Zaštitnik građana i Mreža organizacija za decu Srbije (MODS) predstavili su u Beogradu kampanju pod nazivom "Roditelj plus-batine minus", kojom se promoviše nenasilno vaspitavanje dece.
Zamenica Zaštitnika građana za prava deteta, Gordana Stevanović, izjavila je za agenciju Beta da je namera organizatora kampanje da roditelji počnu da vaspitavaju decu putem razgovora.
PROČITAJTE I...Disciplinovanje dece: Džejmi Oliver je pronašao alternativu batinama!
"Nedostaje zajednički stav o tome da je primena batina nad decom zabranjena uvek i svuda a ne samo u ustanovama obrazovanja, vaspitanja i socijalne zaštite", rekla je Gordana Stevanović.
PROČITAJTE I...Srbija: Batine uskoro kažnjive zakonom?
Mišljenje da su batine dobre i korisne za decu nikako nije tačno, a batine su najčešće rezultat straha roditelja, ističu stručnjaci.
PROČITAJTE I...Fizičko kažnjavanje dece: Tri pitanja koja roditelji sebi moraju da postave
Prema rečima predstavnika MODS-a, više od 3.000 roditelja iz cele Srbije potpisalo je Deklaraciju koja poziva roditelje i sve koji brinu o odrastanju dece, da umesto batina, koriste razgovor i druge metode vaspitanja.
"Kampanju je pokrenula Mreža u maju ali u njoj učestvuju svi roditelji, bake i deke koji decu vaspitavaju bez batina. Mi želimo da pokažemo da postoje roditelji koji autoritet kod dece grade na drugačijim vrednostima i principima a ne na fizičkom kažnjavanju", istakao je Saša Stefanović.
PROČITAJTE I...Batine - ljubav ili mržnja?
Prema rezultatima istraživanja iz 2012. godine, više od 80 odsto ispitanih osnovaca i srednjoškolaca u Srbiji smatra da batine mogu loše da utiču na razvoj.
Takođe, istraživanje je pokazalo da ispitane devojčice imaju više iskustva u vaspitavanju kroz dijalog u odnosu na dečake, koji su se češće susretali sa fizičkim kažnjavanjem.
*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici - YuMama.