Bez obzira koliko čudno mogu da vam zvuče određene "teorije" o uspešnom začeću, verovatno vam se desilo da se zapitate da li su bar delimično istinite. Posebno što neke od njih možete da čujete u svom najbližem okruženju - od majke, bake, rođaka, prijateljica…
Kada je u pitanju začeće, u opticaju je mnogo takozvanih rekla-kazala priča. Problem je u tome što mnoge teorije koje sugerišu kako da žena zatrudni, nisu zasnovane na naučnim činjenicama.
Evo nekoliko najčešćih zabluda:
1. Dobro zdravlje = dobra plodnost i sigurno začeće
Svakako da je dobro zdravstveno stanje veoma važno kada je u pitanju začeće. Međutim, ono nije garancija plodnosti. Takođe, mnoge žene veruju da će, ako adekvatno brinu o sebi - pre svega se pravilno hrane i redovno vežbaju - njihova plodnost konstantno da bude ista. To, ipak, nije tako, iako je zdrav način života više nego poželjan. Naime, plodnost opada kako starimo, bez obzira na zdravlje. Ukoliko žena ne puši, to može da „produži“ period plodnosti (duvan negativno utiče na sluzokožu grlića materice, čak može da spreči oplodnju), ali ne sprečava njeno opadanje. Inače, pušenje smanjuje i broj i kvalitet spermatozoida. Izloženost duvanskom dimu takođe može da bude štetno.
2. Neplodnost je ženski problem
Kada se par suočava sa neplodnošću, najčešće se pretpostavlja da problem postoji kod žene, s obzirom da je njen reproduktivni sistem komplikovaniji. Ali, to je daleko od istine. Prema sprovedenim istraživanjima, 40 odsto problema vezanih za neplodnost se pripisuje muškarcima, 40 odsto ženama, a u 20 odsto slučajeva - problem je prisutan kod oba partnera. Osim toga, ako je problem uočen kod žene, čak i mali defekt spermatozoida često uzrokuje da oplodnja postane nemoguća bez pomoći stručnjaka. Stoga je ključno da prilikom procene neplodnosti budu uključeni i žena i muškarac.
3. Problem sa plodnošću počinje od 35. godine
Činjenice pokazuju da se plodnost menja tokom života žene, ali ne opada odjednom kako se ona približava 35. godini. Mnoge žene dostižu svoj vrhunac plodnosti u ranim dvadesetim godinama. U današnje vreme, to je doba kada većina žena ne razmišlja o tome da ima decu. Ali, to ne znači da njihov biološki sat ne otkucava. Čak i kod vrlo mladih parova, odličnog zdravstvenog stanja, postoji tek 25 odsto šanse da dođe do začeća, i to u najpovoljnijem delu ciklusa (četiri do pet dana pre i tokom ovulacije). Tada je najbolje imati seksualne odnose svakih 24 do 48 sati.
4. Upotreba kontraceptivnih pilula smanjuje plodnost
Nema dokaza da konstantna primena kontraceptivnih pilula utiče na buduću plodnost. S obzirom da u ženskom reproduktivnom sistemu deluju oko 24 sata, one nemaju mnogo uticaja na sposobnost tela za reprodukciju. Zapravo, korišćenje pilula za kontrolu rađanja ili hormonalnih flastera ili prstenova (hormonska terapija) - može da potpomogne plodnost kod nekih žena! Pilule se koriste za lečenje određenih medicinskih stanja kao što su nepravilni (neregularni) ciklusi, neredovne i teške menstruacije, endometrioza (tkivo endometrijuma, unutrašnjeg sloja materice, počinje da raste izvan nje). U tim slučajevima, pilule mogu da sačuvaju plodnost.
5. Ovulacija se događa 14. dana
Smatra se da „tipičan“ menstrualni ciklus traje 28 dana, ali nije uvek tako. U stvari, mnoge žene imaju ciklus koji traje od 21 do čak 35 dana. Kod žena koje imaju „normalan“ menstrualni ciklus od 28 dana, ovulacija se događa 14. dana, računajući od prvog dana prethodne menstruacije. Da biste izračunali dan ovulacije, treba da brojite unazad 14 dana od poslednjeg dana vašeg ciklusa. To bi mogao da bude i dvanaesti dan, čak i dvadeseti. Takođe, pokušajte sa praćenjem bazalne telesne temperature, posmatranjem promena u cervikalnoj sluzi, ili testiranjem pljuvačke ili urina na prisutnost supstanci koje ukazuju da je ovulacija blizu.
6. Svakodnevni seksualni odnosi potpomažu začeće
Iako su povezani sa povećanjem pokretljivosti spermatozoida (jednog od ključnih faktora začeća), a dokazano je i da potencijal sperme ne može da se smanji, odnosno iscrpi čestim seksom - svakodnevni seksualni odnosi ne povećaju nužno ženine šanse za začeće. Odnosi svakog drugog dana u vreme ovulacije (najčešće između 12. i 16. dana menstrualnog ciklusa) su dovoljni, jer spermatozoidi mogu, u proseku, da prežive dva dana u jajovodima žene (nekad čak i do pet dana). Ipak, za svaki slučaj, poželjno je da svakodnevno imate seksualne odnose u danima pred ovulaciju i tokom nje.
7. Određeni položaji tokom odnosa povećavaju izglede za začeće
Smatra se da neke poze za vreme seksa, koje muškarcu omogućavaju dublju penetraciju, odnosno prodiranje (na primer, položaj otpozadi, ili misionarska poza - kada je muškarac iznad žene), pomažu spermatozoidima da budu bliže grliću materice, obezbeđujući im bolji položaj u odnosu na jajnu ćeliju. Iako neki stručnjaci podržavaju ovu tvrdnju, ne postoje naučne studije koje bi je potkrepile. Smatra se da bi ženina cervikalna sluz - bez obzira na seksualnu pozu, trebalo da bude dovoljna da spermatozoidi stignu do jajašceta.
8. Lubrikanti pomažu spermatozoidima da brže plivaju
Rašireno je mišljenje da takve supstance olakšavaju putovanje spermatozoida do jajne ćelije. Međutim, dokazano je da većina lubrikanata, pa čak i pljuvačka - može da ometa ženinu cervikalnu sluz, odnosno menja pH u vaginalnom traktu. To stvara krajnje „negostoljubivu“ sredinu za spermatozoide, može čak i da ih uništi. Zapravo, cervikalna sluz je presudna za začeće, jer omogućava da se spermatozoidi uspešno kreću prema svom cilju. Ako baš morate da koristite lubrikante tokom odnosa - raspitajte se u apoteci, ili se posavetujte sa vašim lekarom - koji su sigurni za spermatozoide (izaberite one na bazi prirodnih sastojaka, kao što je maslinovo ulje).
9. Žena treba da doživi orgazam kako bi začela
Tokom orgazma, protok krvi u karlici se povećava i dolazi do kontrahovanja (stezanja) materice, što pomaže spermatozoidima da lakše stignu do jajovoda. Smatra se da bi bilo idealno da žena dođe do vrhunca pre nego što njen partner ejakulira. Međutim, ne postoji naučni dokaz da žene koje imaju niži libido (polnu želju) ili teže ostvaruju orgazam imaju problema sa začećem.
10. Začeće se događa samo u toku odnosa
To nije tačno, jer do začeća može da dođe i nekoliko dana nakon odnosa. Zdravi, pokretni spermatozoidi, u pogodnim uslovima koji vladaju u jajovodu, mogu da prežive i do pet dana, čekajući da se oslobodi jajna ćelija spremna za oplodnju. Doduše, njihova sposobnost da je oplode obično nestaje pre gubitka pokretljivosti. U proseku, sperma je plodna dva dana (od 24 do 48 sati). Stoga postoje realne šanse da par dana nakon odnosa zatrudnite - kada započne ovulacija (jajna ćelija može da preživi između 12 i 24 sata, a ako ste odnos imali 48 sati nakon ovulacije, ta mogućnost se znatno smanjuje). Stoga, metoda plodnih i neplodnih dana nije uvek pouzdana.
11. Ležanje na leđima nakon odnosa pomaže da žena zatrudni
Sigurno ste više puta u filmovima videle žene koje leže na leđima posle odnosa sa podignutim kukovima kako bi povećale šansu za oplodnju. Gravitacija će, svakako, pomoći spermatozoidima da se kreću u željenom smeru (sugeriše se i stavljanje jastuka ispod zadnjice, kako bi se karlica bolje podigla). Međutim, nema naučnih dokaza da to povećava izglede za začeće. Pošto svaki ejakulat sadrži milione spermatozoida, dosta „brzih plivača“ bi trebalo da bude u mogućnosti da stigne do jajovoda - čak i ako skačete odmah nakon odnosa. Dakle, ako nemate vremena da ostanete u horizontalnom položaju nakon seksa, ne sekirajte se, niste ništa propustili.
12. Žena ne može da zatrudni za vreme menstruacije
Budući da vreme ovulacije varira od žene do žene, ipak je moguće zatrudneti za vreme menstruacije. Iako je malo verovatno, neke žene ovuliraju već sedmi dan, ili imaju produžen period menstruacije, koja traje do ovulacije. Osim toga, budući da sperma može da živi u cervikalnoj sluzi prosečno dva dana, sve je moguće.
13. Stres uzrokuje neplodnost
Stres može da odgodi ovulaciju „suzbijanjem“ hormona, odnosno da utiče na poremećaj hormonske ravnoteže,
14. Začeće je lako nakon rađanja prve bebe
Iako je vrlo verovatno da će žena biti u mogućnosti da ponovo začne nakon prvog deteta, za to ipak nema garancije. Prva trudnoća, ali i porođaj, može da učini matericu „nepodesnom“ za dalje začeće. Ili, ako je žena blizu 40. godine, rezerva jajnika može da postane ograničena. Što je žena starija, verovatnoća začeća se smanjuje. Izraz sekundarna neplodnost se koristi za opisivanje parova koji su prethodno postigli trudnoću, ali nisu bili u stanju da ostvare uzastopnu trudnoću. To je prilično česta pojava, a raspon razloga je gotovo opsežan kao kod primarne neplodnosti.
15. Zeleni čaj pojačava plodnost
Zeleni čaj je bogat moćnim polifenolima, koji imaju snažna antioksidativna svojstva. Te supstance pomažu da se spreči ćelijsko oštećenje reproduktivnih organa i poboljša kvalitet jajne ćelije. Čak postoje i istraživanja koja potvrđuju da zeleni čaj utiče na pospešivanje plodnosti. Međutim, sa druge strane, konzumiranje veće količine zelenog čaja (što se često preporučuje), smanjuje delotvornost folne kiseline. To je nutrijent od presudnog značaja za bebu: kako u periodu pre začeća (buduća majka mora da uzima preparat folne kiseline kada planira trudnoću), tako i za pravilan razvoj ploda. Dakle, ako želite da date šansu zelenom čaju - uzimajte samo jednu šolju dnevno.
Tekst: Snežana Damnjanović Mitić
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna