno doba za početak rada na rutini.

5. Nemojte "spavati" svoju bebu ako za to nema potrebe
Na primer, beba je u bezbednom okruženju na podu, a majka vidi da je pala na bok ili se lagano udarila igračkom. I, naravno, odmah trči da "spasi" bebu prestravljeno govoreći: "O, kako to boli moju milo!"

Šta radite na ovaj način? Dajte svom detetu znak da okolina nije bezbedna! Misliće da se neće moći samostalno razvijati na ovom svetu, bezbedan je samo pored majke.

6. Ne upoređujte svoju bebu
Svako dete se razvija na svoj individualni način. Nemojte ga porediti sa drugom decom. Ako mislite da ste prekoračili rok za savladavanje neke veštine, obratite se specijalisti.

BONUS VIDEO:

Ženi na porođaju oči postale krvave TikTok/reynaybella

(Yumama/T.A.S.)