Jutarnja mučnina je uobičajen znak da je žena trudna. Trudnice će osetiti simptome kao što su pojačano lučenje pljuvačke, mučninu. Ali kada ovi simptomi postanu jači, utičući na svakodnevni život i zdravlje majke i fetusa, to se naziva teška toksičnost u trudnoći (teško povraćanje).

Obično simptomi toksemije trudnoće nestaju do trećeg meseca. Ali ako se ne otkrije i ne leči blagovremeno, može biti opasno i za majku i za dete.

Trovanje u trudnoći ne samo da čini trudnicu umornom, razdražljivom izazivajući komplikacije kao što su napadi, koma, pobačaj, prevremeni porođaj. Takođe utiče na zdravlje i razvoj fetusa: prevremeno rođenje, otkazivanje fetusa ili čak mrtvorođenje. Nakon rođenja, deca će biti neuhranjena, male težine, spora u rastu. Simptomi toksičnosti u trudnoći su različiti za svaku ženu. Ali uglavnom, trudnice će imati simptome kao što su: vrtoglavica, umor, mučnina i povraćanje

Znaci toksičnosti trudnoće u prva 3 meseca

Povraćanje je simptom jutarnje mučnine. Međutim, ako je povraćanje praćeno drugim simptomima, da li trudnica ima toksičnu trudnoću? Znaci mogu biti:

Oticanje

Obično se edem često javlja u poslednja 3 meseca trudnoće zbog rastuće veličine fetusa, što dovodi do venske kompresije. Međutim, edem izazvan toksičnošću trudnoće u prva 3 meseca ima znakove i simptome kao što su: Oticanje koje počinje od niskog do visokog, od nogu do lica ili celog tela. Trudnice će videti udubljenja prstiju kada pritiska gležnjeve.

 Brzo povećanje telesne težine je takođe neobičan znak u prva 3 meseca trudnoće. Stoga, trudnice treba da imaju na umu da ako telo pokazuje znake naglog povećanja telesne težine, oko 500 grama nedeljno,  neophodno je da posete lekara.

Hipertenzija

Visok krvni pritisak je takođe čest simptom trudnica sa gestacijskom toksičnošću. Za majke kojima nikada nije meren krvni pritisak, hipertenzija se definiše kao povećanje krvnog pritiska na 140/90 mmHg.

Proteini u urinu

Test urina je jedna od metoda dijagnostikovanja toksemije u trudnoći. Ukoliko rezultati pokažu da je koncentracija proteina visoka i prelazi 0,3g/l, trudnicu treba odmah pratiti i lečiti. Pored navedenih simptoma, buduće mame treba da obrate pažnju i na nekoliko abnormalnih znakova: anemiju, usporen rad srca, otežano disanje, zamagljen vid usled edema mrežnjače. Testovi urina pomažu u dijagnosticiranju toksemije trudnoće.

Ko je u povećanom riziku

Generalno, sledeće osobe su u opasnosti od toksičnosti u trudnoći: trudnice sa visokim krvnim pritiskom, istorijom bolesti srca, gojaznosti,  trudnoće sa blizancima ili višeplodne, mame sa gestacijskim dijabetesom.

Lečenje trovanja u trudnoći

Lečenje toksikoze u prvom tromesečju trudnoće zavisi od težine bolesti. Trudnice sa navedenim simptomima moraju da se obrate lekaru radi dijagnoze i lečenja. Rano otkrivanje i lečenje bolesti će smanjiti rizik od nesrećnih komplikacija i za majku i za fetus. Ako trudnica ima blagu toksičnost u trudnoći, lekar će propisati neke lekove za sprečavanje visokog krvnog pritiska. Upotreba leka u kombinaciji sa promenom ishrane pomoći će u lečenju simptoma bolesti kao i izbalansirana ishrana i više odmora. Ako trudnica ima tešku toksičnu trudnoću, hospitalizacija je metod koji pomaže majci u lečenju.

BONUS VIDEO

Beba izašla iz kreveca TikTok/liv.dewsnap