Na izgled bebe svakako utiče genetika, ali iznenadiće vas kada čujete da još neki faktori mogu da "odrede" bebin izgled.
1. Godišnje doba u kojem je beba rođena
Studije su pokazale da bebe rođene na leto u proseku imaju veću telesnu težinu, kao i da dostižu veću visinu kada odrastu u poređenju sa decom rođenom u hladnijim godišnjim dobima.
Naučnici ističu da je adekvatna izloženost suncu koje je izvor vitamina D ključna za fetalni rast. Vitamin D je važan za zdrav razvoj kostiju jer omogućava apsorpciju kalcijuma i fosfora i dobro utiče na težinu i visinu deteta.
2. Majčin nivo šećera u krvi
Uobičajeno je da trudnice imaju želju za nekom hranom, ali kada su u pitanju slatkiši, bilo bi dobro da ih jedu umereno. Naime, gestacijski dijabetes ili povišen nivo šećera u krvi u trudnoći može dovede do taloženja viška masti na bebi, što je potencijalno stavlja u veći rizik od gojaznosti i dijabetesa.
3. Konzumacija mleka
Mnogi veruju u mit da konzumiranje mleka u trudnoći doprinosi da bebina koža bude svetlija, ali za to nema nikakvih naučnih dokaza. Međutim, neke studije su utvrdile da postoji veza između ispijanja mleka u trudnoći i zdrave porođajne težine bebe. Prema studiji, žene koje su pile po čašu mleka ili manje dnevno rodile su manje bebe u poređenju sa onima čije su mame pile više ovog napitka.
4. Unos kofeina
Stručnjaci preporučuju da trudnice ne unose više od 200 miligrama kofeina dnevno jer se ovaj sastojak brzo apsorbuje i prenosi kroz placentu i ukoliko se unosi u prevelikim količinama, može da se nagomila i ograniči rast bebe, dovodeći do male porođajne težine, prenosi brightside.me.
5. Konzumiranje kikirikija u trudnoći
Istraživanja pokazuju da konzumiranje kikirikija tokom trudnoće, naravno ukoliko buduća mama nije alergična na ovu namirnicu, može da smanji rizik od alergije na kikiriki kod bebe. Alergijske reakcije mogu da izazovu osipe, crvenilo, otok, kao i digestivne probleme i probleme s disanjem.
6. Kvalitet vazduha
Istraživači kažu da zagađen vazduh može da utiče na porođajnu težinu bebe, a buduće mame mogu da pokušaju da ovaj efekat ublaže konzumiranjem hrane pune vitamina i antioskidanta.
7. Hrana bogata proteinima
Bebina kosa raste od 14. ili 15. nedelje trudnoće, a navodno hrana bogata proteinima dobro utiče na rast kose. Pored jaja, koja sadrže biotin pa su i iz toga razloga dobra za kosu, druge namirnice koje su dobre za rast kose su spanać (bogat folatima, gvožđem, vitaminima A i C), avokado i orašasti plodovi, kao i masna riba koja je bogata omega-3 masnim kiselinama.
BONUS VIDEO:
Znojite li se u trudnoći više nego inače? Evo koji su uzroci i šta možete da preduzmete
Najčešće zablude o trudnoći: Mnoge žene i dalje veruju u neistine koje mogu da im naškode
Jedan simptom trudnoće povezan s pametnijim bebama: Nije prijatan, ali donosi nekoliko prednosti
Žensko ime koje moderne mame obožavaju: Ima 7 slova i čak 3 različita značenja
Trudna je 17 godina, ima desetoro dece: Ljudi oduševljeni kako izgleda, ali jedno joj zameraju