Bebe plaču, to je, može se reći, njihov posao, odnosno jedini način komunikacije. Ali, šta ako beba plače previše, da li to znači da je možda razmažena i da treba da je ostavite da plače? Ni slučajno!

Prva stvar koju treba da znate je da to što reagujete na bebin plač nikako nij eznak vaše slabosti, niti ćete bebu na taj način razmaziti, iako vam to okolina možda govori. Naprotiv, to što pokušavate da utešite svoju bebu kada plače zapravo doprinosi njenom emocionalnom i psihološkom razvoju, što su pokazale i brojne studije.

Šta se dešava ako ostavite dete da plače

Iako će vam okolina možda reći da je to dobar način da "čeličite" dete, takvo ponašanje ima posledice na bebin razvoj. Naime, kada je ostavie da plače, njeno telo biva preplavljeno hormonom stresa, a šef odeljenja za psihosomatsku medicine iz Dečje univerzitetske bolnice u Minhenu, dr Karl Hajnrih Briš ističe da se usled toga u bebinom mozgu razvija "hitan plan", što je nešto slično reakciji životinja koja se usled opasnosti pretvaraju da su mrtve, pa ukoče svoje telo kako bi se zaštitile od predatora i opstale.

Posledice toga kod beba mogu da budu i trenutne i dugoročne:

  • Poremećaji centralnog nervnog sistema
  • Poteškoće u učenju
  • Problemi u izgradnji emocionalne povezanosti
  • Povećan rizik od razvoja anksioznosti i depresije u odraslom dobu

Naučne studije koje su sprovedene na ovu temu utvrdile su da ako roditelji redovno odgovaraju na detetove potrebe, odnosno reaguju na njegov plač, ono će zapravo mnogo manje plakati u odnosu na bebe koje dobiju manje pažnje od mame i tate, prenosi nostrofiglio.it.

Psiholog i psihoterapeut Rozana Martin ističe da je "obezbeđivanje sigurne baze definitivno jedan od najvažnijih aspekata roditeljstva".

Drugim rečima, za razvoj deteta je od ključnog značaja da roditelj bude dostupan i spreman da "interveniše" kako bi se beba osećala sigurnom.

Ostavljanje bebe da se uspava plakanjem

Zbog svih ovih navedenih razloga nije pametno ni da ostavljate bebu da se sama uspava plakanjem, iako će vam možda neki nestručni ljudi govoriti da to tako mora i "tako su i nas, pa šta nam fali".

Ipak, direktor Instituta za dečju pedagogiju dr Fabijan Beker-Stol, ističe da je deci potrebna fizička blizina i ontakt kako bi zadovoljili svoje osnovne psihološke potrebe i smanjili stres. Jedino kroz kontakt mogu a izgrade čvrstu ezu sa svoji roditeljima, a nakon toga i sa svetom oko sebe.

BONUS VIDEO:

Trik da beba na plače u kolima Izvor: Trik da beba na plače u kolima