Nova studija otkriva da je zatrudneti nakon što se žena „podveže“ – kolokvijalni izraz za trajnu žensku hiruršku operaciju podvezivanja jajovoda – iznenađujuće uobičajeno.

Studija, objavljena u New England Journal of Medicine Evidence, ispitala je podatke ankete više od 4.000 žena koje su prijavile vezivanje jajovoda, što je formalni termin za niz operacija koje spajaju ili uklanjaju jajovode. Istraživači su otkrili da je 3-5% ovih žena prijavilo trudnoću nakon operacije.

„Sterilizacija jajovoda je važan oblik kontracepcije i za neke žene je to pravi oblik kontracepcije“, rekla je dr Eleanor Bimla Schwarz, internista sa Univerziteta Kalifornije u San Francisku i vodeći istraživač studije.

„Jednostavno, svaki pojedinačni oblik u nekom trenutku ne uspe, tako da moramo da znamo o alternativama koje su efikasne. I, verovatno, samo treba da se pomirimo da će uvek postojati omaške, jer čak i metode za koje smatramo da su veoma efikasne u sprečavanju trudnoće ne uspevaju i to ne tako retko.”

Istraživači su sproveli studiju analizirajući podatke iz četiri iteracije američkog nacionalnog istraživanja o rastu porodice od 2002. do 2015. Od 31.000 žena obuhvaćenih istraživanjem, 4.184 su prijavile podvezivanje jajovoda.

U tim istraživanjima, između 3 i 5% žena prijavilo je trudnoću nakon operacije. To je više od stope od manje od 1% koju obično navode zdravstveni radnici i od 18-37 trudnoća na 1.000 žena nakon 10 godina, prema proceni Američkog koledža akušera i ginekologa.

Podaci imaju značajne slabosti: ankete se oslanjaju na samoizveštavanje pacijenata, što je generalno manje pouzdano od informacija zasnovanih na medicinskoj dokumentaciji. Podaci ankete nisu postavljali pitanje o tome koju vrstu operacije vezivanja jajovoda su žene verovale da su im bile urađene.

Istraživači su rekli da ako je ta stopa neuspeha tačna, to bi značilo da je ligacija jajovoda manje efikasna od dugotrajnih metoda kontracepcije kao što su flasteri i intrauterina spirala (IUD).

Studija je nagovestila da bi vreme operacije moglo biti presudno: za žene je bilo  manje verovatno da će prijaviti trudnoću nakon podvezivanja jajovoda ako je operacija obavljena odmah nakon porođaja. Možda je to, kaže Švarc, zato što je reproduktivna anatomija žene uvećana i vidljivija odmah nakon porođaja.

Značajno je da je trudnoća bila manje verovatna kada su žene operisane kada su bile starije.

Rad se zasniva na prethodnim istraživanjima Bimla Schvarz o efikasnosti vezivanja jajovoda. Godine 2022. objavila je istraživanje zasnovano na više od 83.000 potraživanja Medi-Cal osiguranja, programa javnog zdravstvenog osiguranja Medicaid u Kaliforniji. Ta studija je otkrila da ligacija jajovoda ima otprilike istu stopu efikasnosti kao spirala.

Ako je ligacija jajovoda jednako efikasna kao spirala, autori kažu da to takođe znači da mlađe žene posebno mogu da razmotre spiralu pre trajne hirurške sterilizacije, jer su one lako reverzibilne. Iako većina žena ne žali zbog operacije, mlađe žene znatno češće izražavaju žaljenje od starijih.

„Ako je cilj broj jedan da ne zatrudnite u budućnosti, a zaista ste zainteresovani za efikasnost, onda je hormonski implantat za kontracepciju verovatno najbolja opcija", kaže Švarc. Ona je rekla da je vazektomija, ili trajna muška sterilizacija, dobra opcija kontracepcije, praćena hormonskim spiralama, ligacijom jajovoda i bakarnim spiralama.

BONUS VIDEO

Tata plače na putovanju bez dece TikTok/ashcasarez