Želim da podelim svoje iskustvo iz perioda dojenja sa svim mamama.

Porodila sam se u inostranstvu, a pre i posle porođaja imala sam časove obuke gde su mi detaljno objašnjavali i pokazivali kako se beba doji. Sve je delovalo veoma lako na prvi pogled.

Dok sam bila u porodilištu, dali su mi električnu pumpicu da stimulišem mleko da krene jer mi je beba već drugi dan napravila ranicu na dojci i nisam mogla da je dojim od bola. Nakon dolaska kući, mleko je nenormalno krenulo da nadolazi i dojke su bile kao kamen. Izmlazala sam se pumpicom. Iz desne dojke je mleko lepo teklo u mlazu ali je leva i dalje bila tvrda. Bilo je strašno dok nisam naišla na babicu koja mi je objasnila da ne smem pumpicom izmlazati mleko sa leve jer time dajem telu signal da proizvede još više mleka i nikad kraja problemu.

Posavetovala me je da se masiram i ispod toplog tuša izmlazam ručno. Masirala sam se toliko jako da sam napravila podlive ali sam uspela, prošla sam bez mastitisa.

Svakog dana sam se borila sa samom sobom, da li da nastavim ili da odustanem. Nakon što su prošle sve rane, usledila je borba sa bebom da ponovo počne da siki pošto je neko vreme pila izmlazano mleko iz flašice. Dojila sam ga u svim mogućim položajima, samo da bi ručao i uspela sam, zaboravio je flašicu.

Bebac sad ima četiri meseca. Lepo ruča i lepo napreduje.

Niko nema pravo da osuđuje mame koje ne doje. Jako je teško! Potrebno je mnogo strpljenja i mnogo psihičkog i fizičkog napora. 

Mama Jelena Jovanović

Pozivamo vas da kroz ovu rubriku prenesete svoja iskustva iz perioda trudnoće, sa porođaja, prvih dana sa bebom, kao i iskustva u odgajanju i vaspitanju dece. Vaša iskustva mogu biti dragocena drugim ženama, a pored toga što ćete pomoći jedna drugoj, verujemo i da ćete uživati u pričama trudnica i mama koje žive u drugim zemljama.

Pošaljite nam svoju priču, fotografiju - ukoliko želite (maksimalna veličina fotografije 200Kb) i osnovne podatke (ime i prezime, adresu, godine i e-mail adresu) na e-mail: iskustva@yumama.com.