Kako trudnoća odmiče i stomak postaje sve veći i teži, postaje i sve teže da se udobno namestite i naspavate.

Ono što je važno da znate je da, bez obzira na to da li vam je udobno ili ne, ne bi trebalo da spavate na leđima u poodmakloj trudnoći.

Naučnici sa Univerziteta u Ouklandu (Novi Zeland) objasnili su da ležanje na leđima u odmakloj trudnoći može da dovede do naglog smanjenja protoka krvi kroz placentu do fetusa. Razlog tome je veličina i težina materice u odmakloj trudnoći, koja svojom težinom pritiska glavni krvni sud u trbušnoj duplji.

Prethodno istraživanje tima koje je vodila profesorka Lesli Mekouan otkrilo je da spavanje na leđima u trećem tromesečju trudnoće može da dovode u opasnost život fetusa, povećavajući rizik od mrtvorođenosti za 3,7 puta u poređenju sa mnogo sigurnijim položajem za spavanje na boku.

Nova studija prof. Mekouana i njenih kolega, objavljena u časopisu Obstetrics and Gynecology, otkrila je da spavanje na leđima takođe može da dovede do niske porođajne težine bebe. Istraživači su o svojim navikama u spavanju anketirali 1.760 žena u Velikoj Britaniji, Novom Zelandu i Australiji koje su bile trudne najmanje 28 nedelja. Od njih, 57 je priznalo da je spavalo na leđima u poslednjih nekoliko nedelja.

Nakon analize podataka o težini beba ovih učesnica studije, naučnici su došli do zaključka da spavanje na leđima može da dovede do smanjenja porođajne težine bebe.

Tako je prosečna težina novorođenčadi čije su majke spavale na leđima na kraju trudnoće iznosila 3.400 grama, a prosečna težina dece čije su majke spavale na boku 3.550 grama, prenosi The Sun.

Iako se ova razlika možda ne čini značajnom, a težina novorođenčadi čije su majke spavale na leđima je sasvim normalna, efekat položaja spavanja je uporediv sa efektima pušenja tokom trudnoće, napominju istraživači. Proračuni su pokazali da spavanje na leđima, kao i pušenje, utrostručuje rizik od rođenja fetusa sa težinom koja je preniska za njegovu gestacijsku dob (odnosno, vreme koje je prošlo od začeća). Mala porođajna težina - čak i u slučaju beba rođenih u terminu - preti nizom negativnih posledica po zdravlje i razvoj deteta.

Zato trudnice u trećem tromesečju treba da pokušaju da spavaju na boku, najbolje na levoj strani, jer se time stvaraju najpovoljniji uslovi za normalnu cirkulaciju krvi.

Međutim, profesor Mekauan apeluje na buduće mame da ne paniče ako zaspe na boku i probude se na leđima: jednostavno se okrenite na stranu na kojoj vam je najprijatnije i nastavite da spavate.

Osim toga, rezultati jedne nedavno sprovedene studije od strane naučnika sa nekoliko američkih univerziteta, pokazali su da položaj spavanja trudnice pre 30. nedelje ne utiče na rizik od komplikacija u trudnoći. Drugim rečima, do 30. nedelje možete da spavate manje-više kako god želite ili možete da se namestite da vam bude udobno.

BONUS VIDEO:

Trudnica sa ogromnim stomakom Izvor: Trudnica sa ogromnim stomakom