Kada ste trudni, može izgledati kao da vam sve curi. Vaša bešika, dojke i vaginalni kanal mogu da ispuštaju tečnost. Možda se pitate da li nešto nije u redu ili je vaša beba na putu. Dakle, šta se zaista dešava kada vam curi amnionska tečnost i da li je ovo ispuštanje bezbedno? Evo svega što treba da znate o curenju amnionske tečnosti tokom trudnoće, kako prenosi Parents portal.

Kako izgleda curenje amnionske tečnosti?

Bistra i bez mirisa, amnionska tečnost je bezbojna, retka tečnost. Generalno, izgleda kao voda, ali postoje izuzeci. Ponekad je amnionska tečnost zelena ili smeđa kada je prisutan mekonijum (stolica koju beba izbacuje). Takođe se može pojaviti sa belim flekama kao rezultat sluzi. A kada je krv prisutna, amnionska tečnost može izgledati crvene boje.

Koji su uobičajeni simptomi curenja amnionske tečnosti?

Kako znate da li vam curi amnionska tečnost, vaginalna tečnost, urin ili sve tri? Gore navedene osobine su zapravo najveći nagoveštaj. Urin (generalno) ima miris koji podseća na amonijak, a prilično je uobičajeno da dođe do curenja bešike tokom trudnoće. Vaginalna tečnost je obično bele ili žute boje. Amnionska tečnost je, međutim, obično bistra (ili crvene boje) i natopiće vaš donji veš. Takođe nema miris ili je blago slatkastog mirisa. Ako ste zabrinuti zbog znakova curenja amnionske tečnoste, jedini isproban i precizan način da se dijagnostikuje stanje je da kontaktirate svog lekara. On će vam dati test i mogu pokrenuti niz ispitivanja. Oni takođe mogu uzeti uzorak tečnosti i pogledati ga pod mikroskopom, pošto će amnionska tečnost imati šaru listova paprati kada se osuši.

Šta uzrokuje curenje amnionske tečnosti?

Do curenja amnionske tečnosti dolazi kada je prisutna rupa u amnionskoj kesi. Rupture obično označavaju početak porođaja. Ovo je ono što se podrazumeva pod vašim "pucanjem" vodenjaka. Ako vam vodenjak pukne pre nego što porođaj počne u punoj trudnoći, to se zove prerano pucanje membrana (PROM). Ako se javi pre 37. nedelje trudnoće, to se naziva prevremeno preuranjeno pucanje membrana (PPROM); ovo može dovesti do prevremenog porođaja.

Zabrinuti ste zbog probijanja vode? Evo šta treba znati

Međutim, porođaj nije jedini uzrok curenja amnionske tečnosti. Nekim ženama će curiti amnionska tečnost tokom trećeg tromesečja — što rezultira stanjem poznatim kao oligohidramnion, ili nizak nivo amnionske tečnosti. Oligohidramnion je uzrokovan zdravstvenim problemima majke, lekovima, urođenim manama, lošim rastom fetusa, rupturom membrana ili drugim razlozima. To može dovesti do komplikacija na fetusu, uključujući ograničenje rasta, nemogućnost tolerisanja porođaja, urođene mane i još mnogo toga.

Dobra vest je da u većini slučajeva curenje amnionske tečnosti nije razlog za zabrinutost. Međutim, trebalo bi da se odmah konsultujete sa svojim lekarom ako sumnjate da curite amnionsku tečnost, jer premalo tečnosti može prouzrokovati komprimovanje pupčane vrpce, sprečavajući bebu da dobije dovoljno hrane i kiseonika.

Šta da radim ako mi curi amnionska tečnost?

Lečenje curenja amnionske tečnosti zavisiće od različitih faktora. Ako ste trudni 37 nedelja ili više, često će se predložiti porođaj. Ovo se može uraditi putem indukcije ili carskog reza . Ako ste trudni od 34 do 37 nedelja, vaš lekar može predložiti porođaj ili vam može preporučiti da nastavite trudnoću u pokušaju da bebu nosite do termina. Tokom ovog perioda, bićete pažljivo praćeni redovnim pregledima. Svaki pokušaj odlaganja porođaja biće učinjen zbog niske amnionske tečnosti u trudnoći pre 34 nedelje. Ovo se može uraditi kombinacijom lekova i odmora u krevetu. Takođe možete biti hospitalizovani, tako da lekari mogu da prate i vaše zdravlje i zdravlje vaše bebe. Ako imate oligohidramnion, vaš lekar može takođe predložiti amniofuziju. Sa amniofuzijom, fiziološki rastvor se ubrizgava u matericu kroz grlić materice. Ovaj tretman može pomoći u sprečavanju nekih problema, kao što je stiskanje pupčane vrpce.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Trik za ustajanje iz kreveta posle carskog TikTok/the360mama