Kada planiraju drugo dete, roditelji uglavnom nisu sigurni koliko velika razlika između dece je dobra. U zavisnosti od toga kog stručnjaka konsultuju, dobijaju različite savete.

Trudnoća i porođaj su fiziološka stanja kroz koja žena prolazi, a koja za organizam predstavljaju veliko opterećenje. Funkcija organa, pre svega srca, pluća, bubrega i jetre - treba da zadovolji potrebe organizma i majke i ploda. Nakon porođaja, potrebno je neko vreme da se sve vrati u pređašnje stanje. Zato se preporučuje da pauza

Druga trudnoća može da bude po mnogo čemu drugačija, pa neke tegobe koje su izostale u prvoj, mogu da se po prvi put jave u drugoj trudnoći

do naredne trudnoće bude najmanje godinu dana, dok bi optimalno bilo dve godine.

Fizički izgled se menja krajem prvog tromesečja, a promene su očigledne u drugom, i izražene u trećem tromesečju trudnoće. U drugoj trudnoći, žena neće da oseti promene kao u prvoj, jer je već jednom prošla kroz isto iskustvo. Ali, pošto druga trudnoća može da bude po mnogo čemu drugačija, neke tegobe koje su izostale u prvoj, mogu da se po prvi put jave u drugoj trudnoći.

Promene na grudima

Dojke su znatno uvećane zbog povećanog masnog i žlezdanog tkiva, što - pored naraslog stomaka, dodatno opterećuje ženu. Naročito ako se puno ugoji, ili ako se nije vratila na svoju prvobitnu težinu nakon prvog porođaja. Uvećane grudi dovode do zatezanja mišića koji se pružaju ka ramenima, što izaziva pojavu bolova. Pokretljivost vrata na jednu ili obe strane može da bude ograničena. Ako je ovo stanje praćeno glavoboljom, mučninom ili povraćanjem - obavezno se treba obratiti lekaru. Napeti mišići će se najlakše opustiti masažom vrata i ramenog pojasa, ili blagim zagrevanjem. Kada dođe do potpunog opuštanja, započinje se sa vežbama istezanja i jačanja mišića, kako bi se očuvala pokretljivost i mišićna snaga. Najbolja prevencija da tokom trudnoće zbog uvećanih grudi ne dođe do bolova u vratu, jeste nošenje dobrog brushaltera, kao i vežbe - koje treba raditi svakodnevno.

Promene na stopalima

U trudnoći se, zbog povećane telesne težine i bebe u stomaku, težište pomera malo prema napred, pa su i stopala drugačije opterećena. To može da dovede do pojave ravnih stopala, posebno do spuštanja prednjih svodova (prednji deo stopala se proširi).

Žene koje su već imale ravna stopala ili spuštene svodove u trudnoći, posebno su ugrožene, pa se događa da nakon porođaja ne mogu da nose obuću od ranije, već jedan ili dva broja veću. Rizik od pojave ravnih stopala i nastanka trajnog deformiteta je mnogo veći u drugoj trudnoći nego u prvoj. Da bi se to sprečilo ili ublažilo, neophodna je masaža stopala i listova, kao i vežbe za bolju cirkulaciju i jačanje mišića. Pored toga, neophodno je nošenje odgovarajućih ortopedskih uložaka tokom trudnoće, kao i nekoliko meseci, do godinu dana nakon porođaja - dok se telesna težina i hormonski status ne vrate na stanje pre trudnoće.


Foto: Shutterstock

Promene na koštano-zglobnom sistemu

Ove promene nastaju zbog povećanog opterećenja telesnom težinom, ali i hormonskih promena - pre svega zbog lučenja hormona relaksina.

Nepokretni zglobovi karlice se razmekšavaju pod uticajem hormona, pa čitav karlični pojas postaje labav. Tokom prirodnog porođaja dolazi do razdvajanja karličnih kostiju, kako bi beba mogla da prođe kroz koštani deo kanala. U prvoj trudnoći, ove promene su izraženije, a neke žene ih doživljavaju kao bolove u krstima i preponama, dok ih u drugoj trudnoći opisuju kao osećaj težine u karlici. Iako su nekada jako neprijatni, ovi bolovi kratko traju neposredno pred porođaj. Ono što predstavlja opasnost, jeste da se nakon prvog ili drugog porođaja kosti ne vrate u potpunosti na svoje mesto. To može da bude razlog bolova u krstima neposredno nakon porođaja, ali i nakon nekoliko godina - čak i posle 20, 30 godina.

Kakve promene se dešavaju na mišićima stomaka i na nogama u trudnoći, saznajte na sledećoj stranici...
PageBreak


Foto: Shutterstock

Promene na mišićima stomaka

Mišićni tonus u trudnoći je znatno smanjen, pa je trbušna muskulatura dosta opterećena - a ona, inače, obezbeđuje glavnu potporu kičmi. Pošto se tonus mišića skoro nikada u potpunosti ne vrati na stanje pre trudnoće, u narednoj trudnoći je to jedan od glavnih uzroka bolova u leđima i nogama. Razmicanje uzdužnog trbušnog mišića (dijastaza) je relativno česta pojava u trudnoći, ali predstavlja prolazno stanje. Naročito se javlja kod žena koje su imale više trudnoća.

Da li je došlo do ove pojave, uglavnom vam saopšti lekar nakon porođaja, ali možete i sami da proverite. Dok ležite u krevetu, sa savijenim kolenima, podignite malo glavu i ruke sa strane, a zatim rukama opipajte stomak ispod pupka. Ako napipate deo koji je mekan i malo natečen, radi se o razmicanju trbušnog mišića. Zarastanje možete da ubrzate izvođenjem posebnih vežbi, pod nadzorom fizioterapeuta, koji će da kontroliše opterećenja. Nestručno vežbanje može da pogorša stanje. Izbegavajte svaki veći fizički napor koji angažuje trbušne mišiće. To je naročito važno kada je u pitanju podizanje i spuštanje bebe (iz kreveca, stola za povijanje, kadice). To radite uvek sa savijenim kolenima, da biste svu težinu koju podižete prebacili na mišiće nogu. Preveliki napor i nepravilno podizanje bi moglo da dovede do trajnog oštećenja, odnosno do pojave kile.

Ukoliko već imate kilu, neophodno je da vežbate - kako biste što više ojačali trbušnu muskulaturu, ali i da nosite odgovarajući pojas pri podizanju tereta. Druga trudnoća mora da se planira uz konsultacije sa ortopedom, koji će da proceni koliki je rizik od pogoršanja, kao i o daljem lečenju, odnosno operaciji kile.

Promene na nogama

Uzrok ovih tegoba su najčešće proširene vene, što je uglavnom nasledno. Drugi razlog su hormonske promene koje prate trudnoću, a dovode i do oticanja nogu. Drastično povećana telesna težina može znatno da pogorša stanje ako je žena i pre trudnoće imala ovaj problem. Otoci mogu da se jave i iz drugih razloga, kao što je povišen krvni pritisak, poremećaj u funkciji bubrega, ili nešto drugo. Zato ovu pojavu svakako treba da prati lekar koji vodi trudnoću, i preduzme odgovarajuće mere ako je potrebno.

U drugoj trudnoći, problemi sa proširenim venama će biti veći nego u prvoj. Kada se isključe drugi mogući uzroci, tegobe mogu da se ublaže i smanje određenim postupcima i nekim promenama navika.

Odgovarajuća obuća sa štiklom visine tri do pet centimetara je prva stvar koja može mnogo da pomogne, kao i specijalne čarape za proširene vene, namenjene trudnicama. Svakodnevna šetnja će pozitivno uticati na probleme sa cirkulacijom, pa treba redovno da se praktikuje, sve do porođaja. Vožnja bicikla i plivanje takođe

Žene se uglavnom brzo oporave posle prvog porođaja i, preplavljene pozitivnim osećanjima i iskustvima, često odmah požele drugo dete

izuzetno povoljno utiču na cirkulaciju, a možete da ih praktikujete uz dozvolu lekara.

Toplota dovodi do širenja krvnih sudova, a ono do pojave otoka na nogama. Tokom zime nije dobro sedeti u blizini termoakumulacionih  peći ili radijatora, dok se preko leta ne preporučuje izlaganje suncu.

Takođe, ne treba sedeti dugo, i nikako sa prekrštenim nogama. Odeća ne sme da bude tesna, niti čarape smeju da stežu - kako ne bi prekinule cirkulaciju. Tuširanje uvek treba završiti hladnom vodom, usmeravajući mlaz od stopala na gore.


Foto: Shutterstock

Pauza najmanje godinu dana

Sa stanovišta fizioterapeuta, razlika između porođaja i sledeće trudnoće treba da bude najmanje godinu dana - kako bi se organizam majke oporavio od prethodne trudnoće. Naravno, ukoliko je ona bila u redu, a porođaj protekao normalno, i nije bilo nikakvih komplikacija nakon njega. Optimalno vreme bi bilo dve do tri godine, a u nekim slučajevima i duže. Žene se uglavnom brzo oporave i, preplavljene pozitivnim osećanjima i iskustvima, često odmah požele drugo dete. Ali, dobro je da se malo sačeka, jer neke tegobe u drugoj trudnoći mogu da budu izraženije - kao što su problemi sa venama, promene na kostima i zglobovima. Čak i ako se ne manifestuju odmah, ostaviće posledice. Problemi sa dijastazom, kilom, ili inkontinencijom - zahtevaju ozbiljno lečenje i obaveznu konsultaciju sa lekarom prilikom planiranja druge trudnoće.

Snežana Milanović, visoki strukovni terapeut