Istraživanja pokazuju da jedan od šest parova ima problem sa neželjenim odlaganjem trudnoće, odnosno da ne uspevaju odmah da začnu bebu. Ukoliko u nekoj bližoj budućnosti planirate bebu, stručnjaci ističu kako možete da se pripremite i pomognete telu da bude spremno.

1. Idite na savetovanje

Oko 60 do 90 dana pre nego što ste spremni da počnete da "radite na bebi", razmislite o tome da odete na pregled kod lekara i savetovanje. "Doktor će sa vama razgovarati o reproduktivnim ciljevima, pregledati vas i utvrdili da li ima stanja koja zahtevaju lečenje, poput anemije, razgovaraće sa vama o lekovima koje uzimate", kaže stručnjakinja za plodnost žena dr Keli Pagidas.

Ona ističe da rešavanje ovih problema unapred može da spreči kasnije neplanirano odlaganje trudnoće.

2. Uradite sistematski pregled

Pored ginekološkog pregleda, reporuka stručnjaka je i da pre planirane trudnoće uradite kompletan sistematski pregled, kao i da odete kod zubara. Neke infekcije se ne mogu lečiti tokom trudnoće, zbog čega je važno da ih se rešite pre nego što zatrudnite.

"Neka istraživanja pokazuju da bolesti desni mogu kasnije da dovedu do komplikacija u trudnoći", ističe dr Pagidas za parents.com.

3. Pozabavite se medicinskom istorijom porodice

Ako možete, bilo bi dobro da se unapred informišete o tome da li je u vašoj porodici bilo problema sa plodnošću, da li ima nekih naslednih medicinskih stanja, da li postoji Daunov sindrom u porodici i slično... "Mnogo je bolje da unapred znate da li ste oboje nosioci komplikacija poput cistične fibroze", poručuje reproduktivni endokrinolog dr Stiven Bajer.

4. Proverite štitnu žlezdu

Razmislite o proveri tiroidnih hormona (hormoni koje prizvodi štitna žlezda). "Viđamo sve veći broj žena čija tiroidna žlezda ima lošiju funkciju", upozorava reproduktivni endokrinolog dr Jani Džensen. "Blaga disfunkcija može da oteža zatrudnjivanje ili da utiče na pobačaj", dodaje.

5. Neka i partner proveri reproduktivno zdravlje

Pre nego što počnete da pokušavate da začnete bebu, bilo bi dobro da i partner uradi neke osnovne analize koje se tiču njegovog reproduktivnog zdravlja, poručuje stručnjak za reproduktivnu medicinu dr Alan Koperman.

6. Pazite na lubrikante

Mnogi lubrikanti na bazi vode mogu da utiču na pokretljivost s*ermatozoida, zato dobro obratite pažnju ako koristite neki.

7. Pazite na unos kofeina

Ne morate da se odreknete kafe, ali imajte na umu da se u trudnoći ne preporučuje unos više od 200 miligrama kofeina dnevno, što je okvirno oko dve šolje kafe.

8. Smanjite izloženost duvanskom dimu

"Već znamo da pušenje može da utiče na prokrvljenost jajnika i da rezultira gubitkom jajnih ćelija", kaže dr Rajli, ističući da se i pasivno pušenje tj. izloženost duvanskom dimu takođe povezuje sa većim rizikom od komplikacija u trudnoći.

9. Redovno vežbajte

Fizička aktivnost je uvek dobra, ne samo kada želite da ostanete u drugom stanju, ali tada posebno. Svakako, ne treba previše da se forsirate, već slušajte telo i pratite signale koje vam šalje.

10. Razgovarajte sa stručnjakom o plodnosti

Postoje neki faktori koji utiču na plodnost, a koje možete da kontrolišete, ali ima i onih na koje ne možete nikako da utičete. Dobro je da napravite promene koje mogu dobro da utiču na vaše reproduktivno zdravlje, ali s druge strane, pokušajte da se ne opterećujete previše stvarima na koje ne možete da utičete.

Ukoliko imate neka pitanja ili brige o svom reproduktivnom zdravlju, razgovarajte o tome sa svojim ginekologom, kako biste dobili tačne informacije i predloge eventualnih rešenja.

BONUS VIDEO:

SVAKI ŠESTI PAR U SRBIJI SE BORI SA ZAČEĆEM: Šta kažu žene koje su prošle kroz proceduru vantelesne oplodnje (KURIR TELEVIZIJA) Kurir televizija