Hlamidija je jedna od najčešćih polnih bolesti koja može da utiče na plodnost, a u nekim slučajevima čak i da dovede do neplodnosti. U pitanju su organizmi slični bakterijama, a prenosi se tokom nezaštićenog odnosa, pri čemu samo kondomi štite od polnih bolesti, dok ostali oblici kontracepcije štite samo od neželjene trudnoće.

Simptomi hlamidije

Ono što posebno zabrinjava u vezi sa hlamidijom je to što uopšte ne mora da daje nikakve simptom – štaviše, kod 70 odsto žena i 50 odsto muškaraca se i ne pojave simptomi. Kada eventualno i bude simptoma, oni su slični kao kod infekcije uretre ili grlića materice.

Za žene, odnosno tih 30 odsto žena kod kojih se simptomi jave, u pitanju su najčešće:

  • Simptomi slični upali bešike
  • Blago povećanje va*inalnog sekreta
  • Krvarenje između menstruacije ili posle intimnog odnosa
  • Ponekad može da se javi osećaj neprijatnosti tokom odnosa ako dođe do jačeg zapaljenja grlića materice

Uticaj hlamidije na plodnost

Ukoliko se ne leči, hlamidija može nekoliko meseci da miruje, pre nego što prođe kroz grlić materice i inficira jajovode, dovodeći do zapaljenske bolesti karlice, piše madeformums.com.

Zapaljenska bolest karlice može da bude uzrok nekih neprijatnih simptoma, poput:

  • Bola u stomaku ili karlici
  • Neprijatnosti ili bola tokom intimnog odnosa, pri čemu se bol oseća duboko u karlici
  • Bol prilikom izmokravanja
  • Krvarenje između menstruacija ili nakon intimnih odnosa
  • Bolne ili obilne menstruacije
  • Promene u va*inalnom sekretu, posebno ako iscedak postane žute ili zelene boje

U ekstremnijim slučajevima, mogu da se jave i jak bol, groznica, kao i mučnina ili povraćanje. Ipak, većina žena ima manje ozbiljan oblik zapaljenja, koji podrazumeva blaže ili nikakve simptome.

Ukoliko se zapaljenska bolest karlice ne leči, vremenom može da dovede do blokade ili ožiljaka na jajovodima i posledično, neplodnosti. Prema podacima britanskog Nacionalnog zdravstvenog centra, kod oko deset odsto žena zapaljenska bolest karlice rezultira neplodnošću.

Može li hlamidija da izazove i neke druge probleme?

Pored toga što može da se odrazi na plodnost žena, hlamidija može da ima uticaja i na reproduktivno zdravlje muškaraca, te da izazove zapaljene te*tisa. U nekim slučajevima može da dovede i do reaktivnog artritisa, koji je uzrokovan polnom bolešću i može da utiče na različite delove tela. Obično traje tri do šest meseci, u nekim slučajevima i 12, nakon dijagnoze polne bolesti i početka lečenja.

Kako se dijagnostikuje hlamidija

Da bi se ova polna bolest na vreme propoznala i lečila, preporučljivo je da redovno idete na preglede. Kod muškaraca se infekcija dijagnostikuje uzimanjem brisa iz uretre, a kod žena uzimanjem brisa iz grlića materice i uretre.

Lečenje

Hlamidija se leči relativno lako, uz pomoć antibiotika koje propisuje lekar. Takođe, i stanja koja nastaju kao posledica hlamidije uglavnom se leče na isti način, ali da bi se izbegle posledice, jako je važno da se infekcija što ranije prepozna i leči.

BONUS VIDEO:

Ginekolog izneo sa kojim se problemom suočavaju žene NAKON INFEKCIJE Kurir televizija