Kada se govori o zasnivanju porodice, uglavnom se više pažnje obraća na zdravlje i plodnost žene. Iako žena svakako jeste ta koja treba da ostane u drugom stanju i iznese trudnoću, te u tom smislu njeno zdravlje jeste neizmerno bitno, na začeće i te kako utiče i muškarac.

Sve je više onih koji su svesni toga, pa i pre začeća menjaju neke svoje loše navike – počinju da se hrane zdravije, vežbaju, a neki uzimaju i vitamine.

Dok se ženama preporučuje da uzimaju folnu kiselinu čak i nekoliko meseci pre začeća, kao i tokom prva tri meseca trudnoće, o prenatalnim vitaminima za muškarce se ne govori mnogo.

Šta su prenatalni vitamini za muškarce

Mnogi prenatalni vitamini za muškarce su napravljeni tako da pospešuju plodnost, poboljšavaju kvalitet semena i obezbeđuju dobro reproduktivno zdravlje. Međutim, za razliku od žena, muškarci ne treba da uzimaju vitamine tokom celog trajanja trudnoće, već je mnogo važnije da ih uzimaju pre začeća.

Treba li muškarci da uzimaju prenatalne vitamine

Ukratko, bilo bi dobro da ih uzimaju, ali to, naravno, nije obavezno. Zahvaljujući nauci zna se da muško reprodukitvno zdravlje ima važnu ulogu u začeću, pa u tom smislu, prenatalni vitamini mogu dobro da utiču na zdravlje budućeg tate.

Muškarci, međutim, ne bi trebalo da uzimaju prenatalne vitamine namenjene ženama jer ne sadrže vitamine i minerale koji su važni za kvalitet semena i pokretljivost s*ermatozoida.

Kada treba da uzimaju prenatalne vitamine

Muškarci bi trebalo da uzimaju prenatalne vitamine čim sa svojom partnerkom odluče da žele da začnu bebu. Idealno bi bilo da ih uzimaju nekoliko meseci pre začeća, pa sve do trudnoće, piše bellybelly.com.au.

Važni sastojci

Ako odlučite da želite da uzimate prenatalne vitamine za muškarce, obratite pažnju na neke važne sastojke – evo koji su posebno važni:

L-karnitin

Studija iz 2020. godine je utvrdila da ovaj suplement podstiče pokretljivost i oblik s*ermatozoidam, mada to ne znači da povećava šanse za prirodno začeće.

CoQ10

Sudeći prema rezultatima studije iz 2019. godine, ovaj suplement poboljšava parametre s*ermograma.

Vitamin D

Nizak nivo ovog vitamina može da doprinese nekim problemima sa plodnošću. Studija iz 2017. je pokazala da suplementacija vitaminom D poboljšava pokretljivost s*ermatozoida kod onih muškaraca koji imaju nizak nivo tog vitamina.

Folati ili folna kiselina za muškarce

Studija koja je 2008. sprovedena u Holandiji je pokazala da "niska koncentracija folata u semenoj plazmi može da se poveže sa većim rizikom od oštećenja na DNK kod plodnih muškaraca". Ova oštećenja povezuju se sa neplodnošću muškaraca.

Vitamin E i selen

Studija iz 2003. godine je potvrdila da vitamin E ima dobre efekte na kvalitet semena.

Naučnih dokaza o prenatalnim vitaminima za muškarce nema baš mnogo. Iako se smatra da neki od njih pomažu, oni deluju samo u slučajevima kada je narušen kvalitet i zdravlje semena, što se najčešće i ne zna pre nego što par počne da pokušava da začne bebu.

U tom smislu, ne može unapred da se zna da li će pomoći uzimanje prenatalnih vitamina za muškarce.

BONUS VIDEO:

SVAKI ŠESTI PAR U SRBIJI SE BORI SA ZAČEĆEM: Šta kažu žene koje su prošle kroz proceduru vantelesne oplodnje (KURIR TELEVIZIJA) Kurir televizija