Bilo da vam vantelesna oplodnja nije uspela prvi ili peti put, svaki neuspešan ciklus ostavlja ožiljak na srcu. Nije lako nositi se sa tom situacijom, sa saznanjem da će vaš put do majčinstva možda biti duži ili teži nego što ste mislili. Ali, neka vas teži misao da niste sami jer mnoge žene širom sveta prolaze kroz to i potrebno im je nekoliko ciklusa vantelesne oplodnje, pre nego što napokon svoju sreću drže u rukama.

Uspeh vantelesne oplodnje može da varira, pa su tako na primer, velika istraživanja u Australiji i Novom Zelandu pokazala da je 33 odsto parova začelo nakon prvog ciklusa VTO, 59 odsto nakon trećeg, a do 77 odsto posle osmog ciklusa.

Ukoliko ste imali jedan neuspešan pokušaj, ne odustajte jer to ne znači da će i sledeći put biti ista situacija. Svakako, prvi korak je da pokušate da razumete zašto prvi pokušaj nije uspeo i šta možete dalje da uradite.

U najvećem broju slučajeva, doktori mogu da utvrde šta je uzrok neuspele vantelesne oplodnje, a u nastavku pročitajte šta su najčešći razlozi.

Previše ili premalo jajnih ćelija

U zavisnosti od toga kroz kakav tretman prolazite, doktor će možda želeti da uzne nekoliko jajnih ćelija za oplodnju. Ukoliko u jajnicima ne poraste dovoljan broj folikula, može doći i do pomeranja ciklusa vantelesne oplodnje, jer nema dovoljan broj jajnih ćelija.

Ciklus se može otkazati i ako poraste previše folikula jer to povećava rizik od sindroma hiperstimulacije jajnika.

Ako idete na intrauterinu inseminaciju, potrebno je da dođe do ovulacije jedne ili dve jajne ćelije, kako bi je s*erma oplodila. Ako se utvrdi da postoji previše folikula, može se obustaviti ciklus vantelesne oplodnje zbog rizika od višeplodnih trudnoća.

Neuspešna oplodnja

U oko pet do deset odsto slučajeva vantelsne oplodnje, dešava se da tokom ciklusa prosto ne dođe do oplodnje jajne ćelije. Uzrok tome može da bude abnormalna morfologija s*erme ili neki neobjašnjiv razlog. Svakako, postoje neki problemi sa s*ermatozoidima koji određenih tehnikama mogu da se reše u procesu vantelesne oplodnje, ali u nekim slučajevima je potrebno da se oplodnja ipak obavi uz doniranu s*ermu, piše fertility.com.

Loš kvalitet embriona, jajne ćelije ili s*ermatozoida

Jedan od čestih uzroka neuspelih pokušaja vantelesne oplodnje je loš kvalitet embriona, koji zavisi od kvaliteta jajnih ćelija i s*ermatozoida. Neke jajne ćelije ne mogu da se koriste za oplodnju jer nisu zrele ili imaju vidne anomalije. Za sada nema načina da se proveri kvalitet jajnih ćelija koje izgledaju normalno, ali se svakako sprovode istraživanja koja bi u budućnosti mogla da pomognu u tome.

Kvalitet s*ermatozoida je lakše proverljiv pod mikroskopom, a određuje se na osnovu faktora poput loše morfologije ili loše pokretljivosti.

Ukoliko je embrion lošeg kvaliteta, nije u stanju da se razvije u bebu.

Embrion se nije usadio u matericu

Postoji rizik da se u procesu vantelesne oplodnje embrion ne usadi u zid materice. Razlog tome može da bude nedovoljna debljina endometrijuma, odnosno unutrašnjeg zida materice. To je kod nekih žena razlog za neuspešne pokušajte vantelesne oplodnje koji se ponavlja, i potreban im je dodatni tretman kako bi se sluznica materice pripremila za transfer embriona.

Takođe, moguće je i da sluznica materice bude previše debela, tako da embrion ne može da se usadi. Na debljinu zida materice može da utiče endometrioza, kao i polipi na materici, nizak nivo estrogena i neki lekovi. Ponekad može da se desi i da se oplođena jajna ćelija usadi izvan materice, što je poznato kao vanmaterična trudnoća, i ona uglavnom ne može da se održi.

Hromozomske anomalije

Hromozomske anomalije u embrionima mogu da se dese i kod prirodno začetih trudnoća, kao i kod začeća uz pomoć vantelesne oplodnje. Neke hromozomske anomalije utiču na embrion tako da on ne može da se razvija i izraste u bebu, a oko deset do 15 odsto prirodno začetih trudnoća rezultiraju pobačajem, a smatra se da je uzrok tome u polovini slučajeva neka hromozomska anomalija.

Ukoliko stručnjaci posumnjaju da iza neuspele vantelesne oplodnje stoje hromozomske anomalije, mogu preporučiti genetsko testiranje embriona.

Način života

Neki faktori koji se tiču načina života takođe mogu da utiču na šanse za neuspešan ciklus vantelesne oplodnje. Recimo, žene koje puše cigarete imaju 30 odsto manje uspeha s vantelesnom oplodnjom u odnosu na one koje ne puše. Takođe, imaju i veći rizik od pobačaja ili vanmaterične trudnoće.

I gojaznost je jedan od faktora koji može da utiče na šanse za uspeh vantelesne oplodnje, pa su tako studije pokazale da gojazne žene imaju manje šanse za uspešan ciklus, a veći rizik od pobačaja.

Svakako, ukoliko doktor posumnja da je vaš životni stil razlog za neuspeh vantelesne oplodnje, daće vam savete šta da promenite kako biste povećali šanse za uspeh.

Pobačaj

Nažalost, nije uvek moguće utvrditi zašto je do pobačaja došlo, ali zna se da rizik raste s godinama žene. U najvećem broju slučajeva, pobačaje nije moguće sprečiti i većina ranih pobačaja (u prva tri meseca trudnoće) desi se usled nekih hromozomskih anomalija.

Koji god da je uzrok, pobačaj je jedno užasno teško iskustvo, i ne libite se da potražite pomoć, bilo bliskih ili stručnih ljudi koji će vam pomoći da kroz to prođete.

BONUS VIDEO:

SVAKI PETI PAR IMA PROBLEM SA POTOMSTVOM! Krstić za Kurir TV o odluci kojom se produžava vantelesna oplodnja OVO JE VELIKA VEST Kurir televizija