Dojenje često predstavlja problem ženama koje su prvi put postale majke, a najnovije istraživanje je pokazalo da su one deset puta više sklone da odustanu od dojenja u prva dva meseca po porođaju u odnosu na mame koje se su i ranije dojile.

Studija je pokazala da je više od 75 procenata Amerikanki koje su učestvovale u istraživanju i koje su prvi put postale majke dojilo svoju decu odmah po rođenju, ali da je samo polovina nastavila s ovakvim načinom ishrane deteta onoliko koliko je to bilo potrebno. Takođe, samo je 13 posto učesnica hranilo svoju decu isključivo dojenjem u trajanju od 6 meseci, koliko preporučuje  Pedijatrijska akademija Amerike.

Tokom trajanja studije, autorka studije dr Nomsen-Rivers i njen tim razgovarali su po šest puta s više od pet stotina žena koje se pre toga nisu porađale, a potom 3, 7, 14, 30 i 60 dana nakon porođaja. Čak 92 procenta majki su izrazile neku brigu u vezi s dojenjem – bol u dojkama, premalu količinu mleka, nepravilno sisanje...

Brige koje su majke mučile trećeg i sedmog dana po porođaju, ispostavilo se, bile su uzrokovane neredovnim dojenjem.Mame su se, u gotovo tri hiljade intervjua, požalile na 4.100 problema s kojima su se susrele tokom dojenja svoje dece. Ipak, pedijatri nisu bili iznenađeni rezultatima studije.

„Ovo istraživanje samo je potvrdilo ono čega je većina pedijatara bila svesna“, rekao je dr Klif Neven, direktor pedijatrije u Dečjem medicinskom centru „Koen“ u Njujorku.

Ovaj lekar nije bio deo tima koji je učestvovao u studiji dr Nomsen-Rivers, ali se slaže s njenim nalazima.„Mame znaju da je dojenje najbolji način ishrane za njihovu bebu, ali je teško... Većina problema s kojima se susreću može se prevazići razgovorom sa stručnim licima i medicinskim osobljem.“

Autorka studije Lori Nomsen-Rivers, koja je profesor-asistent pedijatrije u Dečjoj bolnici u Sinsinatiju, predlaže društvu da pruži majkama adekvatnu podršku pri dojenju.

„Moramo pojačati podršku, naročito kada mame napuste bolnice“, smatra ona. „Tek tada problemi s dojenjem počinju da se pojavljuju. Čak 95 posto problema je rešivo! Zato pomozimo majkama tokom tih prvih nekoliko kritičnih dana da bismo im pomogli da ostvare svoj cilj – uspešno hranjenje bebe.“