Saznajte zašto je vaš VTO tretman možda bio neuspešan i istražite svoje mogućnosti šta dalje da radite, kako prenosi Human Fertilisation & Embryology Authority.

Moj tretman je bio neuspešan, šta dalje?

Dobijanje vesti da niste trudni može biti poražavajuće. Ako ste u toj situaciji, važno je da odvojite vreme da se pomirite sa tim i date svom telu šansu da se oporavi. Kada budete spremni, razgovarajte sa svojim lekarom o tome da li bi trebalo da pokušate ponovo i kolike bi bile šanse da zatrudnite ako jeste. Oni mogu predložiti drugačiji tretman ili razgovarati o bilo kojoj drugoj mogućnosti za maksimiziranje vaših šansi za začeće.

Ako niste u mogućnosti da imate više tretmana, ili niste sigurni da li želite ponovo da prođete kroz lečenje, možda će vam biti od pomoći da porazgovarate o svojim osećanjima sa savetnikom, psihologom ili prijateljem. Neki parovi imaju različita mišljenja o tome da li da nastave sa lečenjem; razgovor sa nepristrasnim profesionalcem može vam pomoći da zajedno razmislite o problemima i postignete dogovor o tome kako da idete dalje.

  • Otprilike tri četvrtine VTO tretmana je neuspešno.
  • Dajte sebi vremena da se oporavite nakon razočaranja.
  • Uverite se da dobijate dosta podrške.

Zašto moj tretman možda nije uspeo?

Trebalo bi da razgovarate sa svojim lekarom o tome zašto je vaš tretman bio neuspešan. Uopšteno govoreći , postoje dva glavna razloga zašto lečenje ne funkcioniše.

Embrioni se ne razvijaju u materici

Ovo je najčešći razlog neuspešnog lečenja. Često nema očiglednog objašnjenja, iako razlozi mogu uključivati:

Jajna ćelija možda nije pravilno sazrela ili se možda nije podelilo kako bi trebalo nakon oplodnje, što dovodi do toga da embrion ne uspe da se implantira u matericu. Mnogi embrioni koji izgledaju zdravo imaju neispravne hromozome (strukture unutar ćelija koje sadrže gene i kontrolišu kako ćelije rade ) .

Loš dotok krvi u matericu može značiti da imate manje šanse da zatrudnite i veće šanse za pobačaj ako zatrudnite.
Vaš tretman je otkazan pre nego što se jajne ćelije sakupe ili pre nego što se embrioni prebace u matericu.

Ovo se dešava ako:

  • Jajnici ne reaguju na lekove koji se koriste za stimulisanje proizvodnje jajnih ćelija.
  • Jajnici preterano reaguju (hiperstimulacija jajnika) na lekove koji se koriste za stimulisanje proizvodnje jajnih ćelija.
  • Tokom sakupljanja jaja nisu pronađena jaja – na primer, ako su se folikuli (jajne kese) razvili, ali se utvrdi da su prazne.
  • Sakupljena jaja nisu oplođena tako da se embrioni ne razvijaju.
  • Embrioni se ne razvijaju u laboratoriji, pa se ne mogu preneti u matericu.

Nisam siguran da li da pokušam ponovo ili da prekinem?

Može biti tako teško znati da li da se nastavi sa lečenjem ili da se završi dan. Svaka žena i par su različiti, pa dok neki ljudi žele da nastave da pokušavaju, drugi više vole da pređu sa lečenja u ranijoj fazi. Pitajte svog lekara za iskreno mišljenje o tome da li lečenje može da vam pomogne. Ako postoji vrlo mala šansa da funkcioniše, to može biti faktor u odluci da prestanete. Takođe bi trebalo da uzmete u obzir emocionalni teret koji tretman stavlja na vas i vašeg partnera (ako ga imate) i ako odlučite da nastavite, pobrinite se da dobijete dovoljno podrške. Razgovor sa drugim ljudima o tome kako su odlučili kada će prekinuti lečenje takođe može pomoći.

Da li treba da uzmem u obzir dodatke za lečenje?

Ako planirate da pokušate ponovo nakon neuspešnog lečenja, razumljivo je da ćete želeti da osećate da činite sve što možete da zatrudnite. Znamo da ovo može biti situacija u kojoj neki pacijenti i klinike mogu razgovarati o dodatnim tretmanima, poznatim kao dodaci tretmanu, koji često koštaju dodatno. Činjenica je da nema ubedljivih dokaza da bilo koji od uobičajenih dodataka povećava šanse za trudnoću.

Veoma je uobičajeno da žene i parovi osećaju dubok osećaj žalosti kada je lečenje neuspešno. Bez obzira koliko se trudite da ne izgradite svoja očekivanja, potpuno je prirodno nadati se najboljem. Mnoge klinike imaju savetnika sa kojim možete razgovarati, bilo besplatno ili uz naknadu. Oni su obično specijalisti koji imaju iskustvo u radu sa ljudima koji prolaze kroz lečenje neplodnosti i mogu biti dobro mesto za početak. Takođe možete pitati svoju kliniku da li znaju za bilo koju grupu pacijenata gde možete upoznati druge ljude koji prolaze kroz slične probleme.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Kupanje bebe TikTok/thedixonfamily111