Anemija (malokrvnost) je smanjena količina crvenih krvnih zrnaca, hemoglobina, ili i jednog i drugog u krvi, ispod vrednosti koje su normalne za uzrast.

Eritrociti (crvena krvna zrnca) su krvne ćelije koje prenose udahnuti kiseonik od pluća do tkiva, dok ugljen-dioksid koji je nastao u procesu ćelijskog disanja, prenose na suprotnu stranu - od tkiva do pluća, odakle se u toku izdisanja izbacuje napolje. Kiseonik je u eritrocitima vezan za gvožđe, koje je sastavni deo molekula hemoglobina, a koje krvi daje crvenu boju.

Beba, kada se rodi, ima gustu krv. Pošto sada, odjednom, ima na raspolaganju dovoljno kiseonika, višak eritrocita se eliminiše iz krvi i razgrađuje u jetri. Pritom se gvožđe čuva u svojim «skladištima» za nove eritrocite, jer sledi period njegovog smanjenog unosa putem hrane.

Ne preterujte sa mlekomNakon navršene prve godine života, detetu je dovoljna šolja do dve mleka dnevno. Veća količina povećava rizik od pojave malokrvnosti!Naime, u prvih šest meseci života, jedina bebina hrana je mleko. To je namirnica siromašna gvožđem, pa se za stvaranje novih eritrocita koristi gvožđe iz rezervi.

Prilikom razlaganja u jetri, hemoglobin se metaboliše u žuti pigment bilirubin, a on u produkte koji se eliminišu iz organizma putem stolice. Kod nekih novorođenih beba, jetra još nije sasvim zrela, ili je priliv bilirubina preveliki, pa višak oboji kožu u žuto. To je novorođenačka žutica, koja je u većini slučajeva normalna, fiziološka pojava, i kao takva nije praćena anemijom.

Šta može da dovede do anemije?

Postoje brojni uzroci anemije, koji su svrstani u tri osnovne grupe:

-poremećaji u proizvodnji eritrocita ili hemoglobina-prekomerna razgradnja eritrocita (hemoliza)

-gubitak eritrocita (krvarenje).

U svakoj grupi postoji veliki broj, uglavnom retkih oboljenja. U daljem tekstu će biti opisane samo najčešće anemije, dok se za detalje treba obratiti dečjem hematologu.

Kako izgleda anemična beba?

Osnovni problem kod anemije jeste smanjeno dopremanje kiseonika tkivima. Beba ima bledu kožu i sluznice, bezvoljna je, slabo jede i puno spava, a pri fizičkom naporu se brzo zamara. Organizam se

Namirnice bogate gvožđem    Meso (od navršenih 6 meseci-svinjsko od 12 meseci)Žumance (od navršenih 6 meseci)Povrće -spanać, blitva, mlad grašak(7-8 meseci)-pasulj (11-12 meseci)

prilagođava anemičnom stanju tako što srce kuca brže, a protok krvi se raspoređuje u korist vitalnih organa. Disanje se ubrzava, dok se u eritrocitima odvijaju promene koje im omogućuju da otpuštaju više kiseonika u tkivima. Dugotrajna anemija iscrpljuje kardiovaskularnu rezervu sa trajnim posledicama, pa je veoma važno da se na vreme otkrije i adekvatno leči.

Zašto zdrava, tromesečna beba može da ima "slabu" krvnu sliku?

1. Fiziološka anemija odojčadi

2. Patološke anemije odojčadi 

Može li beba da bude malokrvna čim se rodi?

Novorođenče može da bude malokrvno iz sledećih razloga:
•    ako je još u materici došlo do razaranja Rh pozitivnih eritrocita antitelima Rh negativne majke (hemolitička bolest)
•    ako je neposredno nakon rođenja beba bila izdignuta iznad majke, ili je pupčana vrpca kasno podvezana - tako da se krv kroz nju delom prelila ka posteljici
•    ako je deo krvi iz jednog blizanca prešao u drugog, pri čemu je prvi malokrvan, a drugi ima previše gustu krv
•    ako je došlo do gubitka krvi putem krvarenja (porođajne traume, hemoragijska bolest usled poremećaja zgrušavanja uzrokovanog nedostatkom vitamina K), ili učestalog vađenja krvi za analize
•    ako je majka u trudnoći bila izrazito anemična
•    kod nedonoščadi usled nedostatka zaliha gvožđa i čestih zdravstvenih problema vezanih za nezrelost organizma
•    kod teških infekcija, poput sepse

Za roditelje je važno da prepoznaju simptome anemije kod svog deteta i obrate se lekaru, koji će da sprovede ispitivanje i lečenje. Često je dovoljna samo korekcija ishrane, koju je lakše ostvariti kod beba, nego kod veće dece sa već formiranim lošim navikama.

Prim. dr Maja Skender, pedijatar