Dok je u porodilištu, zdravlje bebe je pod kontrolom neonatologa. Prvi pregled se obavlja odmah po rođenju. Po izlasku iz porodilišta, bebu i mamu obilazi patronažna sestra - čije su posete, saveti i pomoć dragoceni svakoj mladoj porodici. Sa navršenih mesec dana, obavezan je pregled pedijatra u domu zdravlja. Poželjno je da lekar koga roditelji izaberu i odvedu bebu na prvi pregled, prati njen dalji razvoj bar do kraja prve godine života.
Prvi pregled u domu zdravlja
Prvi susret sa pedijatrom je važan i za bebu i za mamu. Pregled počinje merenjem detetove telesne težine, dužine i obima glave, što radi sestra prilikom prijema, a zatim lekar proverava kako je beba napredovala u odnosu na prve dane po rođenju.
- Telesna težina se obično uveća za 600 do 900 grama, pri čemu novorođenče na mlečnoj formuli često ima veći prirast telesne mase. Podatke upoređujemo sa istim parametrima koje je dete imalo na rođenju, zbog čega je potrebno Preporučuje se da prvom pregledu prisustvuju oba roditelja, kako bi se i tata od početka uključio u ceo proces odgajanja detetada se dođe sa otpusnom listom dobijenom u porodilištu. Na osnovu tih podataka, utvrđujemo koliko je dete napredovalo u toku prvog meseca života, i da li tu nešto treba menjati - kaže prim. dr Biljana Aleksić, pedijatar u Domu zdravlja Stari grad.
U slučaju da dete nedovoljno napreduje, majci se daje odgovarajući savet o njegovoj ishrani, i preporučuje da ga češće donosi na kontrole i merenja.
- Kontrola krajem prvog meseca je veoma važna za pravilan razvoj deteta. Jer, tada su majke, a posebno one bez iskustva, više uplašene nego što uživaju u materinstvu. Mi ih podstičemo da nastave sa dojenjem, da se ne obeshrabre ako naiđe kriza laktacije, i da redovno kontrolišu i svoje, i zdravlje deteta. Pedijatar obavezno posluša rad srca i pluća, obavi neurološki pregled, procenjuje mišićni tonus, i klinički pregleda kukove bebe. Ako je sve u redu, detetu se daje druga doza vakcine protiv hepatitisa B, jer je prvu dozu dobilo još u porodilištu.
Obavezne vakcine u drugom mesecu
Kao pedijatar sa bogatim iskustvom, dr Aleksić preporučuje da prvom pregledu prisustvuju oba roditelja,
- Kada bebica napuni dva meseca, započinje vakcinacija protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja (Di-Te-Per), a dobija i ACT-HiB vakcinu protiv bakterije Hemofilus influence (Haemophilus influenzae tip B), koja je čest prouzrokovač meningitisa. Istovremeno, daje joj se i oralna polio vakcina protiv dečje paralize (poliomielitisa) - to je vakcina koja se pije.
Samo zdravo dete može da primi vakcinu, zato je pregled pedijatra pre njenog davanja neophodan.
- Roditeljima uvek objasnimo koje vakcine dete prima i šta, eventualno, mogu da očekuju kao postvakcinalnu reakciju. Vakcine se ponavljaju u tačno određenom razmaku, i taj ritam se strogo poštuje, pa se termini za svaku sledeću vakcinaciju uvek zakazuju. U poslednje vreme, učestala je praksa da se umesto pojedinačnih vakcina, kakvim raspolažu svi naši domovi zdravlja, roditelji odlučuju za polivalentne, odnosno petovalentne vakcine, koje sami kupuju.
Praćenje rasta i napredovanja bebe
Sa tri puna meseca, obavlja se sistematski pregled, i
- Pored težine, meri se dužina i obim glave, a u razgovoru sa majkom se evidentira još niz detalja, kao što su eventualni stomačni grčevi, ritam dojenja... uz obavezan podsticaj da se nastavi sa prirodnom ishranom. Pedijatar će želeti da zna i kako je beba reagovala na primljene doze vakcina.
Sledeći sistematski pregled se obavlja sa navršenih šest meseci.
- Tada se radi drugi ultrazvučni pregled kukova. Kontroliše se i krvna slika odojčeta, kada se kao moguća pojava očekuje fiziološka anemija. Međutim, ona se uspešno koriguje preparatima gvožđa. Da do toga ipak ne bi došlo, važno je da trudnice, a kasnije majke koje doje, posebno vode računa o sopstvenoj ishrani. Majkama se na ovom pregledu savetuje postepeno uvođenje nemlečne hrane odojčetu. Dete je u međuvremenu isprimalo sve tri doze pomenutih vakcina, a za to vreme je bilo pod redovnim nadzorom svog pedijatra. Sa navršenih šest meseci, daje se i treća doza vakcine protiv hepatitisa B.
Praćenje psihomotornog razvoja
Krajem devetog meseca, na sistematskom pregledu se ponovo mere telesna težina i rast. Pažljivo, kao i prilikom svih prethodnih pregleda, prati se psihomotorni razvoj deteta, uz preporuku dodatne stimulacije kada je to potrebno.
- U tom uzrastu, pedijatru je važno da vidi da li i kako dete sedi, puzi, da li uzima igračke, kakva je zainteresovanost za okolinu, kada je nikao prvi zubić, i čitav niz drugih podataka.
Do prvog rođendana, sledi još jedan sistematski pregled.
- Uz uobičajena merenja, kontroliše se i motorika. Proverava se da li se dete podiže i oslanja na svoje nožice, da bi oko 15. meseca samo prohodalo. Sa navršenih 12 meseci, detetu se daje MMR vakcina, koja sadrži tri komponente - protiv morbila (malih boginja), rubeole i mumpsa (zaušaka). Ova vakcina se odlaže kod dece koja su alergična na jaja, ali to ne treba da brine roditelje, zato što su takve alergije prolazne. Uostalom, MMR vakcina može da se dâ i posle navršenih godinu dana.
Mirjana Ajbl
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna