U 2023. godini u Srbiji 55 beba rodile mame starije od 50 godina, najnoviji su podaci Instituta za javno zdravlje Milan Jovanović Batut, objavljeni u emisiji "Jutro" na TV Prva, gde je načelnica "Narodnog fronta" ginekolog-akušer dr Ana Mitrović Jovanović govorila o trudnoći u kasnijim godinama.

"Jako sam srećna kada vidim pozitivne rezultate našeg rada i kada možemo da vidimo nasmejana lica ispred nas. Nažalost naš posao je takav da ne može uvek da bude dobar završetak i uspeh iz prvog, nekada to uspe iz 15. pokušaja, ali treba biti uporan, treba biti racionalan", rekla je na početku dr Mitrović, podsećajući da je u našoj zemlji 2017. godine donesen zakon prema kojem nađe žene, kada donesu odluku i prođu komisiju, mogu o trošku države da postanu majke, ostvarujući trudnoću sa doniranim s*ermatozoidima.

"Postupak inseminacije je inače manje uspešan od vantelesne oplodnje, ali činjenica je da ne može uvek da uspe, da smo ograničeni različitim medicinskim problemima sa kojima se susrećemo, medicina nije dala odgovor i rešenja za sve", rekla je doktorka, dodajući da trend odlaganja roditeljstva nije prisutan samo u Srbiji.

"To nije pojava samo u Srbiji, već u svetu, životni vek se značajno produžio, mnogi su izazovi pred ljudskim rodom, i žena želi da postigne nešto, da se oseća ostvareno, pa onda da rađa i to je evolutivno, naše žensko telo nije pratilo tom brzinom promene našeg stila života, zbog toga je biologija ograničena, zbog toga se zna da uspesi vantelesnog oplođenja do 40. su značajno bolji, posle 40. su značajno lošiji, da se tu upliće priča i sa doniranim jajnim ćelijama i da postoji gornja granica. Najveći broj zemalja je saglasan da se vantelesna oplodnja sa doniranim jajnim ćelijama radi do 50, 49, retko neka zemlja 52, 53. godine".

Dr Mitrović Jovanović je istakla da, iako se danas uz pomoć medicine trudnoća može ostvariti i kasnije, ali biologija je ipak jasna.

"Moram da kažem da je biologija vrlo jasna i da biologija prepoznaje koji su to neki optimalni periodi kada bi trebalo ostvariti trudnoću, a to je svakako negde do 30. godine. Ali, mi smo tu i medicina je tu da pomogne svima onima kojima se želja desi tek posle 30, posle 40. Činjenica je da postoje pacijentkinje koje iz te borbe nisu izašle kao pobednice, ali moramo da damo podršku za sve one kojima tek predstoji borba".

Doktorka je objasnila i zašto najveći broj trudnoća kod starijih žena protekne dobro, uprkos rizicima.

"Moram da kažem da većina žena koje rađaju posle 45. godine uglavnom kroz trudnoću prođu jako dobro jer su to strašno željene trudnoće, one su već mirne i ostvarene po nekim drugim pitanjima, vrlo su svesne da je trudnoća u tim godinama rizičnija, pa ne treba da ih ubeđujete šta treba da koriste od terapije, kako da se hrane, one su već potpuno svesne da su trudne u godinama koje zahtevaju veći nadzor lekara i dolaze redovno. I to prođe zaista kao da pred sobom imate ženu od 25 godina. Naravno da ima i onih slučajeva gde se to komplikuje, gde dolazi do znakova ili samog prevremenog porođaja, do problema sa pritiskom, do komplikacija koje mogu da budu životnougrožavajuće i za majku i za bebu. Svakako, u tom periodu posle 45. blizanačke trudnoće su posebno rizične za trudnice, ali uz savremenu medicinu, uglavnom sve prođe dobro i bezbedno. Nažalost, moram da kažem da ne uspemo uvek", istakla je doktorka.

Dr Mitrović Jovanović rekla je da je najstarija njena pacijentkinja koja je prirodnim putem zatrudnela imala 49 godina.

"Pre par godina sam joj radila carski rez, a prethodni sam joj radila pre 13 godina. Trudnoća je protekla savršeno, žena je inače pedijatar, a trudnoća je bila blizanačka".

Iako se dešava da žene zatrudne i prirodnim putem u kasnijim godinama, dr Mitrović Jovanović ističe da je najveći broj starijih trudnoća ipak iz doniranog materijala.

"Najveći broj tih starijih trudnoća su iz doniranih jajnih ćelija, ali i to je, ona nosi bebu, epigenetika, krv, hormoni, pozitivna energija, pa više na kraju te bebe liče na mame koje su nosile trudnoću nego na donorku. Ljudi moraju da shvate da je majka ona koja se porodila, ne ona koja je dala jajne ćelije, ona koja se porodila, koja je tom detetu udahnula život", poručila je za kraj.

BONUS VIDEO:

Na Pulsu Srbije gost Vanja Milošević: Redovni pregledi za zadovoljne trudnice kurir televizija