I pre nego što izusti prvu reč, beba upija jezičke sposobnosti od odraslih sa kojima provodi najviše vremena.
Svaka beba je priča za sebe
Nema jedinstvenog pravila kada će beba da progovori i koji će biti njeni prvi slogovi i reči, ali postoje neki okviri za ono što u određenim periodima možete da očekujete. Naravno, ukoliko vaše dete odstupa od ove šeme i počne da govori malo ranije ili kasnije od naznačenih perioda, znajte da je i to sasvim u redu.
Od rođenja do trećeg meseca
U najranijem uzrastu, beba najviše komunicira plačem. Ako je zadovoljna i srećna, ona je tiha ili umiljato guče. To su tipični zvuci zadovoljstva, koji se sastoje pre svega od samoglasnika, a zvuče kao „aaa“ ili „ooo“. Dok to „izgovara“, beba koristi usne i jezik.
Oko trećeg-četvrtog meseca
Plač vaše bebe se menja u zavisnosti od toga šta je njegov uzrok. Kako beba raste, tako ćete i vi sve više biti u stanju da razaznajete da li je povod za plač to što je gladna, umorna, ili je muči nešto treće. Možda je potrebno samo da joj se promeni pelena. Većina mama već u ovom periodu tačno zna da na osnovu bebinog plača proceni šta joj je potrebno. Bebino plakanje se vremenom proređuje, ali će ona ipak i dalje da plače kada joj nešto smeta ili kod nje izaziva neprijatnost. Gugutanje i coktanje u ovom periodu postaju malo istančaniji, pošto se dopunjuju i nekim novim glasovima.
Oko petog-šestog meseca
Složenije zvuke sada čine samoglasnici u kombinaciji sa ponekim drugim glasom. Na veliko oduševljenje baka, bebe najčešće prvo izgovaraju slogove „ba-ba“, iako ti slogovi nemaju baš mnogo veze sa odnosom prema bakama. Beba menja intonaciju, pa tako spušta i podiže glas, često kao odgovor na vaše obraćanje. U ovom uzrastu, većina beba ume namerno da proizvede neki zvuk, kako bi privukla pažnju. Mnoge bebe počinju da se smeju.
Oko sedmog-osmog meseca
Bebica sada sve više „brblja“ i proizvodi nove zvuke, koji predstavljaju kombinaciju novih zvukova i intonacija.
U ovom uzrastu počinje da spaja samoglasnike i suglasnike, pa ćete je sve češće čuti da izgovara od ranije poznate slogove poput "ba-ba", "pa-pa", kao i neke nove kao što su "na-na", "ma-ma" itd.
Između osmog i dvanaestog meseca
Beba će se "praviti" da razgovara sa vama tako što će da vas sasluša, a zatim da odreaguje kada vi nešto kažete. Umeće da prepozna kako se zovu igračke sa kojima se najviše igra. S pažnjom sluša sve zvuke iz okoline i pokušava da ih imitira („av, av“, „mau“, „tu-tu“).
Oko dvanaestog meseca
Do sada je beba najverovatnije izgovorila svoje najznačajnije, a ujedno i prve smislene reči - "mama" i "tata". U ovom uzrastu, većina mališana već koristi oko pet do deset reči, i potpuno su svesni njihovog značenja. To, doduše, ne znači da će okolina razumeti bebu kada ih izgovara, ali ćete vi - kao mama, svakako znati šta koja reč znači na jeziku vašeg čeda.
Osim što koristi nekoliko reči, beba je sve veštija i u komuniciranju intonacijom, odnosno menjanju boje glasa, u zavisnosti od toga šta vam saopštava. Tako će, na primer, da podigne glas kada kaže nešto upitno. Takođe, sve smislenije koristi i gestikulaciju dok komunicira, pa će svoje prve reči da upotpunjava pokretima ruku - kao što je pokazivanje prstićem, mahanje ručicama u znak čuđenja i slično.
Tekst: Manja Perić Mitić
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna