On je naveo da je reč o prvoj ginekološkoj ambulanti za decu i mlade u primarnoj zdravstvenoj zaštiti u Srbiji, kao i da je otvorena uz finansijsku pomoć od 5.000 evra Rotari kluba Kragujevac.

Pogledajte i 11 tajni koje bi trebalo da podelimo s ginekologom

"Razlog formiranja ovakve službe je izdvojiti te mlade ljude, posebno devojčice, kojima bi bilo jako neprijatno da se nađu u grupi odraslih žena u čekaonici, a takođe, jako neprijatno da kasnije dođu u ginekološku ordinaciju gde se pregledaju odrasle žene", rekao je Magdić Tanjugu.

On je posebno istakao, da u tu ambulantu mogu da dođu veoma mala deca sa urođenim genetskim malformacijama, jer Služba za zdravstvenu zaštitu žena ima edukovane ginekologe za te probleme. 

Naglašavajući da mladi sve ranije stupaju u seksalne odnose i da na to, kako je rekao, nažalost ne može puno da se utiče, Magdić je istakao da je cilj ginekološke ambulante sačuvati njihovo zdravlje, posebno, reproduktivno. 

"Mladi stalno govore da mnogo znaju, a preko interneta može dosta toga da se sazna, ali cilj nam je da oni u parovima dolaze kod nas i da sa njima pričamo o oralnoj kontracepciji", rekao je Magdić koji je ukazao da u Srbiji svega 2,7 odsto devojaka koristi kontracepciju, dok to, primera radi u Sloveniji čini jedna trećina devojaka. 

Pogledajte i Zašto su ginekolozi najčešće muškarci?

Pored korišćenja oralne kontracepcije, mladim ljudima treba pričati i o zaštiti reprodukivnog zdravlja i o seksualno prenosivim bolestima. 

"Masa seksualno prenosivih bolesti je među nama, a jedna od njih, koja je prisutnima među jako mladima, a koja gotovo da nema nikakve simptome je hlamidija i njena dugotrajna infekcija dovodi do steriliteta", rekao je Magdić i podsetio da je u Srbiji svaki šesti par sterilan. 

On je ukazao i da su sve zapadne zemlje, a posebno SAD, uvele praksu da svaka žena ima redovnu kontrolu na hlamidiju, kao i da se pri svakoj promeni partnera radi test na hlamidiju, upravo zbog njenih posledica na reproduktivno zdravlje. Ginekološka ambulanta za adolescente radiće četvrtkom i petkom pre podne za preglede, a po podne za savetovanje dece, mladih i parova, prenosi B92.

Pogledajte i Ginekološki pregledi nakon porođaja su neophodni

*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici -YuMama.