Rana od epiziotomije u većini slučajeva zarasta bez problema. Normalno je da osećate bol i da to područje bude osetljivo, kao što je i kod drugih vrsta rana. Rana obično zarasta tokom nedelju dana, nekad i nekoliko dana duže. Konci se sami resorbuju, pa ne morate da idete da ih vadite ako zaceljivanje teče normalno. Ožiljak koji ostaje nakon toga, obično je jedva vidljiv.

Ako se nađete među onim porodiljama kojima je rađena epiziotomija, verovatno će vas zanimati kako možete da ublažite posledice reza, šta će vam pomoći da se lakše krećete i posvetite novorođenčetu. Neki od sledećih saveta će vam svakako pomoći da se lakše snađete.

Potrebna je apsolutna higijena

Nakon porođaja, žena gubi dosta krvi, zbog čega je važno da često menja higijenske uloške.

Oprez!Ako osetite da sekret ima neprijatan miris, da vam je porasla telesna temperatura ili se bol i/ili krvarenje ne smanjuju nakon nekoliko dana - svakako idite na pregled kod ginekologa. Bilo kakva sumnja na infekciju je razlog da obavestite svog lekara ili patronažnu sestru koja vam dolazi u posetu.

Obavezno koristite mrežaste uloške. Higijena je primarna, kako bi se izbegli otoci i infekcija. Svaki put kada idete u toalet, nakon mokrenja očistite ranu vodom i antiseptičkim sapunom neutralne pH vrednosti. Zatim to područje pažljivo i temeljno posušite sterilnom gazom, a završite brisanjem gazom na koju je dodat antiseptički rastvor. Da bi se rana što manje vlažila znojenjem i brže zarastala, pokušajte (ako ste u mogućnosti) da je makar u nekom periodu ne prekrivate ni sa čim, recimo dok se odmarate.

Ne preporučuje se kupanje u kadi - da se rana ne bi previše vlažila, a tokom tuširanja nemojte da usmeravate mlaz vode direktno na nju.

Hlađenjem protiv bola

Nakon epiziotomije možete nekoliko dana da osećate bol ili zatezanje u predelu šava. U prvih 24 sata nakon porođaja u porodilištu će vam stavljati led da bi se ublažio bol i smanjio otok. Kasnije mogu da se koriste anstetici u spreju ili hladne obloge. Ako osetite da vam to prija, ponovite slično hlađenje više puta dnevno. Ako imate jake bolove posavetujte se sa lekarom koji analgetik možete da uzmete.

Savet +Nakon što rana postane ožiljak, koji više nije toliko osetljiv i otvoren, preporučuje se nežno masiranje međice bademovim uljem ili nekom odgovarajućom kremom koju vam savetuje ginekolog. Pri masaži se koristite palcem i kažiprstom.

Umerena aktivnost

Sedam do deset dana, koliko je obično potrebno da rana od epiziotomije zaraste, trebalo bi da smanjite fizičku aktivnost i da ne provodite previše vremena stojeći ili hodajući. Na taj način se smanjuje rizik od rašivanja šavova. Dugotrajno sedenje se takođe ne preporučuje.Odmarajte se u poluležećem položaju, pri kojem nema direktnog opterećivanja međice. Telo će vam samo "reći" kada preterate, ali je mnogo bolje da sami na vreme napravite pauzu.

Obično se savetuje da, tokom prvih dana nakon porođaja, izbegavate čučeći položaj i sedenje prekrštenih nogu (što je i inače pametno izbegavati). To što se dobro osećate, ne treba da vam odmah bude motivacija da se pravite kao da epiziotomije nije ni bilo. Što se tiče ustajanja iz kreveta, to treba da radite isto onako kao dok ste bili trudni - preko boka, sve dok se bol ne smanji dovoljno da vam normalno ustajanje ne predstavlja problem.

PageBreak


Korisno je da znate

Pravilno držanje tela posle porođaja

Bez obzira koliko vam se čini teško da hodate, dok to činite - imajte na umu da se što pravilnije držite. Naime, nepravilno držanje može da izazove ružan osećaj kao da trbušni organi nisu na svom mestu i da će da ispadnu.

Više o epiziotomijiOvaj mali hirurški zahvat je već duže vreme tema polemika među lekarima, babicama, trudnicama i porodiljama - ne samo kod nas, nego i u ostatku sveta. Inače, počeo je da se praktikuje 1742. godine u Irskoj, da bi se olakšali porođaji sa većim komplikacijama. Nije imao širu primenu sve do sredine 20. veka, kada u mnogim porodilištima postaje praktički rutinski zahvat. Akušeri koriste taj rez kako bi se izbeglo pucanje mišića međice pri izlaženju bebine glavice. Izvodi se kada je međica napeta ili previše slaba, kao i kada je bebina glavica previše velika u odnosu na vaginu. Takođe se primenjuje ako akušer upotrebljava forceps (klešta), ili ako je detetov srčani ritam usporen, pa je potrebno ubrzati porođaj. Protivnici ovog zahvata kao rutinskog smatraju da je epiziotomija opravdana jedino kada se novorođenče zaglavi u porođajnom kanalu, pa postoji veliki rizik od respiratornih problema - jer je glavica već napolju, a ramena nisu. U svakom slučaju, nemoguće je unapred predvideti hoće li epiziotomija biti potrebna ili neće, već to procenjuju akušer ili babica tokom porođaja.

Potrudite se da držite leđa i ramena pravo, iako će vam se činiti da je to poslednje na šta sada želite da mislite. Prvih nekoliko dana možete rukama da pridržavate donji deo stomaka, kako biste poduprli unutrašnje organe. Pri tome uvucite trbušne mišiće (setite se vežbi za trudnice - ako ste o njima čitali ili ste išli na psihofizičku pripremu).    

Učvršćivanje mišiće dna karlice

Kao što su Kegelove vežbe bile važne tokom trudnoće, podjednako je važno da nastavite sa tim vežbama za mišiće donjeg dela karlice i nakon porođaja. U suprotnom, postoji mogućnost da dođe do njihovog spuštanja pod uticajem sile Zemljine teže. Nakon određenog vremena, veliko opterećivanje tih mišića može da uzrokuje oštećenja i narušavanje funkcije rada bešike, materice i organa u donjem delu trbuha (problemi tokom  seksualnog odnosa, spuštanje materice, inkontinencija - nevoljno pražnjenje bešike, i slično). Da biste ojačali dno karlice, stisnite mokraćni, vaginalni i crevni izlaz - kao da zadržavate mokraću. Kontrakciju tih mišića izdržite na početku koliko možete, najbolje oko deset sekundi. Zatim to ponovite tridesetak puta tokom dana (ili koliko ste već u mogućnosti).

Izbegnite opstipaciju

Da ne biste morali dodatno da se patite još i sa tvrdom stolicom, nakon porođaja uzimajte samo lako probavljivu hranu, posebno onu sa puno vlakana. Preporučuje se sveže voće (šljive, kruške, smokve, kajsije), sušeno voće, povrće (krastavac, tikvice, šargarepa), mekinje, integralne žitarice, jogurt. Napor pri naprezanju neće da otvori ranu od epiziotomije, ali može da uzrokuje pojavu hemoroida. Ako hranom i dovoljnim unosom tečnosti ipak ne izbegnete zatvor, posavetujte se sa lekarom o izboru nekog od blažih sredstava za čišćenje creva. Radite umerene vežbe (barem hodajte), koje vam ginekolog savetuje.

Ivančica Tarade; Snežana Milanović, visoki strukovni terapeut