Mnogi parovi danas, zbog različitih problema sa začećem, pokušavaju da potomstvo dobiju uz pomoć vantelesne oplodnje. Dobra vest je da mnogi u tome i uspevaju, što daje nadu onima koji tek treba da prođu kroz proces vantelesne oplodnje, koji je pun iščekivanja, uzbuđenja, ali i straha, brige.

Ukoliko razmišljate o procesu vantelesne oplodnje ili ste možda već sve zakazali i ovaj proces vam predstoji, možda će vam pomoći da pročitate 6 stvari koje možete da očekujete.

1. Moraćete više puta da posetite kliniku za VTO

Kada je reč o vantelesnoj oplodnji, ne postoji samo jedno "rešenje" jer su i problemi s plodnošću koje parovi imaju različiti. Na sajtu Klinike za vantelesnu oplodnju u Arizoni navodi se da je potrebno u proseku oko sedam puta ukupno posetiti kliniku, mada to sve naravno zavisi od procesa koji se izvodi i svakako se razlikuje od klinike do klinike.

2. Verovatno ćete morati sami sebi da dajete injekcije

Ponekad su potrebne injekcije folikostimulišućih i luteinizirajući hormona, kako bi se telo pripremilo za trudnoću. Neke od tih injekcija možda ćete morati da dajete sami sebi, kod kuće, ali olakšavajuća okolnost je što su u pitanju injekcije sa malim iglama, koje prodiru samo u gornji sloj kože.

3. Mogu se javiti neke nuspojave

Prateći lekovi koji se daju tokom vantelesne oplodnje mogu da dovedu i do nekih nuspojava, poput znojenja u talasima, čestih promena raspoloženja, glavobolja i nadutosti. Ne može se tačno predvideti kako će telo reagovati, ali uobičajene nuspojave "imitiraju" simptome trudnoće ili "jače" menstruacije.

Dobra vest je da su nuspojave samo privremene, kao i da je to znak da telo reaguje na tretmane.

4. VTO dosta košta

Finansijski aspekt vantelesne oplodnje muči mnoge, jer proces može zaista dosta da košta. Međutim, u Srbiji se pod određenim uslovima neki parovi mogu prijaviti i za proces vantelesne oplodnje o trošku države.

5. Podrška je važna

Proces vantelesne oplodnje može da bude i emotivno veoma iscrpljujuć, zbog čega je jako važno da imate bliske osobe na koje možete da se oslonite kada vam zatreba podrška. Ti bliski ljudi biće od pomoći i kada je potrebno da "uskoče" za nešto usled vaših odlazaka na VTO kliniku i slično.

6. VTO možda nije vaša poslednja opcija

Ukoliko ne ostanete u drugom stanju nakon jedne runde vantelesne oplodnje, ne očajavajte jer to možda nije vaša poslednja opcija. Postoje i druge opcije, poput doniranog embriona, što, naravno, sve zavisi od toga koji je problem u pitanju, ali je o tome najbolje da razgovarate sa stručnjakom.

BONUS VIDEO:

VANTELESNA OPLODNJA: Starosna granica pomerena na 45 godina Kurir televizija