Trudnoća može zahtevati od vas da malo promenite navike koje ste imali. Predugo stajanje je definitivno jedna od tih stvari!

Da li je sigurno dugo stajanje u trudnoći?

Da, možete duže stajati u trudnoći, osim ako vam lekar ne kaže drugačije. Možda ćete morati da ležite i da se što manje krećete. Tada ni stajanje ne dolazi u obzir. Koliko dugo smete stajati zapravo najviše zavisi od vašeg zdravstvenog stanja.

Kako dugo stajanje utiče na trudnoću i bebu?

Uvek moramo imati na umu da trudna žena nije bolesna. Ograničavanje nekih aktivnosti postoji samo zato što je trudnica malo osetljivija i sklonija povredama. Treba da budete obazrive, ali ne uplašene, ukoliko stojite nekoliko sati. Ako baš predugo stojite, to može imati uticaj na vas i bebu:

1. Može doći do visokog pritiska

Stajanje satima i satima može dovesti do visokog pritiska, što nije dobro u trudnoći.

2. Može uticati na rast i razvoj fetusa

Neka istraživanja su pokazala da žene koje stoje više od 25 sati nedeljno imaju veći rizik od rađanja bebe sa manjom glavom i smanjenom porođajnom težinom.

3. Boleće vas donji deo leđa

Ako veći deo dana stojite, to može biti vrlo neprijatno za vašu kičmu. Bolovi u nogama su takođe mogući.

4. Može doći do bolova u karlici

Predugo stajanje može dovesti do simfuzne pubis disfunkcije.

5. Mogu se javiti otoci

U trudnoći su otoci, zapravo, vrlo česti. Stajanje ih može podstaći još više.

6. Povećava se rizik od prevremenog porođaja

Ako trudna žena predugo stoji, šanse za prevremeni porođaj se mogu povećati.

7. Nizak krvni pritisak

Dok neke žene imaju problem sa visokim pritiskom, kod drugih dolazi do njegovog snižavanja. Nizak pritisak takođe nije dobar u trudnoći, jer može dovesti do nesvestice.

Mnoge žene moraju da stoje jer tako zahteva njihovo radno mesto, naročito ako su nastavnice, rade kao kasirke i slično. Pokušajte da pronađete način da što češće sedite na radnom mestu ili se makar malo krećete, kako biste bile sigurne.